Vianoce sú sviatkami pokoja a pohody. Aby v nás naozaj vyvolávali pocit komfortu a príjemnej atmosféry, domácnosť, v ktorej sviatky trávime, by mala byť čistá a uprataná.
O to sa vo väčšine prípadov starajú práve ženy. K ďalším povinnostiam sa pripája aj nutnosť čo najrýchlejšie a najlepšie upratať, následne navariť.
Nič sa však nemá preháňať a i vy máte len jedny nervy. Poradíme vám, ako môžete všetko zvládnuť s noblesou, zapotiť sa čo najmenej a sviatky si užiť naplno.
Začnite včas
Nechávať všetko na poslednú chvíľu, to je základ neúspechu a cesty do stresového pekla. Na upratovanie sa teda vrhnite aspoň 3 týždne pred Vianocami.
Nemusíte mať predsa všetko vyupratované za jeden víkend. Upratujte postupne, a potom pred Vianocami bude vášmu bytu stačiť rýchle poriadenie, ktoré zvládnete (so správnymi čistiacimi prípravkami) za jedno popoludnie.
Upratujte systematicky a logicky
Pri vianočnom upratovaní na poslednú chvíľu sa nemá cenu puntičkársky sústrediť na detaily. Naopak, upratovanie si čo najviac uľahčite.
Držte sa základnej rady našich babičiek: „Od okien ku dverám, zhora nadol“, vďaka ktorému si nebudete prach a špinu prenášať na už upratané miesta.
Všetko, čo môžete, upracte ma svoje miesto do skríň, škatúľ a ďalších úložných priestorov. Staré časopisy a noviny roztrieďte a tých nepotrebných sa zbavte.
Zbytočne sa na ne chytá prach a druhýkrát si aj tak väčšinu z nich neprečítate. Nezaťažujte sa triedením starého oblečenia, zaberie vám to celý deň a namiesto uprataného bytu budete mať všade mnoho kusov, s ktorými nebudete mať čo robiť.
Rovnako tak si nechajte umývanie okien na niektorý pekný deň, nemusíte ich predsa za každú cenu leštiť v neskutočných mrazoch.
Nebojte sa požiadať o pomoc
Nezabudnite, nikdy v tom nie ste sama a neporiadok v domácnosti nie je iba váš. Zapojte tak do upratovanie partnera i deti, pôjde vám to viac od ruky a môžete z neho urobiť rodinnú súťaž.
Deti si upracú svoje izbičky, manžel kúpeľňu a toaletu a vám ostane už len kuchyňa, spálňa a obývačka.
Za odmenu si potom zájdite večer do kina alebo na maškrtu na vianočné trhy a vychutnajte si tu správnu sviatočnú atmosféru.
Pripravte sa na nečakanú návštevu
Vianoce sú už tradične spojované s kopou návštev, človek si totiž dokáže v tomto období skôr nájsť čas na priateľov a vzdialenejších rodinných známych, ktorých dlho nevidel.
Pripravte sa i vy na nečakanú návštevu, nech sa nemusíte za svoju toaletu hanbiť. Gélový čistič toaletu nielenže čistí, ale taktiež dezinfikuje.
Pri každodennom použití poskytuje prípravok celodennú ochranu pred baktériami uvoľnenými po spláchnutí z toalety.
Účinky tohto čistiaceho gélu oceníte nielen pri dezinfekcii a odstraňovaní zápachu z toalety, umývadiel a drezu, ale tiež pri bielení zašlých škár medzi dlaždičkami a kachličkami.
Veľké upratovanie v januári? Prečo nie?!
Všetky to poznáme… Vo chvíli, keď potrebujeme byť doma najviac a venovať sa domácnosti, máme v práci taký zhon, že nevieme, kde nám hlava stojí.
V domácnosti však upratujeme pravidelne, a preto nie je teda nutné robiť veľké upratovanie za každú cenu pred Vianocami.
Prečo sa naň nevrhnúť až v novom roku a koniec toho starého si užívať pozeraním vianočných rozprávok s vyloženými nohami?
Čistá kuchyňa je základ
Radí Lenka Hurná, špecialistka zastupujúca značky čistiacich prostriedkov do domácnosti
Pri veľkom upratovaní sa nezabudnite sústrediť na kuchyňu, kde budete počas sviatkov tráviť s rodinou mnoho času. Okrem správneho čistenia je dôležité, aby ste sa zbavili zaužívaných zlozvykov. Nepoužívajte kuchynskú linku, najfrekventovanejšie miesto kuchyne, na krájanie, nenechávajte na nej rozmrazovať mäsové výrobky, nenechávajte na nej položenú mokrú utierku a špongiu a rozhodne nerozbíjajte o kuchynskú linku vajíčka. Aby bolo čistenie kuchynskej linky čo najjednoduchšie a najefektívnejšie, stavte na výber vhodného čistiaceho prípravku. Do úvahy musíte brať druh znečistenia i typ čisteného povrchu. Na čistenie kuchynskej linky určite nepoužívajte prípravok na umývanie riadu, ktorý už podľa názvu nie je určený na odstraňovanie nečistôt z kuchynskej linky, ale z riadu. Je to síce možno pohodlnejšia cesta, ale aby ste prenikli do každej škáry, siahnite po abrazívnych krémových čistiacich prípravkoch, ktoré zbavia povrch nečistoty oveľa rýchlejšie a najmä účinnejšie. Vzhľadom na svoje zloženie bez veľkej námahy a drhnutia odstránia odolnú mastnú špinu, a pritom sú dosť šetrné k čistenému povrchu. Pri čistení povrchov z citlivých materiálov je vhodné vyskúšať čistiaci prípravok na malej ploche, ktorú nie je veľmi vidieť. Na čistenie skla, nehrdzavejúcej ocele, hliníkových povrchov a podobných materiálov sa odporúča použiť špeciálne čistiace prípravky určené na tento povrch. Na plochu znečistenú baktériami použite prípravky s antibakteriálnym účinkom.