Je to kratochvíľa, ktorá zabaví rovnako deti, ako dospelých. Kým vtáčence hodujú na kŕmidle, aby zahnali hlad a čelili mrazivým zimným dňom, my v teplom vánku radiátora cez okno sledujeme živý dokument z prírody. A ak siahneme po ľahkom ďalekohľade zo supermarketu, vidíme každé pierko vejúce vo vetre.
Ušľachtilá starostlivosť spája príjemné s užitočným a pomáha v každom prebudiť záujem o to, čo sa deje za múrmi našich obydlí. Každé z vtáčat má svoje návyky a deň za dňom píšu príbehy, ktorých záver niekedy vyjavia až stopy v snehu. Nikdy neodmietnu prichystané dobroty, každý týždeň pribudne vo dvore či na balkóne nový, stály hosť.
Sýkorky zavítajú na každé kŕmidlo
Keď v zornom poli čosi kĺže povetrím, je to určite niektorá zo sýkoriek. Hojdavými vlnkami nalieta na kŕmidlo, aby si z neho vybrala dobrotu plnú tuku. Poobzerá sa, vytiahne zobáčikom jedno zo semienok a ihneď uniká do bezpečia - na neďaleký konár stromu. Zvyčajne ich tam sedia celé desiatky, takže chvíľami to vyzerá, akoby sa striedali v rade pred kŕmidlom. Každá v ňom zotrvá iba chvíľku a opäť ubzikne do bezpečia.
Nech nasypete do kŕmidla akúkoľvek pestrú zmes, vždy si idú iba po svojom. Prvé zmiznú úlomky orieškov, po nich sa vytratia všetky zrnká slnečnice a zvyšok ich už nezaujíma. Iba ak by kdesi v blízkosti visela lojová guľka alebo kus surovej chrbtovej slaniny z brava. Kým v teplých dňoch bez snehu uvidíte zvyčajne iba tie veľké so žltým bruškom, čiernou hlavičkou a bielymi líčkami, s mrazom a snehom priletia aj tie, ktoré dosiaľ boli verné háju či hore. Drobnejšie modrohlávky s belasými krídlami, lesné čiernohlávky či chochlaté sýkorky z ihličnatého lesa robia radosť, keď sa pridajú ku kŕdliku. Rozumejú si, akoby trávili spoločne všetok svoj čas. Fungujú ako barometer. Priletia pred každým mrazom a ochladením, akoby čítali noviny o deň skôr ako my ostatní.
Najlepšie kŕmidlo pre sýkorky je to, na ktorom niet na čo sadnúť. Valec bez bidielka opletaný drôtom im svedčí najviac. Uchytia sa na pletive, spoza ktorého vytiahnu zobáčikom prichystané dobroty. Pretože ak sa na kŕmidle delia o dobroty s ostatnými, sú natoľko plaché voči rivalom, že stačí len jeden škaredý pohľad operenca a neodvážia sa priletieť.
A ak sa vám jedného dňa bude zdať, že ste stratili farbocit, neľakajte sa. Čoraz častejšie vídať medzi sýkorkami veľkými také, ktoré vymenili žlté bruško za sivasté. Akoby stratili schopnosť vyrábať žlté farbivo pre pierka. Pred rokmi to bola vzácnosť, dnes ich je už početne.
Vyhádžu na zem všetko, čo sa im nepáči
Vrabce sú najväčší neporiadnici vtáčieho sveta a ak ich rodinka obsadí kŕmidlo - čo sa im v zomknutej prevahe neraz podarí - vyhadzujú na zem všetko, čo sa im nepozdáva. Prehrabávajú sa zrniečkami a všetko padá dolu do snehu, dolu na zem. Akoby vyrábali hostinu pre ostatných. Ak však vietor prifúkne mraky a z oblohy sa začne sypať sneh, zrniečka sú pred vtáčatami ukryté. Pri náruživej rodinke vrabcov potom máme pocit, akoby sme peniaze hádzali von oknom.
Vždy zaberie, ak je kŕmidiel vo dvore viac, vzdialených od seba niekoľko metrov. Zvyčajne obsadia to, v ktorom nájdu chlebové omrvinky, pšenicu a jačmeň. Akosi navykli na obilie a drobné omrvinky z našich stolov, ktorým dávajú prednosť. Ak pod striešku nasypete kôpku strúhanky, určite sa budú pod ňou ježiť a strážiť ju sebecky pre seba ako dáky poklad.
Domové vrabce vždy zotrvajú vo svojom teritóriu a ich bojovnú náturu vyzradí vždy ich sivastá hlávka. Len tie poľné s gaštanovou čiapočkou, akoby si rozumeli s ostatnými operencami lúk.
Zlodej, ktorý sa nemusí zakrádať nocou
Lezie po strome, fasáde domu a kŕmidle dolu hlavou ako nejaký akrobat a pre jeho nápadný šat nikdy nezostane bez povšimnutia. Tmavý prúžok cez oko, sivomodrý chrbát a oranžové bruško akoby sa vymykali z farieb prírody. Naoko operený krásavec, ktorému medzi mnohými nie je páru, po prvom úžase však príde rýchle vytriezvenie.
Brhlík je vytrvalý zlodej, ktorý dokáže v priebehu niekoľkých hodín s pomocou svojich kamarátov vyprázdniť kŕmidlo až po samé dno. Pri každom prílete vezme jedno či dve semienka slnečnice a mizne s nimi kdesi v blízkom okolí. Vracia sa každú minútu znova a znova, až kým niet z čoho brať. Nie však preto, aby sa zasýtil až nadoraz. Pripravuje si zásoby na ďalšie dni či mesiace. Semienka nabíja do balíkov sena, do kôry stromov, škár medzi doskami a puklín v malte. Búši do všetkého nielen pri výrobe zásob, ale aj pri kŕmení. Kým sýkorka si dokáže držať semienko slnečnice nohami na konári, brhlík ho musí upevniť kdesi do škáry, aby sa prebil k jeho belavému jadru. Takto neraz zobudí i tých najvytrvalejších sedmospáčov. A ak sa mu zapáči drevenica starej tetky či drevená chata, bubnovať bude do úmoru.
Sú ako tenisové loptičky
Ak sa na opŕchnutých stromoch zjavia žltohnedé, našuchorené gule, ktoré s trpezlivosťou nazerajú do dvora, sú to dozaista strnádky. V početnej skupinke zdobia šedivé konáre ako zlaté jablká či ako zablúdené tenisové loptičky, ktoré uviazli v rázsochách. Kým sýkorky kĺžu povetrím, strnádky akoby s veľkou opatrnosťou naberali odvahu.
Po čase sa však osmelia a neprekáža im ani taká spoločnosť, akou sú kury s kohútom vo výbehu. Namiesto toho, aby sa dožadovali svojho podielu v kŕmidle na vysokom kolíku, zamieria do toho, ktoré s naklonenou strieškou sedí na zemi. Vyberajú z neho pšenicu a jačmeň, ktorý s obratnou šikovnosťou dokážu vylúpať. Ba niekedy sa zdá, že kŕmidlo je obsypané rozsypaným obilím. Kto sa však prizrie bližšie, rýchlo zistí, že sú to iba plevky, ktoré napadali vôkol.
Prilietajú z remízok a dokážu naplniť svojimi farbami celý sad vo dvore či v záhrade. Vždy zotrvávajú v kŕdliku a ak je to čo len trochu možné, opäť odlietajú späť do polí. Aj napriek svojej pestrosti ich príroda zafarbila dômyselne. Kým na zemi s hnedastými chrbtami a krídlami splynú so suchou trávou, blatom a krovím, na strome žiaria ako citróny.
Pestrosť na kŕmidle závisí od kraja a okolia
Kŕmidlá v meste, podhorskej dedinke či na vidieku na rovinatej dolnej zemi vyzerajú odlišne. Kŕmidlo je síce magnetom pre hladné vtáčatá, vždy však len pre tie, ktoré sú v okolí. Kým na pláňach nížin zobú do neobratých jabĺčok a drobných plodov divých kríkov čierne drozdy s nápadne oranžovým zobákom, pod horami by ste ich hľadali márne. Tam zostali iba ich plaví a čvíkotaví druhovia. O poznanie menší, s rovnako nápadným zobákom. I práve preto by na kŕmidle nemalo chýbať ovocie.
Hrdličky sú milými spoločníkmi a ak sa usadia vo dvore v tuhej zime, zväčša aj zahniezdia v jeho blízkosti. Slnia sa na starej doske alebo drevenom prístrešku, žehlia si pierka a snažia sa splynúť s rytmom vo dvore. Ku sliepkam sa neodvážia, o to viac sa však zaujímajú o reči, ktoré sa vedú v holubníku. Na kŕmidlo zaletia iba zriedkakedy, omnoho viac ich láka obilie, ktoré vypadlo na zem pred králikárňou.
Strake zasa nikdy neuniknú zvyšky zo stola človeka, ktoré putovali do hnojiska na konci záhrady alebo do výbehu sliepok. Ulakomia sa hoci aj na objedenú kosť z nedeľného kurčaťa, s ktorou vyletia do koruny stromu. Nezriedka sa stáva, že ak takáto kosť uviazne v rázsoche, vyzerá to ako príprava na vianočné zdobenie.
Avšak najmilšie sú stehlíky a zelienky, ktoré svojou jemnou drobnosťou rozžiaria každé kŕmidlo. Či už svojím tvarom, postavou, alebo farbami. Vyhľadávajú tie najdrobnejšie zrniečka, takže ak už naokolo vyjedli všetky dobroty zo suchých, odkvitnutých bodliakov, pustia sa aj do maku v kŕmidle.
Živý dvor, hýriaci rozjareným vtáctvom je takmer za každým domom rovnaký. Sivastý, zapadnutý snehom, vždy s niekoľkými kŕmidlami, ktoré majú odlišnú náplň. Kým jedno ponúka ovocie, v inom je obilie a v ďalšom zasa olejnaté semienka. Na zemi, na strome či na kolíku zatlčenom do snehu.
Kŕmidlá majú pomôcť, a nie uškodiť
Dnes už niet pochýb o tom, že prikrmovanie je na osoh vtáctva a neurobíte chybu ani vtedy, ak ho budete prevádzkovať celoročne.
Príroda sa riadi pravidlom prežitia a ak niektorým z vtáčat padne dobre nakŕmiť sa z toho, čo im človek predkladá, je to iba pre ich dobro. Či už potrebujú prekonať zimu, alebo hľadajú potravu pre mláďatá. Majú svoje hlavičky, aby vedeli, či je sezóna hojnosti hmyzu, zrniek a plodov, či núdza o poživeň.

Dôležité je neuškodiť. Ponúkať krmivo vždy bez soli, plesní a hniloby. Vždy tak, aby ho nepriazeň počasia nemohla znehodnotiť. Tak ako na každé kŕmidlo patrí strieška, patria doň aj otvory, cez ktoré bude odtekať prípadná voda či sneh, ktoré sa ocitli vnútri. A keďže žiadne kŕmidlo nestojí na rovine, dierka patrí do každého rohu.
Nech je kŕmidlo akékoľvek, určite nepatrí do neprehľadného kúta dvora s množstvom neporiadku, zákutí a skrýš. Tam, kde môže nepozorovane striehnuť mačka, z pomoci pre hladných sa môže stať vábidlo na obete. Radšej na strom, stred dvora či na holú zem s rozhľadom navôkol, ako do altánku či ku kope starých debien a škatúľ.
Inak sa môže stať, že deň za dňom budete čítať vonku príbehy, ktoré sú iné ako tie, ktoré ste si vysnívali. Trofejná sýkorka či brhlík na schodoch pred dverami sa od mačky nájdu azda každú zimu. Ak však v snehu vidno tu odtlačok veľkého krídla hrdličky, o kus ďalej tucet sýkorčích chvostov a kdesi obďaleč zasa ďalšie prekvapenie, je to už na zaplakanie.
(mg)
Ako si spraviť dobrú fotku
Aby sa fotografie vtáčat na kŕmidle vydarili, nestačí len vytiahnuť mobil. Vtáčatá sú rýchle a zima je skúpa na svetlo, preto sú fotografie takmer vždy rozmazané. Ak sa však pripravíte na lov momentov, aj so skromnou výbavou môžete urobiť pekné fotografie.
- Statív a malý kompaktný fotoaparát s funkciou časozberného snímania priamo pri kŕmidle dokážu zázraky. Na začiatok vypnite blesk, aby sa vtáčatá neľakali, a nastavte automat tak, aby urobil novú fotografiu každých 30 sekúnd.
- Ak aparát ponecháte bežať zacielený na kŕmidlo v automatickom režime expozície a zvýšite citlivosť snímania nastavením hodnoty ISO na hodnotu 400 či vyššie, môžu z toho vyjsť zaujímavé snímky.
- Vždy po niekoľkých hodinách v počítači preberiete prázdne snímky od momentiek a máte sa čím pochváliť. Aby ste však nemuseli striehnuť na sneh či dážď, improvizovaná strieška či fóliový obal sú praktickým doplnkom.
- Fotografujte z bezprostrednej blízkosti, priblíženie objektívom zvyčajne uberá zo svetla.
- So zrkadlovkou a dobrým objektívom je situácia iná. Môžete s ňou so zatajeným dychom striehnuť vonku bez toho, aby ste vtáčatám z niekoľkých metrov prekážali. Ak sa pravidelne kŕmia a hodujú, prikrčené telo bez pohybu ich nevyvedie z rovnováhy. A ak sa k tomu pritrafí aj diaľková spúšť, potom je úspech istý. Kým zrkadlovka sedí na statíve v strede dvora, vy spoza vrát humienka stláčate spúšť na diaľku.
- Ak je však naozaj jasný deň a objektív zrkadlovky zacieli na kŕmidlo priamo z okna, môžete sa pustiť do snímania priamo v pohodlí svojho príbytku. Strácate však malebnosť rôznych uhlov snímania a vytvoríte dokument, ktorý vám pomôže lepšie identifikovať každého nového návštevníka.

(mg)