Pociťujete únavu, do ničoho sa vám nechce pustiť a zdá sa vám, že by ste preleňošili každú voľnú chvíľu? Ak máte v zimnom období práve takéto nálady, nie ste v tom sami. Viniť by ste mali nevhodné osvetlenie interiéru, ktoré vás možno stojí viac, ako je nutné. Kedy ste naposledy spravili čosi pre to, aby sa váš byt či dom rozžiaril?
"Úsporka" zahalená do tienidla stropnej lampy je iba chabou náhradou za slnečný svit prenikajúci cez okná. Nie je tajomstvom, že jediné svietidlo v miestnosti zvyčajne nestačí. Moderné svetelné zdroje majú obmedzenia a ak ste ich zakrútili do objímky svietidla spred niekoľkých desiatok rokov, asi vám neposlúžia tak, ako by mohli. Poobzerajte sa po svojom príbytku a zamyslite sa nad tým, ako na tom ste.
Aby svetlo preniklo aj do kútov
Prečo máme pocit, že staré dobré žiarovky predsa len naplnili miestnosť svetlom omnoho lepšie, aj keď nám výrobcovia úsporných náhrad tvrdia, že ponúkajú plnohodnotnú náhradu? Problém nie je v intenzite a množstve svetla ktoré z nich vychádza ale v smere, ktorým sa šíri do okolia. Kým obyčajná žiarovka akoby okolo seba vytvorila ohnivú svetelnú guľu, LED žiarovky pod sebou vytvárajú široký svetelný kužeľ. Namiesto toho, aby zaliali žiarou bielučký strop a rozniesli svetlo do tmavých kútov, osvetľujú iba to, čo sa nachádza pod nimi. Bez ohľadu na to, či ide o zádverie rodinného domu, salón v ktorom rodina trávi spoločné chvíle alebo spálňu, ktorej časť plní úlohu šatníka.
Lustre na dlhom kábli treba odložiť na večný odpočinok do pivnice a k moderným svetelným zdrojom patria svietidlá, ktoré sú prikrčené tesne pod stropom. Kým minimalisti siahnu po objímkach, ktoré sú namontované na priamo na strope bez akéhokoľvek tienidla či ozdoby, milovníci útulných interiérov si nájdu svietidlá, ktoré naplnia ich očakávania. Číre sklo má prednosť pred mliečnym a opálovým, polootvorené krytie pred uzavretým. Akoby nič nemalo stáť svetlu v ceste, aby sa rozletelo do diaľky.
Štýl interiéru zaváži
Minimalizmus praje rozletu svetla viac, ako ktorýkoľvek iný štýl zariaďovania interiéru. Vzdušné miestnosti s množstvom otvoreného priestoru, hladké plochy a skromné zastavanie nábytkom a dekoráciami akoby kráčali po boku úsporného svietenia. Nie je tu žiadna prekážka, ktorá by hatila cestu svetelným lúčom. Od lesklých plôch sa svetlo odráža a rozptyľuje v priestore a vy máte pocit, akoby ste boli v banke či kancelárii, kde svetlo presvieti každý kus papiera až na jeho rub.
Naopak vidiecky štýl so štedrou dávkou nostalgie, ktorý stavia svoju útulnosť na prírodných materiáloch, štruktúrovaných povrchoch a množstve drobností, ktorých jediným poslaním je pritiahnuť pozornosť oka a robiť radosť umelému osvetleniu príliš nepraje. Na rovnakej ploche sa odrazu žiada svetelný zdroj s dvoj- či dokonca troj-násobnou intenzitou svetla. Prírodné materiály ho pohlcujú a zaniká v každej štruktúre textilu, vrúbkoch dreva, konopných motúzoch či obrúsených rohoch nábytku, na ktorých sa ježia vlákna. V takomto priestore je výhodnejšie umiestniť na strop viacero svietidiel s prekryvom zóny, na ktorú majú priamy dopad. Svetlo sa tak plynule rozloží v priestore bez toho, aby pôsobil chladne a tmavo.
Znamená to, že s každým ročným obdobím a novou sezónnou výzdobou interiéru treba siahnuť do zásuvky so žiarovkami a naskrutkovať do svietidiel tie správne? Nech to znie akokoľvek nezvyčajne, je to presne tak. Nemusíte pobehovať s luxmetrom po kútoch izby a merať intenzitu osvetlenia. Ak však dáte na pocity, sami uvidíte kedy treba svetla viac a kedy menej. Stačí stiahnuť z výzdoby farby jesene a vymeniť ich za jagot belavých textílií a metalický lesk ozdobných prvkov a zrazu môžete ísť o jeden výkonový stupeň nadol. Výmena žiarovky za slabšiu je vždy úspornejšia cesta k rovnováhe, ako používanie stmievača.
Na výmaľbe záleží viac ako si myslíte
Ak od bieleho stropu očakávame, že bude rozptyľovať svetlo po miestnosti, prečo sa rovnakým spôsobom nezamýšľame nad stenami? Tvoria podstatne väčšiu plochu ako podlaha a záleží na nich, ktorá časť svetelného spektra sa odrazí späť do miestnosti a ktorá zostane pohltená.
Kým chladné tóny pastelov môžu prispieť k intenzívnejšiemu svetlu zo svetelných zdrojov so studeným svetlom, pri teplých tónoch pastelov je to úplne naopak. Znamená to, že ak zladíte tóny umelého osvetlenia s farebným tónom steny, môžete dosiahnuť až o 25 percent viac svetla pri rovnakej svietivosti. Všetky tie luxy a lumeny sa merajú v ideálnom prostredí, kde okolie odráža všetko svetlo, ktoré naň dopadne. Nás však zaujíma ako vidíme veci okolo seba.
Ak ste postrehli, že módnymi odtieňmi sú v posledných dvoch rokoch práve tie zemité, viete presne, čím máte svietiť. A ak k nim pridáte jemné pastely, dokážete znásobiť odraz svetla zo stien. Či už je to vzorovaná výmaľba, aplikácia cez šablónu, alebo dekoratívny valček, ste späť v hre.
Pri kresle i nad stolom
Kým stropné svietidlo dáva miestnosti charakter, atmosféru a priestor, nájdu sa zákutia ktoré predsa len pýtajú čosi naviac. Ak za koženým kreslom pod knižnicou stojí na nohe majestátna lampa s polohovateľným reflektorom, okamžite si uvedomíme, že domáci pán alebo pani sú milovníkmi kníh, v ktorých po večeroch bažia po veršoch a múdrosti slova. Takéto svietidlo vykrýva i tie najvyššie nároky na kvalitu a intenzitu osvetlenia. Z ponuky výrobcov si možno vybrať svetelný zdroj na mieru. So správnym odtieňom svetla, s primeraným farebným spektrom a intenzitou, ktorá neoslepí. Azda nikoho neprekvapí, že práve tu sa žiada brilantná iskra ekohalogénu. V súčasnosti je tým najkvalitnejším svetelným zdrojom, i keď nie najúspornejším.
V ére počítačov a tabletov akoby písacie stoly vypadli z našej pozornosti. Každý školák a študent si však zaslúži, aby ho sedenie nad učebnicami a zošitmi neobralo o posledné zvyšky síl. Energické studené svetlo kompaktných žiariviek a LEDiek prebúdza pozornosť a upriami zrak aj na tie najdrobnejšie detaily. Akoby stimulovalo mozog k aktivite a burcovalo ho k vysokým výkonom. So studenými, modrastými tónmi to však netreba preháňať. Aby si myseľ oddýchla, zvyšné svietidlá v detskej izbe či študovni by mali okolo seba šíriť mäkké a príjemné teplé svetlo, ktoré mnohí vnímame ako žlté.
Iné je to však nad kuchynskou linkou, sporákom či jedálenským stolom. Vraví sa, že jeme hlavne očami a inak by tomu nemalo byť ani pri umelom osvetlení. Práve tu rozhoduje šírka farebného spektra, či na tanieri uvidíme žiarivú pestrosť farieb surovín, alebo sa všetko zleje do modrasto-hnedastých tónov so šedivými tieňmi. Keďže niet žiarovky, či žiarivky, ktorá by bola ideálom, nezostáva nič iné, iba si svoj ideál namiešať z viacerých svetelných zdrojov. Tak ako obchodníci dokážu v mäsiarstve nasvietiť chladiace boxy ružovými tónmi, aby v nich vynikla farba surového mäsa, v kuchyniach musíme čarovať so žiarovkami, aby sme dosiahli podobný výsledok. Všimli ste si už niekedy na škatuľke ukazovateľ CRI? Práve ten prezrádza, aké verné je podanie farieb predmetov, ktoré sa objavia pod svitom svietidla.
Neskracujte žiarovkám ich život
Niekedy sa stane, že fabrika vyrobí nepodarok. Úsporná žiarivka vypovedá službu skôr ako prinesie sľubovanú úsporu a s LED žiarovkami to tiež nie je inak. Stávalo sa to často, dnes sú však kvalitnejšie. Aspoň sa zdá, že výrobcovia sa poučili na svojich chybách.

Prečo však naďalej zlyhávajú skôr, ako nám je milé? Na vine sú nevhodné svietidlá, ktorých tienidlá tvoria tepelnú clonu. Uzavreté sklené gule, papierové lampióny, presklené disky pritisnuté k stene či polouzavreté tienidlá, ktorým chýba dostatočne veľký prieduch v ich vrchnej časti. Vo všetkých sa hromadí teplo a žiarovka musí pracovať v teplotách, pre ktoré nebola určená. Kým pri kompaktných žiarivkách zlyhávajú najcitlivejšie súčiastky ich predradníka, pri LED žiarovkách sa prehrejú svetelné čipy alebo zlyhajú spájkované spoje. Každý úsporný svetelný zdroj patrí do otvoreného svietidla ak od neho chceme, aby dosiahol svoju skutočnú životnosť.
Nájdu sa aj takí, čo na úsporné svietenie už rezignovali. Neprejde štvrťrok, aby nemuseli v lampe nad kuchynským stolom vymeniť všetky žiarovky - postupne jednu po druhej. Bez ohľadu na to, aké kedy kúpili. To, čo vyzerá na prvý pohľad ako detektívka pre elektrikára má zvyčajne jednoduché vysvetlenie, ktoré je späté so svietidlom samotným. Objímka netvorí dostatočne spoľahlivý spoj so závitom žiarovky a hoci naoko všetko svieti ako má, po čase predčasne zlyháva. Lacné lustre z jarmokov si niekedy berú svoju daň.
(mg)
Čo sa dočítate na obale?
Príkon vo wattoch (W) udáva spotrebu žiarovky. Čím je hodnota nižšia, tým menej zaplatíte za svietenie. Súčasne to však pri porovnateľných typoch svetelných zdrojov znamená, že od nich môžete očakávať menej svetla v miestnosti. Na nejednom balení však údaj vo wattoch slúži aj na porovnanie moderného úsporného svietidla s jeho predchodcom - obyčajnou žiarovkou. Výrobcovia sa tak snažia pomôcť laikom pri výbere. Ak na LED žiarovke uvidíte nápis 75W, znamená to, že ide o náhradu za 75-wattovú žiarovku. Jej skutočný príkon bude menej ako 15 wattov.
Svietivosť v lúmenoch (lm) určuje množstvo vychádzajúceho svetla. Stará obyčajná 60-wattová žiarovka mala svietivosť 806 lm, 100-wattová približne 1300 lm. Svietivosť nie je priamoúmerná príkonu, dve staré 40-wattové žiarovky majú nižšiu svietivosť ako jedna 80-wattová. To samozrejme platí aj pri úsporných svetelných zdrojoch, takže ak chcete jeden svetelný zdroj rozdeliť na viacero s menšou intenzitou svetla, majte to na pamäti.
Farba svetla v kelvinoch (K) určuje, v ktorej časti spektra žiarovka svieti. Kým číselné značenia mnoho neprezradia, slovíčka cool (chladný) a warm (teplý) vám priblížia charakter svetla bez rozmýšľania. Teplé farebné tóny vnímame ako žlté, chladné naopak ako modrasté. Farba denného svetla je v modrom pásme, sviečky a petrolejky sú v žltom.
S farbou svetla súvisí do istej miery aj index vernosti podania farieb, označovaný ako CRI. Čím vyššia je jeho hodnota, tým viac percent farebného spektra žiarovka vyrába. Ak by mala teoretických 100 percent, znamenalo by to, že sa nám veci javia byť pri umelom osvetlení rovnakej farby ako pri dennom svetle. Všetci však vieme, že je to iba nedosiahnuteľný sen.
Počet spínacích cyklov a životnosť udaná v prevádzkových hodinách nám naznačia, či sa žiarovka hodí na chodbu či WC, kde ju zasvecujeme v krátkych intervaloch a či svetelný zdroj ktorý kupujeme patrí medzi trvácne modely, ktoré nebudú žiadať v dohľadnej dobe náhradu. Väčšina výrobcov sa parametrami v jednotlivých radoch modelov pohybuje v rovnakom pásme, tento údaj dnes už nie je taký rozhodujúci ako na začiatku éry úsporného svietenia.
K tomu všetkému patrí ešte označenie pätice, čiže druhu použitého závitu na žiarovke a energetický štítok, ktorý hovorí o tom, do akej miery je svetelný zdroj úsporný. I tu sa však už trh intenzívne zjednocuje, čochvíľa súčasný spôsob značenia energetickej účinnosti stratí zmysel.
(mg)