Štvorec, obdĺžnik, trojuholník, kruh. Základné geometrické tvary sme sa v detstve naučili kresliť medzi prvými a sprevádzajú nás po celý život. Od matematiky, cez oblečenie, doplnky až po nábytok a zariadenie obytného či pracovného priestoru. Geometrické tvary, či už tieto základné, ale i odvodené a zložitejšie, sú v interiérovom dizajne veľmi obľúbené a v pravidelných vlnách sa tlačia do popredia. Práve teraz je ten čas, keď je geometria opäť v kurze.
Geometrické vzory a tvary dokážu interiéru dodať iskru, musíte však s nimi pracovať opatrne. V podstate máte na výber dva smery podľa toho, akí ste odvážni. Buď sa rozhodnete pre jeden výrazný kúsok, ktorým oživíte inak jednoduchý a minimalistický priestor, alebo skombinujete rôzne geometrické vzory rôznej veľkosti, ale v obmedzenej farebnej palete.
Vzory si žiadajú odvahu
Ak sa vyberiete prvou cestou, aplikujte geometriu napríklad na sedačku, čalúnené kreslá či stoličky. Jeden výrazný vzorovaný kus nábytku oživí interiér a dodá mu svieži moderný vzhľad. Menej odvážni môžu začať ľahko vymeniteľnými doplnkami – vankúšmi, poduškami na sedenie, závesmi, kobercom prípadne porcelánovými doplnkami.
Kombinovanie rôznych geometrických vzorov na viacerých povrchov v miestnosti si už vyžaduje väčší cit. Ale ak sa vhodne skombinujú, vznikne zaujímavý vizuálny priestor s hĺbkou. Základným prvkom môžu byť vzorovaná tapeta a koberec. Doplniť sa dajú tienidlami na lampy a ďalšími už spomínanými doplnkami.
Pri vyberaní motívov myslite na to, aký výsledný efekt by mali v miestnosti vytvárať. Vzory sú vizuálne náročné, to znamená, že budú priťahovať oči. Preto si určite, čo by mali byť najvýraznejšie a vizuálne najpríťažlivejšie prvky v miestnosti, aby vám nevznikol miš-maš. Veľké vzory utlmte menšími, aby ste dosiahli harmóniu. Napríklad tapeta s veľkým vzorom si žiada zjemnenie menším vzorom napríklad na vankúšoch. Alebo naopak. Vopred si zvoľte si aj farebnú paletu, v ktorej sa chcete pohybovať.
Vzorkovníky ako inšpirácia
Jednoduchý postup môže vyzerať nasledovne: vyberte si obľúbený vzor a konkrétny prvok, na ktorom by ste ho chceli v priestore vidieť. To by mal byť centrálny kus, ktorý pritiahne pozornosť hneď na prvý pohľad. Napríklad koberec s výraznými čiernymi a bielymi pásmi. Druhý vzorovaný element by mal farebne korešpondovať s centrálnym kúskom, ale vzor by mal byť menší alebo iný. Napríklad môžete koberec doplniť bielym vankúšom s drobnými čiernymi bodkami alebo iným menším čierno-bielym vzorom. Vzory zjemnite ďalším prvkom v neutrálnej alebo doplnkovej farbe. Pri čiernej a bielej môžete zvoliť výraznejšiu farbu, napríklad žltú pohovku alebo výrazné cyklámenové, či tyrkysové kreslo.
Väčší pozor si treba dávať, keď vzory aplikujete vo farbách. Pastelové farby by sa nemali kombinovať so základnými a výrazné sýte farby s jemnými odvodenými farbami. Samozrejme, biela je najlepší základ, ak chcete v priestore experimentovať s farbami a vzormi.
Ak sa potrebujete inšpirovať, zájdite do obchodu s bytovým textilom alebo tapetami. Nájdete tu vzorkovníky, v ktorých firemní dizajnéri namiešali správnu kombináciu vzájomne ladiacich vzorov a farieb. Môže to byť dobrá pomôcka pre zorientovanie na začiatok.
Foto - Bemz, H&M Home, Butlers