Príbehy ikonických výrobkov interiérového dizajnu sú často príbehmi očarujúcej jednoduchosti. Dôkaz podáva aj legendárna lampa Falkland, ktorá tento rok oslavuje okrúhle narodeniny. S veľkým úspechom sa vyrába už rovné polstoročie.
Talentovaný Talian Bruno Munari ju vytvoril v roku 1964 ako veľmi prostú, no pritom mimoriadne nápaditú štruktúru. Do priesvitnej rúry z elastickej tkaniny vopchal zopár drôtených prstencov, ako do nejakej „hrubonohej“ pančušky. Výsledkom je prirodzený tvar – elegantná silueta zubatých kriviek, ktorá do priestoru interiéru vnáša prvok krehkej poetiky. Sám autor priznáva orientálnu inšpiráciu – žiadalo by sa prirovnanie k zenu – keď hovorí o lampe jemnej a nehmotnej ako obláčik. Nezanedbateľný je aj funkčný rozmer tohto riešenia: textilné tienidlo triešti svetelný tok v príjemnej rozptýlenej žiare.
Prirovnanie lampy k „pančuškám“ vôbec nie je pritiahnuté za vlasy. Bruno Munari si po materiál na prvé prototypy svojho návrhu skutočne zabehol do pletiarne pančúch, kde sa jeho pochabým dizajnérskym výmyslom takmer vysmiali.
Dizajn ako umenie
Bruno Munari (1907 – 1998) bol mimoriadne pozoruhodná postava talianskej kultúrnej scény oboch polovíc 20. storočia: všestranne aktívny renesančný človek s tvorivým záberom od mnohorakého výtvarného umenia cez dizajn, konštruktérstvo či vynálezcovstvo až po novinárčinu. Ako autor detských kníh aj ako vážny teoretik umeleckých avantgárd dokázal pretaviť svoje vízie do zrozumiteľných, prekvapujúco prostých projektov. Odhaľoval každodennú krásu v neočakávaných súvislostiach.
„Munari zviditeľňuje skryté veci; otvára nám oči s neviazanou vážnosťou i rozvážnym pokojom,“ povedal o jeho práci Umberto Eco, taliansky spisovateľ, teoretik umenia a v šesťdesiatych rokoch aj jeho blízky spolupracovník. V knihe „Dizajn ako umenie“ volá Munari po syntéze oboch kategórií; túži, aby sa hodnoty výtvarného umenia zbavili elitárstva a prenikli k širokému obecenstvu. Z vlastnej umeleckej praxe (formovanej futurizmom, konštruktivizmom, neskôr i svojráznou podobou konkrétneho umenia) ponúka celú škálu „praktických“ riešení ako na to. V jeho vnímaní dostáva pojem „úžitkové umenie“ nový zmysel.
Trochu ako socha
Ak sa vrátime k Munariho lampe Falkland a pozrieme sa na ňu z perspektívy jeho umeleckého zmýšľania, skutočne v nej môžeme odhaliť nečakané kvality. Poučení autorovými tézami o všeobecne prístupnom umení, môžeme v pôvabnej siluete lampy vidieť objekt moderného sochárstva alebo ešte čosi viac – interaktívnu umeleckú inštaláciu, ktorá popri estetickej či komunikačnej úlohe spĺňa aj formát účelnosti. Vo svojej skromnej prostote tak dokáže zušľachtiť každodenný interiérový život.
Výrobu závesných lámp Falkland od začiatku obstaráva priekopnícka talianska spoločnosť Danese Milano. Bola založená koncom päťdesiatych rokov s cieľom integrovať experimentálne prúdy súdobého dizajnu a umožniť „interkultúrnu výmenu“, teda hraničné prieniky medzi voľným umením, filozofiou či dizajnérskou tvorbou. Vďaka tomu nadviazala úzku spoluprácu s talianskymi avantgardnými autormi, napríklad s Enzom Marim či Brunom Munarim.
Súčasná podoba lampy je výsledkom inovácie. Pôvodný materiál pružného tienidla nahradila efektívnejšia tkanina, ktorá vo svojej elasticite umožnila rozmerové obmeny. Prvotným zámerom dizajnéra bolo vytvoriť meter vysokú lampu. V šesťdesiatych rokoch však nemal k dispozícii takú jemnú membránu, aby sa pri relatívne krátkom rozmere napla do správnej siluety. Klasickú „pančuškovinu“ musel teda predĺžiť až na 1,6 metra. Naproti tomu sa moderná elastická tkanina, použitá na dnešných lampách Falkland, krásne vytvaruje aj pri kratších rozmeroch. Preto Danese Milano vyrába popri originálnom modeli aj zmenšené verzie v dĺžkach 85 alebo 53 cm.
Autor je interiérový dizajnér.
Autor: Michal Lalinský