Prísna geometria pravého uhla, štvorec, obdĺžnik, čierna a biela. To sú základné (a jediné) zložky, ktoré dizajnér a výtvarník AG Fronzoni (1923 – 2002) uplatnil pri návrhu nábytku. Primárnu geometriu využíval ako nepriestrelnú metodológiu na naplnenie svojich teoretických východísk. Poučený okrídleným princípom architekta Ludwiga Mies van der Roheho „Menej je viac“ i tvorivými zásadami povojnovej Ulmskej školy, prináša racionálne návrhy zbavené všetkého povrchného, nepotrebného, nadbytočného. Aj preto jeho stoličku či kreslo tvorí len nevyhnutná kovová kostra doplnená plochou sedenia.
Skutočný minimal
Prívlastkom „minimalistický“ sa pri pomenovaní súčasných trendov interiérového dizajnu nešetrí. Označuje sa ním kadečo, až je to podozrivé. Ak sa čitateľ stretne s označením „minimalistické kuchyne“ alebo „minimalistický štýl domácnosti“, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o omyl. Oveľa priliehavejšie by vyznelo označenie „so zjednodušenými tvarmi“. Minimalizmus (v dizajne, rovnako ako vo vizuálnom umení) označuje oveľa hlbšie tvorivé východiská, ako len zjednodušenie formy stvárneného objektu v úspornom výraze.
Napriek explozívnej plodnosti dizajnu 20. a 21. storočia je nábytku, ktorý by bol skutočne „minimalistický“, ako šafranu. Svoje variácie vytvorili napríklad americký minimalartový sochár Donald Judd alebo súčasná hviezda minimalizmu architekt John Pawson. Vždy s komplikovaným estetickým i filozofickým zdôvodnením.
Prenikavý minimalizmus vychádza zo subtílnej práce, jubilujúcej série Collezione '64. Pozostáva z piatich základných častí: stola, stoličky, nízkeho stolíka, kresla a postele, takže vytvára akési „životné minimum“, základnú garnitúru nábytkového zariadenia v domácnosti.
Priamočiary nábytok Collezione '64 navrhol AG Fronzoni v roku 1964. Je príznačné, že tento taliansky dizajnér/výtvarník vytvoril len veľmi obmedzený počet priemyselných návrhov. Okrem hŕstky nábytku ešte jeden kufor s názvom Shape Zero pre chýrnu milánsku galantériu Valextra. Oveľa väčší záber jeho produkcie tvorí grafický dizajn. Do média dvojrozmernej vizuálnej komunikácie dokázal totiž pretaviť svoje sústredené autorské myšlienky s oveľa väčšou istotou. Perspektívu grafického dizajnéra s ortodoxným rukopisom teda nezaprie ani pri nábytku Collezione '64.
Kontrast k pop-artu
Na nábytok Collezione '64 by sa takmer zabudlo, ako na kurióznu epizódku v dejinách talianskeho dizajnu, keby jej vnútorné kvality poučného nadčasového dizajnu neobjavila jedna z najvplyvnejších postáv súčasného nábytkárstva Giulio Cappellini. V roku 2000 uviedol v rámci svojej značky Cappellini monochromatickú reedíciu nábytku a v roku 2009 pridal ešte verziu vyfarbenú v jasných tónoch čerešňovej červene, ultramarínu či žltej (zvolených v súlade s Fronzoniho grafickou prácou).
Cappellini aj naďalej rozvíja historický odkaz dizajnéra AG Fronzoniho. Pri príležitosti okrúhleho 50. výročia nábytku usporiadal v spolupráci s dizajnérovou dcérou, architektkou Camillou Cristinou Fronzoni retrospektívnu výstavu, ktorú práve otvorili v sugestívnych priestoroch milánskeho multifunkčného podniku Carlo e Camilla in Segheria.
„Najhlbším zmyslom dizajnu vlastne nie je vytvoriť obytné prostredie, ale vytvoriť seba samého. Dizajn vlastnej existencie je náš hlavný záväzok; je v našom záujme, aby sme ho napĺňali kontinuálne a s úplným nasadením,“ poznamenal AG Fronzoni. Podal tak dôkaz, že ústredným motívom jeho práce ostáva človek – hoci to tak pri pohľade na strohú nábytkovú výbavu nevyzerá.
Autor je interiérový dizajnér.
Autor: Michal Lalinský