SME

Ako uskladniť úrodu zo záhradky?

Ako naložiť s úrodou aby bolo čerstvá, svieža a plná chuti ako vo chvíli zberu?

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Je to každoročný boj so zákonmi prírody. Kým jeseň povoláva do služby huby, hnilobu a skazu aby sa živiny vrátili späť do kolobehu života, záhradkár má s úrodou zo svojej záhradky iné plány. Chce aby mu vydržala čo najdlhšie.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Závisí iba na skúsenostiach, či sa zámer vydarí. Či máte chladnú pivnicu vytesanú do kameňa, dôsledne vetranú špajzu alebo teplú pivnicu hneď vedľa kotolne, vždy máte šancu na úspech. Ba niekedy sa môže stať, že niektoré plodiny budú svieže až do dňa zberu budúcej úrody.

Na začiatok vždy veľké upratovanie

Vedeli to jednoduchí gazdovia a gazdiné skôr, ako Louis Pasteur pod drobnohľadom objavil, že všade okolo nás sú neviditeľné organizmy, ktoré dokážu skoncovať s ovocím a zeleninou. Aj keď sú opatrne pozbierané a prebraté plody, hľuzy, korene a iné časti rastlín vďaka prírodnej membráne odolné voči nástrahám, akonáhle v tme zaspia, ich odolnosť klesá. Čím menej nástrah na ne bude striehnuť v hlinenej podlahe pivnice alebo póroch drevených debničiek, tým dlhšie vydržia.

SkryťZatvoriť reklamu

Tak ako sa patrí špajzu v jesene vybieliť vápnom, rovnaká povinnosť platí pre steny pivnice. Len podlahy z hliny si zaslúžia suchý poprašok vápenného hydrátu, ktorý bude mať na ne rovnaký účinok. Zmena pH reakcie utlmí rast húb a zahubí všetky skladové neduhy. Tí opatrnejší pridajú aj výdatné dymenie sírnym knôtom, čo sa však nezaobíde bez náramného zápachu. Aby sa stihol do uskladnenia úrody vyvetrať.

Zabúdať netreba ani na drevené debničky, liesky, police, či debny. Všetkým osoží kúpeľ v roztoku modrej skalice. Takto sa to robí od nepamäti.

Zemiakom sa páči v papieri

Nie zápravy, debny či prepravky udržia vlahu v zemiakových hľuzách ale mikroklíma, akú možno dosiahnuť iba v papierových vreckách. Čo zemiaky vydýchajú a vypotia, to zostáva v ich tesnom kontakte, aby ich udržalo v sviežosti. Ideálne sú hrubé obalové vrecia, ktoré sa netrhajú ani pri miernom navlhčení. Takto je úroda pripravená aj na príležitostné prenášanie bližšie ku kuchyni.

SkryťZatvoriť reklamu

Tam kde sú pre manipuláciu vrecia príťažou, pomôže vlnkovaná lepenka. Ak z nej vyrobíte steny vašich skladovacích nádob, všetko bude fungovať podobne. Je prekvapením, aký rozdiel zbadáte po troch mesiacoch skladovania zemiakov v rašlovom a papierovom vreci. Obzvlášť v teplej pivnici.

Rašelina dokáže zastaviť čas

Mrkva, petržlen, paštrnák, cvikla, zeler, vodnica, kvaka a kaleráb na zimné skladovanie dokážu aj v teplej pivnici prežiť celý rok skladovania bez toho, aby čo i len trochu stratili na svojej kvalite. Stačí ich len presvedčiť o tom, že odpočívajú v zemine a čakajú na príchod budúceho roka. Za zatemneným oknom, aby nemali tušenia, že je deň.

Všetky treba v plastových debničkách utopiť do vlhkého rašelinového substrátu a pravidelne ich chodiť v dvojtýždenných intervaloch vlhčiť. Zapustia vlásočnicové korienky a tie odvážnejšie sa budú snažiť aj vyhnať tenučké lístočky bez zeleného farbiva. Kým v spánkovej letargii budú z rašeliny čerpať vlahu a živiny, nestratia nič na svojej sviežosti a chuti. Akoby pod hrubou snehovou perinou naďalej prosperovali v zemi.

SkryťZatvoriť reklamu

Takto to funguje aj v panelákovej pivnici, ktorá je zvyčajne priteplá na to, aby v nej čokoľvek prečkalo až do jari. A ak sa kedykoľvek rozhodnete preniesť takýto živý petržlen alebo zeler na okenný parapet, môžete z nich v zime zbierať voňavú vňať rovnako ako z trsov pažítky, ktoré ste do rašelinového substrátu odložili s nimi.

Cibuli mráz neublíži

Tak ako cibuľa a cesnak patria do viazaníc visiacich na stenách chladnej špajze, tak kotnačka či kotuľa patrí do kartónovej škatule. Dôležité je iba to, aby z nich jesenné slnečné lúče cez babie leto vytiahli všetku nadbytočnú vlahu a ich výhony a listy dokonale vyschli. Najlepšie im všetkým bude v suchej, chladnej špajzi, kde ich obrúsok na oblôčku bude chrániť pred zvedavým slnkom.

Nie vždy je však dostatok miesta na to, aby celá úroda cibuľovín visela zo stien. Úžitkovej cibuli ani cesnaku mráz neuškodí. Ak ich v kartónovej škatuli vyložíte za komín, na severnú časť pôjdu, budú tam môcť oddychovať až kým na ne nepríde rad v spotrebe.

SkryťZatvoriť reklamu

Vtedy len opatrne bez búchania povyberať ďalšiu várku a vyvesiť ju do špajze, aby pomaličky rozmrzla. Veď na záhradke sa so zimujúcou výsadbou deje presne to isté. Chybou bolo by iba premiestniť ich odrazu do horúcej izby, alebo zimovať sadzačku v mraze, ktorá by začiatkom leta dozaista vykvitla na hriadke.

Jabĺčka a hrušky k zemiakom nesmú

Pokaziť si chuť a prísť o jablká na masti, nedeľný varený kompót s klinčekmi, či kysnutý koláč s bohatou jablkovou nádielkou sa nevyplatí iba pre takú hlúposť, že jablká spočinuli v drevených debničkách v pivnici pri zemiakoch, či pri súdku čpavok bublajúcej kapusty.

Nech je to akokoľvek, poberú do seba skladové pachy a odrazu chutia horšie ako tie najchrastavejšie plánky, čo rastú tamto nad potokom. I keď ich pokladáme neprávom za najfádnejšie z ovocia, jablká a hrušky sú jednoducho citlivky, ktoré vyžadujú gazdu, ktorý vie ako s nimi zaobchodiť.

SkryťZatvoriť reklamu

Najlepšie je zmajstrovať si do špajze regál s výsuvnými zásuvkami, kde ležia na lieskach jedno vedľa druhého a jedna vedľa druhej. Tak možno každú nedeľu vybrať tie, ktoré úplne dozreli, alebo zavčasu odhaliť tie, ktoré až príliš vrások pobrali na svoje líčka alebo začali podliehať skaze. Dnes už nie je pece, na ktorej by ich bolo možno sušiť. Triediť ich však môžeme v ich čerstvosti všade.

Strukoviny a orechy neunáhlite

Možno už pri zbere vyzerali nadobro suché, skutočnosť je však taká že je to iba klam. Potrebujú čas, aby sa zbavili nadobro vody. Iba tak ich pri skladovaní nepoberie skaza. Doprajte im času na sitách, lieskach, či kuchynských plechoch, aby dôkladne preschli a stali sa spoľahlivou časťou vašej železnej zásoby.

SkryťZatvoriť reklamu

Niet krajšej zábavky, ako sa neskôr pozerať na sneh za oknom a na kuchynskom stole triediť a baliť do vrecúšok spomienky na pestovateľskú sezóny.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 147
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 909
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 325
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 977
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 947
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 503
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie