Zariadili ste si nový byt, ale steny zostávajú biele a prázdne? Žiadal by sa obraz, no všetky peniaze išli na nábytok a zariadenie. I tak si však na stenu nemusíte zavesiť plagát Eiffelovky alebo New Yorku, na ktorý zaručene narazíte u ďalších desiatich susedov. Originálny autorský kúsok si viete zadovážiť, aj keď si nemôžete dovoliť minúť na umenie stovky či tisíce eur. Poradíme vám, kde hľadať.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
1.Printové stránky
Ak máte naozaj obmedzený rozpočet, skúste začať na webe. Internet otvoril hranice a možnosti prezentácie umelcov, vyberať si tak môžete z celého sveta. Dobrou voľbou na zorientovanie sa môžu byť stránky, ktoré si vyberajú a združujú tvorcov. Prípadne služby, ktoré vám vybraný motív rovno aj vytlačia (na papier či plátno) a dokonca zarámujú i pošlú domov. Už za menej ako 20 eur môžete mať originálnu ilustráciu, grafiku alebo fotografiu kvalitne vytlačenú na papieri. Cena rastie s veľkosťou formátu i materiálom. Za tlač na plátno zaplatíte od 40 eur, ak si dáte motív rovno aj zarámovať, počítajte so sumou od 80 eur vyššie. Niektoré portály ponúkajú aj originálne maľby, ale sú drahšie.
Vyskúšajte napríklad:
2.E-shopy s handmade vecami
Podobne fungujú internetové obchody, ktoré združujú tvorcov originálnych predmetov a výrobkov. Umelci, dizajnéri, remeselníci a iní výrobcovia tu však vystupujú ako samotní predajcovia a stránka im len dáva priestor na prezentáciu a sprostredkúva predaj za províziu. Môžete sa teda dohodnúť priamo s autorom. Na týchto portáloch už dávno nenájdete len náušnice, háčkované dečky či kvetinové čelenky. Kúpite tu aj autorské maľby, grafiky, kresby, fotografie a iné techniky. Výhodou je, že objavíte aj lokálnych tvorcov.
Vyskúšajte napríklad:
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
3.Internetové portfóliá umelcov
V časoch internetu už umelci nebehajú s obrovskými doskami, v ktorých majú výkresy so svojimi prácami. Prezentujú sa na špeciálnych portáloch. Na stránkach ako behance.net sa dá výborne vyhľadávať a hoci si tu neviete nič kúpiť, môžete naraziť na svojho budúceho obľúbeného maliara alebo grafika. Umelci sú zoradení podľa formy tvorby, krajiny i hodnotení od ostatných používateľov. Vyhľadávať sa dá aj podľa farieb alebo kľúčových slov. Takže ak by ste na svojej stene radi videli napríklad obraz s červenými kruhmi, možno budete mať šťastie a nájdete umelca, ktorý niečo také vytvoril. Ak sa vám niektorá práca zapáči, môžete si pozrieť ďalšie autorove práce, preklikať sa na jeho vlastnú internetovú stránku alebo profil na niektorej zo sociálnych sietí a nadviazať kontakt.
Vyskúšajte napríklad:
4.Domáci umelci
Ak chcete podporiť domácu scénu, ale váš rozpočet je obmedzený, mali by ste sa zamerať na začínajúcich umelcov a študentov. Ich práce sa dajú vidieť počas dní otvorených ateliérov alebo takzvaných prieskumov. Ide o verejnú prezentáciu semestrálnych prác študentov, ktorá sa koná dvakrát do roka – na konci zimného i letného semestra. Termíny prieskumov zverejňujú školy na svojich webových stránkach alebo sociálnych sieťach. Okrem toho mávajú samostatnú výstavu absolventi, kde prezentujú svoje záverečné práce. Na týchto podujatiach si môžete pozrieť tvorbu budúcich výtvarníkov a nadviazať kontakt, ak sa vám štýl a práce niektorého z nich zapáčia.
Vyskúšajte napríklad:
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
5.Lokálne galérie
Oplatí sa navštevovať aj miestne galérie, ktoré vystavujú súčasné umenie. Na diela výtvarníkov, ktorých už zastupujú galérie, si treba prichystať viac peňazí. Aj tu sa však dajú nájsť ešte kusy, ktoré si môže dovoliť aj bežný smrteľník. Napríklad grafiky, ktoré sa robia vo väčšom počte výtlačkov alebo obrazy menších formátov. Výhodou je, že galerista vám čo-to o diele i umelcovi porozpráva a je zárukou, že kúpite originál s inštitucionálne prisúdenou umeleckou hodnotou.
Vyskúšajte napríklad:
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.