Nenápadný a predsa celkom nápaditý stolček na sedenie s poetickým názvom Butterfly (motýlik) je ikonou povojnového japonského dizajnu. Nepretržite sa vyrába od polovice 50. rokov a za ten čas sa právom zaradil medzi nábytkové bestsellery.
Za obrovskú popularitu vďačí Butterfly vyváženému naplneniu základnej dizajnérskej alchýmie. Je účelný a užitočný, pretože spoľahlivo plní úlohu ergonomicky primeraného sedenia. Je dômyselne vyhútaný, preto sa vyrába pomerne ľahko. A napokon je aj krásny, pričom túto prelietavú kategóriu napĺňa naozaj obšírne.
Motýľ i chvost veľryby
Ľahko čitateľný tvar stolčeka ráznou silou preniká aj do predstavivosti jeho majiteľov. Niektorí – ako názov stolčeka napovedá – vidia v jeho zakrivenej siluete krehké krídla motýľov. Iní ho prirovnávajú k chvostu veľryby, ktorá sa so šplechnutím vynorila nad morskú hladinu. Tí s bujnejšou fantáziou ho zasa spájajú s rodným Japonskom. Pripomína im ťahy kaligrafického štetca, brány šintoistických svätýň – torii – alebo dokonca starobylé masky samurajov. Nech už v stolčeku Butterfly zazriete čokoľvek, vďaka ladným líniám je ozdobou interiéru, akousi „sochou“ na sedenie.
Kaligrafický švih stolčeka je dielom popredného dizajnéra Soriho Yanagiho (1915 – 2011), ktorý výraznou mierou prispel k povojnovému rozvoju japonského dizajnu. Ako všestranný autor má na konte množstvo návrhov od čajovej kanvice až po cestné nadjazdy. Motýlik však patrí medzi najznámejšie.
Yanagi začínal profesionálnu kariéru v čase, keď na porazené Japonsko dohliadali Spojenci. Je preto logické, že vo svojej tvorbe preberá „západné“ motívy aj technologické postupy. Pri návrhu stolčeka využil v tom čase veľmi módnu ohýbanú preglejku, s ktorou na druhej strane Pacifiku tak radi experimentovali americkí dizajnéri na čele s Charlesom Eamesom.
Stolčekoví motýlikári
Sori vymyslel konštrukciu sedenia geniálne. Dve úplne rovnaké platne preglejky so zahnutými okrajmi spojil do súmerného celku pomocou skrutiek a mosadznej tyče. Viac nebolo treba. Stolček s pohodlnou sedacou plochou vďaka tomu získal potrebnú pevnosť a tiež spomínaný obrys elegancie.
Návrh sa v roku 1956 začal vyrábať v tokijskej továrni Tendo Mokko. Žal ocenenia na svetových výstavách, napríklad získal zlatú medailu na milánskom Trienále v roku 1957. Nominoval sa aj do stálych zbierok kľúčových svetových muzeálnych inštitúcií MoMA, Design Museum atď. Pre európskych „motýlikárov“ ho z dýh javora alebo ušľachtilého palisandra vyrába švajčiarska spoločnosť Vitra.
Autor je interiérový dizajnér.
Autor: Michal Lalinský