SME

Kreslo bez jediného zvaru sadlo aj do vily Tugendhat

Model T 2403 od slovenského dizajnéra Viliama Chleba sa vyrába nepretržite už 34 rokov. A stále vyzerá dobre

(Zdroj: Viliam Chlebo)

Určite ste v ňom už sedeli. Doma, v práci alebo v kancelárii. Ak ste nemali to šťastie, môžete si to vyskúšať napríklad v malej vstupnej hale Vysokej školy výtvarných umení na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave alebo si ho jednoducho kúpiť. Kreslo T 2403 od slovenského dizajnéra Viliama Chleba sa vyrába nepretržite už 34 rokov. A stále vyzerá dobre. Estetické a funkčné kvality kreslo ani vekom nestratilo. Jediné, čo sa zmenilo, je názov. Dnes sa volá Klasik K 417.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čaro ohýbanej rúrky

Chlebo študoval v rokoch 1970 až 1974 Strednú priemyselnú školu drevársku v Spišskej Novej Vsi, odbor Konštrukcia a tvorba nábytku a interiéru. Po škole sa zamestnal vo Výskumnom ústave miestneho hospodárstva v Bratislave.

SkryťZatvoriť reklamu

Už v roku 1979 ho spolu s kolegom Jaroslavom Hreščákom oslovili z oddelenia technického rozvoja podniku Kodreta Myjava. Dostali voľnú ruku a šancu vytvoriť niečo zmysluplné. Išlo v podstate o „fušku“, a tak jediná forma, ako ich za prácu mohli odmeniť mimo zamestnaneckého pomeru, bolo zapojenie sa do zlepšovateľského hnutia podaním zlepšovacieho návrhu. Odmena bola síce symbolická, ale to 24-ročnému návrhárovi neprekážalo. Dôležité bolo dostať šancu realizovať svoje nápady.

Kodreta Myjava disponovala vlastnou kovovýrobou, galvanizovňou, čalúnnickou výrobou a stolárskou dielňou. Po obhliadke možností výroby sa obom dizajnérom najviac zapáčila práca s kovovou rúrkou ohýbanou za studena. V tom čase sa kovový nábytok vyrábal v Československu len okrajovo. Ponúkané možnosti a veľa obmedzení nakoniec vyústili do množstva návrhov kresiel a stoličiek.

SkryťZatvoriť reklamu

Úspechy a ocenenia

Kreslo aj ostatné návrhy vznikli spontánne za necelé tri týždne. Základná myšlienka návrhov bola v rôznej skladbe materiálov a krajčírskych detailoch. Preto oslovili čalúnnika zo Záhorskej Bystrice, ktorý mal v pivnici rodinného domu vlastnú dielňu, aby im vyhotovil prvé vzorové prototypy v rôznych farebných variáciách. Najväčší úspech zaznamenali kreslá vo vyhotovení zo zrebného plátna. Neskôr sa kreslá vyrábali na individuálnu požiadavku aj v kozľacej koži, z prírodnej „bravčoviny“ a čiernej koženky.

V máji 1980 vystavili všetky výrobky na Predajných výstavách spotrebného tovaru na Brnianskom výstavisku. Chlebo a Hreščák navrhli expozíciu Kodrety v čiernom odtieni kompletne od podlahy až po strop. Reflektormi nasvietili 32 kusov vystavených exponátov a rozligotali tak ich chrómové časti. Na tejto výstave získalo kreslo T 2403 Zlatú medailu za dizajn. V tom istom roku bolo v Prahe ocenené ako Vynikajúci výrobok roku za dizajn sedacieho nábytku, o dva roky neskôr získalo Hlavnú cenu za dizajn na medzinárodnej výstave Svět předmětů v Prahe a v roku 1986 cenu Dobrý dizajn za dizajn nábytku. Prostredníctvom PZO Drevoúnia sa kreslo dostalo aj na veľtrh nábytku do Paríža.

SkryťZatvoriť reklamu

Bez jediného zvaru

Konštrukciu kresla T 2403 tvoria štyri ohnuté rúrky do tvaru „U“. Navzájom sú spojené tzv. posteľovým kovaním, kde na jednej rúrke je otvor v tvare kľúčovej dierky a na druhej rúrke je skrutka s hlavou. Po vzájomnom spojení vznikne pevný spoj, ktorý je prirodzene spevňovaný hmotnosťou človeka, ktorý v kresle sedí. Spodné ukončenia rúrok majú obuté čierne plastové koncovky narazené nasucho, bez skrutkovania.

Čalúnenie tvorí nosné napnuté zrebné plátno a vrchné odopínateľné čalúnenie. Na kresle nie je jediný zvar. Kreslo sa predáva v rozloženom stave v plochom kartónovom obale a jeho montáž je jednoduchá, zvládne ju aj laik.

Aj vo vile Tugendhat

V 80. rokoch sa kreslo T 2403 stalo bežnou výbavou väčšiny administratívnych budov v Československu. Bolo naozaj takmer všade. Ak mám spomenúť tie najvýznamnejšie, tak je to dostavba Národného divadla v Prahe či vila Tugendhat v Brne, kde bolo v 80. rokoch dočasne použité na vybavenie tohto výnimočného architektonického diela. Kreslo vďaka svojej neutrálnosti priestoru neublížilo.

SkryťZatvoriť reklamu

Sám autor považuje funkcionalizmus za svoj ideový základ. Pre Chleba je to harmonický vzťah medzi formou, funkciou, materiálom, technológiou, ergonómiou a ekonomikou. Pri tvorbe uprednostňuje zdravý rozum pred lacným efektom alebo samoúčelnou estetikou. Na kresle T 2403, ktoré môžeme smelo označiť za pokračovateľa Sessel B3 „Wassily“ z roku 1925 od Marcela Breuera, vplyv funkcionalistickej racionality naozaj poznať. Možno práve preto má aj po 34 rokoch predajný úspech, hoci pod iným obchodným názvom a, žiaľ, aj s anonymitou jeho tvorcu. Verím, že keď už poznáte príbeh tohto kresla a krátky životopis autora, budete sa naň pozerať inak. A keď pôjdete okolo T 2403, určite si doň sadnite. Pretože v tomto kresle sa sedí fantasticky!

Autor je dizajnér a kurátor zbierok produktového dizajnu v Slovenskom múzeu dizajnu.

SkryťZatvoriť reklamu

www.ostblok.sk

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 397
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 078
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 054
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 803
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 095
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 919
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie