Nech máte domov akokoľvek útulne zariadený, život mu vdýchnu kvety. Či už je to fialka v malom črepníku, alebo zopár kvietkov odtrhnutých na lúke vyvolá dojem, že svoj domov milujete a staráte sa oň. Vyberanie, zbieranie a aranžovanie kvetín môže byť zábava a nevyžaduje si to veľkú vedu. Nemusíte každý týždeň kupovať kyticu čerstvých ruží. Verte svojmu oku, veď miestnosť dokáže osviežiť aj rozkvitnutá halúzka v zaváracom pohári.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Výber a starostlivosť
Či už si kvety nazbierate na lúke, v záhrade, alebo si ich kúpite u kvetinára, vyberajte čerstvé kusy s pevnou stonkou a zelenými listami bez náznaku žltnutia. Veľa peľu na okvetných lístkoch pri rezaných kvetoch tiež naznačuje, že už majú najkrajšie obdobie za sebou. Kvetinári skladujú kvety pri nižšej teplote, preto sa nebojte uzavretých pukov. Keď ich doma dáte do vázy, pri izbovej teplote sa rozvijú do niekoľkých hodín.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Aby kvety vydržali vo váze čo najdlhšie svieže, vyskúšajte niekoľko nasledujúcich trikov. Ak ste si kúpili rezané kvety v balíku, skráťte im stonky ostrým nožom minimálne o 2,5 centimetra pod 45-stupňovým uhlom a odstráňte spodné listy v tej časti stonky, ktorá bude ponorená vo vode. Kytica od kvetinára by už mala byť takto upravená.
Šikmo orezaná plocha stonky umožní kvetom prijímať dostatok vody, čo sa im pri vodorovne zrezanej stonke zarazenej na dno vázy nepodarí. Čím menej listov vo vode, tým menej baktérii a dlhší život kvetov. Keď budete vodu vo váze vymieňať, opláchnite stonky pod tečúcou vodou a zopakujte šikmý rez.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Potrava pre kvety
Ak vám kvetinár pribalil vrecúško s „potravou“ pre rezané kvety, nevyhadzujte ho. Skutočne funguje. Prášková zmes je zvyčajne mixom cukru, ktorý zabezpečí výživu kvetov, slabej kyseliny na lepšie vstrebávanie vody a antibakteriálneho prípravku. Výživu si môžete vyrobiť aj doma. Stačí do vody pridať dve malé lyžičky cukru, octu a pol lyžičky bielidla alebo iného dezinfekčného prostriedku bežne používaného v domácnosti. Ocot môžete nahradiť aj citrónovou šťavou. Ak ste použili výživu, stačí vodu vo váze iba dolievať, netreba ju vymieňať každý deň.
Rezané kvety vo váze neumiestňujte na priame slnko a v zime k radiátoru či inému zdroju tepla. Dlhšie vydržia skôr na chladnejšom mieste v byte. A ešte jedna prekvapivá, no účinná rada. Čerstvé rezané kvety a dozrievajúce ovocie si nevoňajú. V procese dozrievania ovocia sa totiž uvoľňuje etylén, ktorý zrýchli aj „dozrievanie“, respektíve vädnutie kvetov.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Váza nemusí byť len váza
Natrhali ste si alebo kúpili čerstvé rezané kvety, zostáva ešte vybrať vhodnú vázu. Nemusí to byť len klasická váza, ktorá je na to určená. Ako váza môže poslúžiť čokoľvek, čo udrží vodu – rôzne prázdne fľaše, dózy a poháre od zaváranín, džbán, karafa na víno alebo vodu, plechovice očistené o etikety, hoci aj šálky na kávu. Fantázii sa medze nekladú, no držte sa základného pravidla – v jednoduchosti je krása.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
K pestrofarebnej kytici z rôznych kvetov sa hodí skôr jednofarebná nádoba alebo váza z číreho skla. Sólo kvetiny vyniknú aj v nápaditejších vázach. Vyššie valcovité vázy s rovnakým priemerom sú určené pre mohutnejšie kvety s dlhšími stonkami. Vo váze s rozšíreným hrdlom vynikne skôr bohatá kytica s voľne naaranžovanými kvetmi od stredu smerom k vonkajším stranám. Guľatá váza si zase žiada „klasickú“ okrúhlu kyticu kvetov.
Ak vám pri aranžovaní zostali „nepodarky“ – napríklad zlomené kvetiny s krátkou stonkou alebo zvyšné listy, môžete ich naaranžovať do viacerých malých vázičiek alebo pohárikov rôznych tvarov. Viac takýchto vázičiek pri sebe bude pôsobiť dostatočne bohato aj uprostred jedálenského stola. Prípadne ich môžete zviazať farebne zladenou stužkou a vznikne vám kompaktná kvetinová dekorácia.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.