SME

Importé de Slovaquie. Náš prvý bakelitový fotoaparát bol z Gummonu

Pred 75 rokmi vylisovali v bratislavskom závode fotoaparát, ktorý sa pýšil prívlastkom ľudový.

Autorská stopa vedie ku geniálnemu vynálezcovi z nemeckého Porúria Fritzovi KaftanskémuAutorská stopa vedie ku geniálnemu vynálezcovi z nemeckého Porúria Fritzovi Kaftanskému (Zdroj: www.ostblok.sk)

Fotiť vraj vie dnes každý. Niekedy viac fotíme, ako žijeme. Zo sekúnd našej existencie si robíme snímky a z minút zaznamenávame videá.

Chceme zachytiť všetko, čo je okolo nás. Predpažené mobily a tablety sú poznávacím znamením „moderného človeka“.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred 75 rokmi vylisovali v bratislavskom závode Gummon malú čiernu bakelitovú skrinku s veľkým nápisom Futurit. Osadili do nej objektív a prvý slovenský fotoaparát, ktorý sa pýšil prívlastkom ľudový, bol na svete.

Génius z Essenu

Odpoveď na otázku, kto navrhol po tvarovej a konštrukčnej stránke fotoaparát Futurit, vôbec nie je jednoduchá. Stopa vedie ku geniálnemu vynálezcovi z nemeckého Porúria Fritzovi Kaftanskému.

SkryťZatvoriť reklamu

Narodil sa 18. novembra 1899 v Essene a v tých časoch bol priekopníkom v oblasti nových technológií, inovácií a patentov.

Navyše bol vynikajúcim obchodníkom. Vedel nájsť investorov pre svoje projekty a nikdy sa nebál začať odznova, hoci aj v inej krajine.

V roku 1927 začínal so svojimi fotoaparátmi pod značkou Fotofex v Berlíne a už v roku 1932 na veľtrhu v Lipsku s úspechom prezentoval šikovný fotoaparát Visorfex.

O niekoľko mesiacov neskôr prišli modely Fexor, Sida, Turf, Parlorfex a Mini-Fex, ktorý bol vyhlásený za najmenší fotoaparát na svete.

Neskôr sa pridal ku Karlovi Gumpelovi a Paulovi Knochemu a pôsobili pod značkou AIDS. Tá nemala nič spoločné s vírusovým ochorením, ktoré sa objavilo až v roku 1981.

Importé de Slovaquie

Okolo roku 1937 sa Kaftanski presťahoval do Československa, konkrétne do Prahy. Priniesol si patent na aparát SIDA a pokračoval vo výrobe.

SkryťZatvoriť reklamu

Tu vznikol aj známy Fex Superior, ktorý sa neskôr s určitými zlepšeniami vyrábal vo Francúzsku, kam Kaftanski presídlil v roku 1939.

O tri roky neskôr založil v Lyone spoločnosť Fex/Indo. Skratka znamenala France Export/Industrie Optique a táto značka fungovala až do roku 1981.

Kaftanski bol tvorcom konštrukcie i tvaru fotoaparátov. Jeho modely mali typický dizajn s vysunutým hľadáčikom v tvare jemne zaobleného kvádra.

Od roku 1937 sa bakelitové fotoaparáty lisovali v dnes už zbúranej bratislavskej fabrike, ktorá fungovala pod menom Továrňa na kábele účastinná spoločnosť – závod Gummon.

Gummon postavil pri Továrni na kábele továrnik Egon Bondy v roku 1911. V októbri 1918 získal recept na inovovanú bakelitovú zmes od spoločnosti Bakelite Gesellschaft Berlin.

SkryťZatvoriť reklamu

Špeciálnu receptúru nazývali Futurit a všetky výlisky z nej niesli tento nápis a mali svoje číslo. Sortiment výroby bol široký – od elektrikárskych súčiastok, svietidiel, zapaľovačov, pohárov až po reklamné predmety ako tabatierky a popolníky.

Po príchode Kaftanského do Československa sa v Gummone rozbehla aj výroba fotoaparátov. Neskôr počas slovenského štátu sa tu vyrábali štyri fotoaparáty inšpirované Kaftanského dizajnom: Ama, Excella, Super Excella a Futurit.

Jediný Futurit má na prednej stene plastický nápis: Importé de Slovaquie. Treba však pripomenúť, že Futurit sa objavoval na trhu ešte pred rokom 1939 a známe sú aj verzie bez nápisu Importé de Slovaquie.

Kaftanski sa v rokoch 1938 – 1939 presťahoval z Prahy priamo do Bratislavy, aj preto môžeme predpokladať, že sa na tvarovom riešení Futuritu osobne podieľal.

SkryťZatvoriť reklamu

Obľúbený aparát

Meno materiálu, ktoré bolo zhodné s materským závodom Futuritwerke vo Viedni, sa stalo aj značkou ľudového fotografického prístroja z bakelitu.

Futurit bol v tom období veľmi obľúbený, používal ho aj Gejza Gűrtler z Turčianskych Teplíc, ktorý robil sprievodcu po Banskej Štiavnici známemu fotografovi, kameramanovi a režisérovi Karolovi Plickovi.

Futurit fotil na formát 4 x 6,5 centimetra, ale jeho obsluha bola natoľko zjednodušená, že kvalita výsledného obrázku bola vždy lotériou, lepšie povedané prekvapením. Napriek všetkým nedostatkom výborne sadne do ruky a pôsobí tvarovo vyvážene.

K fotoaparátu sa dodávalo oválne prešívané puzdro z tvrdeného papiera s koženým remienkom. Futurit sa vyvážal do celého sveta a jeho výroba sa zastavila na konci druhej svetovej vojny.

SkryťZatvoriť reklamu

Smutný osud fabriky

Továrňa na kábele, založená v roku 1894, i závod Gummon boli po vojne znárodnené a vznikol národný podnik Kablo Bratislava, závod Gumon.

Nie je to tak dávno, čo sme sa v Bratislave museli bezmocne prizerať demolácii budov, ktoré si pamätali celé dejiny fabriky.

Žiaľ, industriálne dedičstvo muselo ustúpiť developerským záujmom o lukratívne pozemky a bagre nezastavila ani „smiešna“ pokuta.

Dnes patrí toto územie medzi najškaredšie v Bratislave, hoci ošarpané oplotenie závodu zdobí paradoxný nápis: „To najlepšie, čo vám mesto vie dať.“

Autor je dizajnér a kurátor zbierok produktového dizajnu v Slovenskom múzeu dizajnu.

www.ostblok.sk

Víkend

Súvisiace témy: Príbeh výrobku
SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 996
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 776
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 102
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 4 751
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 226
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 680
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 616
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 120
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie