„Teta, môže ísť Peťo von?“ „Zabudla som si kľúče, otvor mi.“ Aj takéto prosby musí prenášať domáci telefón, ktorý je už niekoľko generácií povinnou výbavou bytoviek a domov.
Dokáže prepojiť byt s návštevou pri bráne, iné byty navzájom alebo odomknúť bránu na diaľku.
Tesla Stropkov vznikla v roku 1960 ako elektrotechnický závod národného podniku Tesla Liptovský Hrádok. V tom čase bol v Tesle Liptovský Hrádok vyrobený prvý slovenský domáci telefón podnikovej konštrukcie.
Zaoblený, objemnejší, čierny bakelitový prístroj s výrazným bielym prerušovačom je aj vďaka svojmu tvaru žiadaným zberateľským objektom.
V roku 1964 bola v Stropkove založená vlastná výskumno-vývojová základňa a o šestnásť rokov neskôr sa závod osamostatnil a zmenil na národný podnik a následne na koncernový podnik.
V týchto podmienkach sa začala produkcia tvarovo i konštrukčne vyspelého typu DT85.
Záhada deravého slúchadla
Dizajn telefónu vytvoril architekt, projektant a dizajnér Miloš Suchár v roku 1982. Na konštrukcii pracovali Štefan Remeta a Jaroslav Kochan z Tesly Stropkov.
Piateho februára 1985 bol telefónu priznaný chránený priemyselný vzor číslo 15764 a začal sa vyrábať.
Bola to naozajstná tvarová revolúcia. Ergonomicky a esteticky vyspelý prístroj. Zaujímavosťou je výrazný štylistický prvok – diera v slúchadle. Plní dve funkcie. Slúchadlo vďaka otvoru nebráni zvuku zvonenia zo zvukovodu, ktorý je umiestnený pod ním. Ale to nie je všetko.
Tradovala sa takáto modelová situácia: Niekto zvoní zdola. Práve varíte. Odbehnete z kuchyne otvoriť.
Ak práve v jednej ruke držíte hrniec a druhou zdvihnete slúchadlo, cez dieru v ňom sa vám lepšie ovládajú tlačidlá na telefóne, ktorý je upevnený na stene.
Ak máte doma náhodou DT85, vyskúšajte si jeho ovládanie podľa modelovej situácie. Dizajn naozaj funguje.
Poľská imitácia
Typ DT85 sa v Tesle Stropkov, a. s., vyrába dodnes a je zaradený do širokej ponuky domácich telefónov.
Veľmi podobný prístroj však ponúka aj firma Laskomex z Polska. V Łódźi sa dodnes montuje prístroj Unifon LF-3NS.
Tento „domofon analogowy“ má veľmi veľa zhodných štylistických prvkov so slovenským typom a vyhotovuje sa aj v rovnakých farebnostiach. Na slúchadle však chýba diera, zvukovod zvonenia zmenil svoje miesto a rozdielna je i kompozícia tlačidiel.
Zarážajúce je tvrdenie poľského výrobcu na jeho webstránke: „Je to približný tvar domácich telefónov Tesla a veľmi často nahrádza poškodené telefóny tejto spoločnosti.“ Ďalší text hovorí o najstaršom vyrábanom telefóne a chváli jeho robustný dizajn.
Každopádne ten pravý a nestarnúci domáci telefón DT85 je od dizajnéra Miloša Suchára.
Najdlhšie vyrábaný slovenský domáci telefón oslávi na budúci rok vo februári 30 rokov. Držím palce, nech je osemdesiatpäťka ešte dlho vo výrobe!
Autor je dizajnér a kurátor zbierok produktového dizajnu v Slovenskom múzeu dizajnu.
www.ostblok.sk