Ľadový hokej bol v 70. rokoch minulého storočia prinajmenšom rovnako populárny ako dnes. Bola však iná doba a v zápasoch so ZSSR išlo o viac ako iba o víťazstvo. Československá reprezentácia sa v roku 1978 pokúšala tretíkrát po sebe získať titul majstra sveta.
Po majstrovskom titule, ktorý sme si v roku 1976 odniesli zo 43. Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v poľských Katoviciach, prišiel Miloslav Pipka z Prahy, ktorý pracoval v oblasti športu a telovýchovy, so zaujímavým nápadom na malý rozhlasový rádioprijímač v tvare hokejového puku. Tesla Bratislava dostala za úlohu pripraviť do výroby pre hokejové majstrovstvá sveta v roku 1978 špeciálny propagačný a funkčný predmet – tranzistorový rádioprijímač, ktorý dostal typové označenie 2715B. V Bratislave navrhli minirádioprijímač v tvare puku so zabudovaným reproduktorom, možnosťou regulácie úrovne hlasitosti a ladenia. Dizajn realizoval šéfdizajnér Pavol Thurzo a konštrukčne sa na výrobku podieľal Milan Triskal. Potlač prvej série rádiopuku obsahovala logo hokejového šampionátu.
Viac ako puk
Hoci by sa mohlo zdať, že navrhnúť dizajn rádia v tvare puku nie je žiadna práca, opak bol pravdou. Prvý návrh, ktorý Thurzo predložil, bol model z materiálu HPS v mierke 1:1, ktorý sa presne držal rozmerov puku. Nezmestila sa doň však feritová anténa a príliš veľký bol aj jeden kondenzátor. Rádio muselo nabrať na objeme. Výsledné tvarové riešenie rozhlasového prijímača má osvedčenie na priemyselný vzor číslo 9277, ktoré bolo vydané 25. apríla 1978. Je to prvé rádio v tvare puku na svete. Všimnite si, že osvedčenie bolo vydané presne deň pred začatím majstrovstiev sveta.
Štyridsiatepiate Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa konali od 26. apríla do 14. mája 1978 v Prahe. Bolo to prvé miesto, kde sa dalo k rádiu dostať. Avšak nie každý mal tú možnosť. Počas podujatia sa prijímače rozdávali prominentným hosťom, hokejistom a usporiadateľom.
Pôvodne mal byť Puk iba reklamný darček, ale ukázalo sa, že je to populárny rádioprijímač a začal sa predávať. K majstrovskému titulu nám však nepomohol. Vyhrala reprezentácia ZSSR, ČSSR skončila na druhom mieste, tretia bola Kanada. Typ 2715B-1 s inovovanou potlačou a v pestrých farebných variáciách sa vyrábal ešte niekoľko rokov po 45. majstrovstvách.
Kužele neprešli
Pipka prišiel neskôr aj s nápadom realizovať rádioprijímač v tvare spartakiádnych kužeľov. Kužeľové rádio malo slúžiť ako propagačný predmet pre Československú spartakiádu. Originálna myšlienka však z pochopiteľných dôvodov nebola prijatá. Rádio v tvare gymnastického náčinia by len ťažko predčilo nadčasový a jednoduchý tvar Tesly Puk, na ktorú môžeme byť právom pyšní.
Autor je dizajnér a kurátor zbierok produktového dizajnu v Slovenskom múzeu dizajnu.
www.ostblok.sk