Pri pohľade na tento nenápadný stolček by nikomu ani na um nezišlo, že sa v ňom sústredí história nábytkového dizajnu i to najlepšie, čo začiatok dvadsiateho storočia v odvetví priniesol.
A rozhodne by nikomu nenapadlo, že ide o osemdesiatročného starčeka.
Architektúra a dizajn
Napriek vysokému veku nejde o žiadneho geriatrika. Stolček fínskej spoločnosti Artek je sviežim príkladom nadčasového dizajnu. Obľúbili si ho domácnosti tridsiatych rokov a rovnako radi ho používajú aj tie dnešné. Dôvod je jednoduchý. Tento triezvy kus nábytku spája účel s pôvabom v tej najprirodzenejšej podobe.
Stolček č. 60 skonštruoval v roku 1933 fínsky architekt Alvar Aalto, ktorý sa podpísal pod viaceré významné stavby fínskeho modernizmu. V nich úspešne aplikoval tvorivé vízie funkcionalizmu. Výslednú formu budov podriadil čo účelu a zbavil sa nadbytočných príkras.
„Funkcionalizmus“ má v našich končinách (deformovaných socialistickou výstavbou) nepríjemnú pachuť. No ten Aaltov je záležitosťou celkom iných kvalít. Budovy komponoval s príznačnou škandinávskou citlivosťou a dával si záležať aj na ich vnútornom vybavení. A tak sa začal venovať i nábytkovému dizajnu.
Umenie a technológia
Spolu s manželkou a spolupracovníkmi založil vo Fínsku nábytkársku dielňu Artek. Jej názov odvodil od slov umenie a technológia (Art + Technology). Tým jasne pomenoval svoj cieľ zjednotiť výtvarné kvality úžitkového umenia s technologickými inováciami masovej výroby. Tieto snahy ilustruje práve stolček č. 60.
Aalto vyhútal dômyselnú konštrukciu prostého sedenia, aby čo najviac zjednodušil jeho výrobu. Okrúhle sedadlo je vyrobené z brezovej preglejky. Dopĺňajú ho tri nohy v tvare písmena L vytvorené špeciálnou technológiou ohýbania masívneho dreva, ktorú vyvinul.
Práve vďaka detailu ohybu nôh a rozumne vyváženým proporciám sa v jednoduchej kompozícii ukrýva pôvab umocnený účelnosťou.
Škandinávska racionalita
Stolček je skutočne ikonickým kusom dizajnu 20. storočia. Priniesol revolúciu v nábytkovej tvorbe tým, že upriamil pohľad na jej základnú funkciu. Zároveň pamätá v prvom rade na ľudí. Práve preto Aalto uprednostnil vľúdny materiál dreva a nie chladnú oceľ či sklo. Stolček slúži na príležitostné sedenie, uplatní sa aj ako postranný stolík a keď nie je „v akcii“, dá sa naskladať na seba. Vyrába sa z brezového dreva vo viacerých povrchových vyhotoveniach – upravený priesvitnými alebo farebnými lakmi.
Pri príležitosti 80. narodenín pripravil Artek aj limitovanú edíciu stolčeka s rôznofarebnými nohami či koženým čalúnením.
Jeho nešťastím je, že sa stal jedným z najkopírovanejších kusov nábytku vôbec. Svoju verziu trojnožky so zaoblenými nohami ponúka kdekto, originál je však iba jeden a dosiaľ sa vyrába v pôvodnej továrni Artek.
Autor je interiérový dizajnér.
Autor: Michal Lalinský