Keď modernistickí návrhári začiatkom 20. storočia prinášali strohé nábytkové diela funkcionalizmu, nechceli sa tým len vymedziť voči ozdobnosti predchádzajúcich desaťročí. Vo svojich nápadoch sa pokúsili o vízie novej, dobre fungujúcej spoločnosti „jasnejších zajtrajškov“.
A ako je to na začiatku 21. storočia? Dizajn stále odpovedá na nové výzvy a stvárňuje svoju dobu. Príkladom je policový systém Bookless od nemeckých nábytkárov Interlübke. Jeho autormi sú etablovaní návrhári Gino Carollo a René Chyba.
Súmrak kníh
Vo svojej prípadovej štúdii obývačkového nábytku sa priamo pokúsili definovať nový typologický žáner políc zodpovedajúcich „úložnému manažmentu“ 21. storočiu. Pri návrhu, samozrejme, vychádzali z nových materiálov (police sú zhotovené zo superúzkych drevovláknitých dosiek upravených ekologickými lakmi) aj z nových technológií (v telese Bookless je integrované osvetlenie pomocou čipov LED). Tvar závesného systému je zároveň odvodený od stavu súčasného vyspelého technologického vývoja. Tenké plazmové obrazovky televízorov alebo ucelené miniaturizované audio/video zostavy už nepotrebujú toľko miesta. Preto si dizajnéri mohli dovoliť zúžiť hĺbku políc na necelý (dosiaľ nevídaný) štvrťmeter.
Ich hlavná motivácia sa však ukrýva v názve systému Bookless. Carollo a Chyba si mohli dovoliť zúžiť police na minimum najmä preto, že sa spoľahli na dlhodobo avizovaný „súmrak“ papierových kníh. Predpokladajú, že v dnešných digitálne orientovaných domácnostiach počet papierových tlačených zväzkov ubúda a nahrádzajú ich elektronické zariadenia.
Ocenený nápad
Svoje dielo poňali ako „nábytkovú aplikáciu“; ako hybrid medzi „displejom“ osobných spomienkových predmetov, dockovacou stanicou pre nové technológie, multimediálnym centrom a náladovým osvetlením zároveň.
„Pre mnohých ľudí sa e-knihy stávajú vykúpením z priestorovo náročného jarma všetkých tých encyklopédií a tlačených kníh. Miniaturizácia nahrádza monumentalitu akýchkoľvek zariadení – nielen v segmente médií,“ komentuje nový policový systém Leo Lübke, šéf priekopníckej nábytkárskej firmy Interlübke. Túto myšlienku preniesli návrhári aj na nábytok. Namiesto konvenčnej „obývačkovej“ steny prišli s elegantnou a mobilnou galériou života. Odvážna vízia Bookless získala v roku 2012 ocenenie Interior Innovation Award, ktoré každý rok udeľuje Nemecká rada pre dizajn.
Autor je architekt a interiérový dizajnér.
Autor: Michal Lalinský