Zberom úrody sa práce v záhradke nekončia. Treba vysadiť cesnak paličiak, doplniť ozdobné cibuľoviny do okrasných záhonov a vysiať špenát s valeriánkou pre skorý jarný zber. Niekto sa rozhoduje založiť jesenným výsevom trávnik, tí skúsenejší sa neskôr pustia aj do pozdného výsevu mrkvy a petržlenu, ktoré na hriadkach vyklíčia až na jar.
Žiadna z týchto prác sa nezaobíde bez dôkladného prekyprenia a prevzdušnenia zeminy na hriadkach. Aj keď niet motyky, ktorá by si s touto výzvou v mocných a vytrvalých rukách neporadila, existuje spôsob, ako si prácu uľahčiť. Bez unaveného chrbta, s výraznou úsporou času.
Elektrická motyčka, kultivátor či pôdna fréza – nech je na škatuli ktorýkoľvek z týchto nápisov, vo vnútri sa skrýva ľahký stroj s elektrickým pohonom, ktorého užitočnosť predčí očakávania. Je vybavený 700-wattovým motorom a dokáže skutočne pomôcť.
Zvládnuteľný pre každého
Aj keď zábery na videách vyzerajú pri poskakujúcich hrudkách zeminy akčne a dynamicky, malý elektrický kultivátor je pokojným, pohodovým strojom, na ktorého zvládnutie netreba ani odvahu, ani mocné ruky.
Flegmaticky sa stabilným tempom prehrabáva zeminou a citlivo reaguje na pohyb rúk. Ak získa voľnosť, derie sa po hriadke dopredu, ak ho ruky začnú priťahovať k sebe, norí sa do zeme a kyprí ju do hĺbky. Pri tom sa nikdy neprekope hlbšie ako 20 centimetrov pod zem, pretože ho zastaví v postupe kovový kryt.
Prednosťou elektrického kultivátora je jeho výborná manévrovateľnosť. Je dobre ovládateľný v malom skleníku, možno s ním kopírovať okraje uličiek v záhrade a nič sa nestane, ani keď narazí na betónový múrik či inú prekážku. Nemá toľko síl, aby vyviedol záhradkára z dobrej nálady. Azda iba na napájací kábel treba dávať pozor, aby sa nenavinul do stroja.
V ľahkej zemi bez prípravy
Udržiavané hriadky s ľahkou pôdou sú pre kultivátor hračkou. Bez akejkoľvek prípravy v nich zeminu najemno nahrudkuje a zapracuje do nej všetko, čo mu príde do cesty. Či už ide o granulované organické hnojivá, jednoročné buriny, ktoré vyklíčili po zbere úrody, alebo mladý porast horčice vysiaty na zelené hnojenie.
Ak sa v ľahkej zemi nájdu skaly a kamene, zvyčajne zostanú na povrchu, aby ich bolo možné zozbierať. Len zriedkavo sa stane, že sa veľký okruhliak zasekne medzi nožmi a krytom prevodovky. V takýchto situáciách zväčša pomôže kladivo. Prekážkou nie sú ani ušliapané chodníčky, ktoré možno zo strán postupne preryť a opäť ich využiť.
Pripravená hriadka je ako zo záhradkárskej výstavy. Bez chybičiek.
Ťažká zem môže byť orieškom
Ílovitá zem, ktorá sa v suchu mení na skalu, do ktorej ani motyka nemá chuť zarezávať sa, je výzvou aj pre elektrický kultivátor. Buď treba vystriehnuť počasie a vstúpiť ním do vlhkej zeme, alebo treba hriadku predpripraviť rýľovaním. Vo chvíli, keď sa podarí nožom preniknúť uľahnutou škrupinou, začína sa čosi, čo človek svojou silou nedokáže.
Kultivátor rozbije zeminu na päťcentimetrové hrudky, ktoré sa úspešne uhýbajú pred nožmi. Vytvoria sa medzi nimi vzduchové medzery, ktoré nadvihnú hriadku aj o 10 centimetrov. Akoby ste najemno zrýľovali a čakali na príchod mrazov.
Pri vysievaní jemných semienok do riadkov takejto zeme sa síce ich zasýpaniu substrátom či jemnou zemou z vrecka nevyhnete, prácu kultivátora však ničím nenahradíte. Stojí to aj za námahu s prípadným prerýľovaním.
Údržby sa neobávajte
Elektrický kultivátor nevyžaduje viac pozornosti ako rýľ. Stačí ho len po každom pracovnom záťahu očistiť od zeminy a opäť uskladniť kdesi v záhradnom domčeku alebo garáži. Nevyžaduje špeciálne mazanie ani údržbu motora. Je takmer ako elektrická kosačka, ktorá zvyčajne prežije aj to, keď ju cez sezónu zabudnete čistiť od nánosov trávy.
Ak ste doposiaľ mali oči iba pre veľké benzínové kultivátory, ktoré v malej záhradke iba s ťažkosťami možno manévrovať, malá elektrická fréza je pomocníkom, ktorý je liekom na túto boľačku. Síce nemá dosť síl na jeden záťah spracovať pôdu v celej záhrade, o to viac však pomôže, keď si ho vždy prinesiete k hriadke, na ktorej pracujete.