Drevené podlahy majú u nás silnú tradíciu a po celé roky ich majstri zhotovovali rovnako. Do škvary uložili okresanú surovú guľatinu a nabili na ne klincami hobľované smrekové dosky – jednu vedľa druhej. Keď zoschli, vytvorili sa medzi nimi škáry, ktoré dávajú podlahe punc vekov.
Najprv dôkladne vyčistiť
Ak sa podlaha celé roky skrývala pod vrstvou farby, kobercom či PVC krytinou, nahromadila sa na nej vrstvička mastnoty, ktorú treba dôkladne zmyť. Ideálnym prostriedkom je mazľavé mydlo rozpustené vo vedre s teplou vodou namiesto saponátu.
Drhnite podlahu od okraja po okraj dovtedy, kým sa čerstvá voda vo vedre prestane farbiť do siva. Mydlový roztok je natoľko účinný, že už po dôkladnom preschnutí vyzerajú dosky sviežo a sú omnoho svetlejšie. Potrvá deň, kým budú opäť dokonale suché.
Preč s uvoľnenými časťami
Rokmi rozsušené dosky, z ktorých sa uvoľňujú po vrstvách stredové časti, nemá zmysel lepiť. Lepšie je odlúpené vrstvy s citom povyberať von i za cenu, že miestami vzniknú oblé priehlbiny. To, čo na prvý pohľad vyzeralo ako podlaha na vyhodenie, zrazu pôsobí úplne inak. Hladko a ucelene, ba miestami dekoratívne.
Oplatí sa porozmýšľať aj nad obvodovými lištami. Niektorým to svedčí tak, ako je, iné boli iba rýchlou záplatou, ktorá si po rokoch žiada výmenu. Zvyčajne sú priklincované iba naoko a ich demontáž je jednoduchšia, ako by sa mohlo zdať. Neraz odhalená podlaha vyzerá lepšie ako s lištami po obvode.
Klince pod úroveň dreva
Keďže podlaha sa nezaobíde bez brúsenia, každý vytŕčajúci klinec treba vtlačiť pod povrch dreva, aby neprekážal. Niekedy stačí zámočnícke kladivko s hladkou hlavou, inokedy je dobrým pomocníkom priebojník, ktorým je možné klince zanoriť do masívu bez poškodenia ich okolia.
Postupujte systematicky a nevynechajte žiaden. Najviac bývajú uvoľnené na miestach, ktoré tvorili pri prechode miestnosťou hlavnú trasu. Ak sa posadíte medzi zárubňu dverí, okamžite zbadáte, kde zakrýval podlahu nábytok a kde nie.
Pásová brúska podlahu zarovná
Obyčajná pásová brúska pre domácu dielňu má dostatočný výkon na to, aby z podlahy zbrúsila staré nátery farby a zarovnala ju na miestach, kde susedné dosky netvoria rovinu. Treba len zvoliť správnu taktiku. Nastavte otáčky na minimum. Zasuňte do brúsky papier so zrnitosťou P36 alebo P40 a zvoľte ten, ktorý je určený na brúsenie maľovaných povrchov. Zvyčajne je označený bielou farbou.
Brúste pomaly, s prestávkami, bez tlačenia na brúsku, pretože v momente, keď sa brúska zahreje, farba sa začne na brúsny papier lepiť a budete ho musieť vymeniť za nový. Potrvá necelé dve hodiny, kým sa dostanete z jednej strany izby na druhú. Dôkladne povysávajte celú podlahu a pripravte sa na druhé brúsenie.
Tentoraz siahnite po brúsnom papieri so zrnitosťou P60 alebo P80, v závislosti od stavu povrchu. Čím viac práce si to vyžaduje, tým zrnitejší by brúsny papier mal byť. V tejto etape už pôjde práca dvojnásobnou rýchlosťou, pretože na väčšine plochy už budete brúsiť iba drevo. Výhodné je brúsiť ho v smere vlákien.
Ani teraz sa nevyhnete dôkladnému vysávaniu, po ktorom je výhodné podlahu navlhčiť. Rozrušené vlákna dreva sa napriamia a budú pripravené na finálne brúsenie.
Vibračná brúska namiesto pásovej
Založte do vibračnej brúsky papier zrnitosti P100 alebo P120 a prebrúste podlahu tak, aby bola na dotyk hladká a príjemná. Vibračná brúska už podlahu ani nezarovnáva, ani nebrúsi. Akoby ju jemne hladila a dávala jej finálny vzhľad.
Tam, kde je to nutné, pritlačte rohom brúsky, inde sa radšej držte jej celej plochy. Výhodné je využiť jej maximálny výkon a ak je to možné, siahnite aj po vysávači na odsávanie jemného prachu. Opäť prichádza ďalšie vysávanie, ktoré je prípravou na finálnu povrchovú úpravu.
Spoľahnite sa na ľanovú fermež
Ľanový olej dokáže s mäkkým drevom ihličnanov robiť zázraky. Keď sa v jeho vláknach premení na prírodný polymér, akoby drevený povrch spevnel. Kým drevo môže bez obmedzenia dýchať a umožní prestup parám, jeho povrch získa zamatový závoj a odolnosť proti znečisteniu.
Zohrejte ľanovú fermež v starom hrnci na sporáku a pomaly ju štetcom vtierajte do suchých dosiek. Po chvíli náter opakujte, kým sa fermež stráca vo vláknach dosiek. Potrvá približne pol hodiny, kým sa na povrchu vytvoria mapy, ktoré zotriete suchou handrou.
Ošetrenú podlahu nechajte 24 hodín vydýchnuť, aby sa tekutý olej zmenil na pevný polymér. Teraz sú dosky žltkasté, hladké a pripravené na záťaž. V priebehu týždňov sa prefarbia do orieškových tónov, ktoré im svedčia najviac.
Takto obnovená podlaha nesie svoj príbeh časov minulých a pôsobí tak prirodzene, že sa jej nevyrovná ani ten najdrahší laminát či bezškárová perodrážka zaliata lakom.