Sladká chuť a jedinečná aróma dozrievajúcich jahôd vám naplnia ústa v zlomku sekundy.
Vďaka štedrej ponuke záhradkárskej obchodnej siete nie je o pestovateľský materiál núdza. Množitelia dodávajú na trh kontajnerované priesady, ktoré sú v týchto chvíľach v plnom zábere rodivosti.
Navštívte záhradkársku predajňu či záhradné centrum a už tento víkend môžete vysádzať svoju balkónovú hriadku.
Stálerodiace alebo mesačné?
Jahody od prírody citlivo reagujú na dĺžku dňa a preto zarodia iba raz ročne. Šľachtiteľom sa však podarilo tento mechanizmus narušiť a vyšľachtiť odrody, ktoré nasadzujú kvetné puky po celú pestovateľskú sezónu.
Takéto odrody označujeme ako stálerodiace či remontantné. Svojím vzrastom či kvalitou plodov sa od štandardných odrôd priveľmi nelíšia. Najčastejšie sa s nimi stretnete pod označením Selva, Lidka, Ostara, Sweet Eve či Elan.
Jahody označované prívlastkom mesačné sú v priebehu sezóny obsypané drobnejšími plodmi, ktoré okúzlia intenzívnou chuťou a arómou. Akoby lesné jahôdky znásobili svoju veľkosť pre našu potechu. Sú vzrastom jemnejšie a rodia vytrvalo i v najmenších pestovateľských nádobách. Ak uvidíte na etikete názov Mara de Bois, Regina, Rugia, Baron alebo Solemacher, máte ich pred sebou.
Presaďte ich
V týchto týždňoch sú rastlinky v predajniach už v plnom kvete a prvej vlne rodivosti. Preto treba myslieť na to, že zemina, v ktorej rastú, im už nedokáže zabezpečiť dostatok živín pre ďalší rast. Aby výpestky zmocneli a nasadili pevnejšie výhony s kvetmi, potrebujú presadiť do nových nádob.
Najvhodnejšie sú samozavlažovacie hrantíky a plastové kvetináče, ktoré dokážu zeminu aspoň čiastočne uchrániť pred presychaním. Kvetináč by mal mať priemer 15 - 20 centimetrov, do štandardného hrantíka vtesnáte vedľa seba tri sadenice.
Pri výbere substrátu sa pozrite na jeho zloženie. Vyhnite sa kompostovým recyklátom a kokosovému vláknu. Uprednostnite substráty vyrobené z rašeliny, ktoré držia vlahu a živiny podstatne lepšie ako iné alternatívy.
Jahody saďte rovnako hlboko, ako boli osadené v množiteľských kontajneroch. Srdiečko priesady nesmie vyčnievať nad povrch substrátu, no nesmie byť ani utopené. Po presadení ich dôkladne zalejte.
Na slnečné miesto
Jahody pri vyzrievaní plodov milujú slnečné miesto, takže balkón natočený na južnú či juhozápadnú stranu je ideálny. Ak sa však uspokojíte s pomalším dozrievaním, pestovať ich môžete hocikde. Ale umiestnite ich kvetníky tak, aby rastlinky nemali núdzu o svetlo.
Využite závesné háky na zábradlie balkóna, ukotvite poličky na múr vedľa okna smerujúceho na balkón. Dostupné sú dokonca i závesné nádoby a tašky. Tie však vo väčšine prípadov nemajú dostatočne veľké otvory na to, aby ste ich dokázali vysadiť sadenicami, ktoré sú v týchto týždňoch už väčšieho vzrastu.
Dostatok vlahy
Jahody milujú vlahu a ranná rosa na kvetoch dokonca zvyšuje mieru ich opelenia. Keďže na balkóne o tento komfort zvyčajne prichádzajú, doprajte im to, čo by dostali v záhradke pod šírym nebom. Každý deň ich poobede bohato zalejte, aby ste kompenzovali silné odparovanie vody z listov a povrchu substrátu. Je to práve voda, ktorá je hlavným stavebným prvkom plodov.
Nezabudnite ani na ranné rosenie z rozprašovača, ktoré naštartuje rastlinky do ďalšieho sparného dňa. Nemusíte sa obávať sivej plesne či iných komplikácií. Zdravá rastlina s plodmi nie je náchylná na nákazu.
Zabezpečte im výživu
Neutíchajúce cykly kvetov a plodov sú náročné na dodávku živín. Aby chuť plodov nebola fádna, dôležitý je nielen vyvážený prísun dusíka, draslíka a fosforu, ale aj minerálov a stopových prvkov. Ak chcete mať istotu, že zeminu v kvetníkoch neprehnojíte a svojim jahodám dávate to najlepšie, siahnite po granulovanom vyzretom ovčom hnoji. V predajnej sieti ho nájdete pod obchodným názvom Flovium.
Pridávajte ho do kvetináčov v dvojtýždňových intervaloch, aby ste udržali substrát v čo najvýživnejšom stave. Humózny substrát so živinami z tlejúceho organického materiálu svedčí jahodám najviac.
Zimovanie je náročné
Dosiahnuť prezimovanie jahôd na balkóne nie je jednoduché. Jahody vymŕzajú pre nedostatok vlahy v substráte a prebúdzanie pri dotyku slnečných lúčov. Na konci sezóny nimi radšej obdarujte niektorého zo záhradkárov vo svojom okolí. Zapustené do hriadky prežijú zimné mesiace bez ujmy a rodiť budú ešte dve či tri sezóny.
Výhodnejšie je začínať každý rok na balkóne s novými priesadami, ktoré sú v plnej sile pre maximum úrody. Na obmedzenej ploche na dosiahnutých výsledkoch záleží omnoho viac ako na ploche, kde je vždy dostatok miesta pre ďalšie rastlinky.