Ak však majú svoje najlepšie roky za sebou, vrtochy počasia a zimné mrazy sa na nich výrazne podpísali. Lúpu sa, vypadávajú z nich štrkové hniezda a každým rokom je pod nimi viac kameniva ako v nich samotných.
Aj keď nevyzerajú príliš zdravo, predsa len ich možno opraviť. Stačí len rozlúčiť sa s pokušením ukryť ich pod obklad. Po prvej zime by i tak opadal dolu. Riešenie je možno jednoduchšie ako by ste sa mohli nazdávať.
Preč so životom
Pre machy, lišajníky či iné živé organizmy niet pri renovácii múrikov priestoru. Treba ich odstrániť aby nebránili spájaniu pôvodného betónu s novými opravnými vrstvami. Skvelým pomocníkom je tlaková voda, ktorou možno pórovitý povrch vyčistiť k dokonalosti.
Aby šla práca jednoduchšie, neurobíte chybu ak s predstihom nastriekate betónové plochy prípravkom s obsahom chlóru. Vhodným a cenovo dostupným prostriedkom je práškový Chloramin T, ktorý nariedite podľa pokynov výrobcu. Usmrtí živé organizmy, ktoré budú pod tlakovou vodou ustupovať jednoduchšie.
Na zdravý základ
Aj keď pri otryskávaní betónu vodou niektoré nesúdržné časti opadávajú, odstrániť je treba aj tie, ktoré sú uchytené pevnejšie. Murárskym kladivom treba oklepať všetko, čo vykazuje vôľu odpadnutia. Nech je takýto zásah na prvý pohľad akokoľvek deštruktívny, odstrániť treba všetko čo sa dá. Bez ohľadu na to, ako bude múrik po takomto čistení vyzerať.
Múriky poometajte, opláchnite ich prúdom vody zo záhradnej hadice a zozbierajte všetku sutinu ktorá sa na zemi nahromadila. Keď betónové torzo vyschne, samo ukáže či je v plnom zdraví a pripravené na renováciu.
Kontaktný mostík
Aby na starom betóne opravné malty držali čo najlepšie, pomôcť mu treba penetračným náterom. Ten sa prepojí s pórovitou štruktúrou betónu a vytvorí hustú sieť molekúl, na ktoré sa opravná malta bude vedieť naviazať v plnej sile. Kým začnete pátrať po špeciálnych prípravkoch, porozhliadnite sa po tých najdostupnejších.
Očakávanú úlohu splní Duvilax VV, ktorý dlhodobo odoláva vlhkosti, alkáliám a ultrafialovému žiareniu. Podľa pokynov výrobcu ho naneste na suchý betón. Akonáhle penetrácia zavädne, povrch je pripravený uniesť opravnú maltu. Tá sa s pôvodným betónom prepojí takmer rovnako silno, ako by bola jeho súčasťou od nepamäti.
Vyrobte si ušľachtilú maltu
Ak sa chcete vyhnúť použitiu sanačných mált na opravu betónových prvkov, namiešať si môžete ušľachtilú maltu aj doma. Kamenivo vhodnej frakcie premiešajte s Unimaltom 14 a namiesto zámesovej vody pridajte disperziu Duvilax VV v penetračnom riedení. Výsledkom bude cementová malta zušľachtená polymérom so skvelou priľnavosťou a trvácnosťou.
Opravené povrchy treba vyhladiť k želanému vzhľadu. Či budete reštaurovať ostrohranný dizajn pôvodného stavu, alebo si zvolíte nedbalé oblé línie je iba na vás. Dôležité je iba to, aby malta dôkladne vyzrela.
Ochráňte ju pred vodou
Problémom rozpadnutých múrikov je, že im chýba izolácia proti zemnej vlhkosti. Preto treba ošetriť ich povrch tak, aby vodné pary mohli unikať z betónu von, avšak zrážková voda sa nedostala dnu. Týmto paropriepustným riešením sa dosiahne rovnováha, ktorá minimalizuje vlhkosť múrikov, aby ich nepoškodil mráz.
Šikovným riešením je nanotechnologická impregnácia Isokor Minerál. V povrchovej vrstve opraveného múrika vytvorí hustú sieť molekúl, cez ktoré para môže prechádzať von, avšak kvapalná voda dnu už nie. Je to, akoby betón začal odpudzovať vodu. Zostáva čistý, neznečisťuje sa a pri každom závane vetra či dotyku slnečných lúčov presychá. Ba ani mach a lišajníky sa na impregnovanom povrchu neudržia.
Ako ďalej
Doplnkovými riešeniami je možné minimalizovať kontakt múrikov s vodou. Prekryť ich možno šikmou plechovou strieškou ukotvenou priamo do betónu, alebo zastrešiť dekoratívnym radom škridiel z betónu či pálenej hliny.
Nová čiapka vytvorí pre múrik estetický doplnok, ktorý má aj svoju funkčnú úlohu. V prípade, že je múrik z jednej zo strán prekrytý v kaskáde zeminou, jeho životnosť možno predĺžiť drenážovaním. Ak ho obkopete, preložíte nopovou fóliou a prihrniete kamenivom s drenážnou rúrou s vyspádovaným odvodom, budete pred zubom času o ďalší krok vpred.
Lacnejší ako nový
Aj keď môže renovácia vyzerať napohľad zložito, majte na pamäti že je menej prácna a nákladná ako vybúranie múrika a založenie nového. Výhodou je, že renováciu možno uskutočniť po častiach, vždy podľa toho akú budete mať chuť do práce.