Ak si umývačka nedokáže poradiť s riadmi tak ako od nej očakávate, zvyčajne netreba hľadať chybu v modeli, ktorý ste si kúpili a čistiacom prostriedku, ktorý používate.
Kým vyskúšate všetky naše rady, možno by ste si mali prečítať ešte raz návod. Možno vám prezradí o vašom pomocníkovi veci, ktoré ste možno ani len netušili, pretože ovládací panel ich neodhalí.
1.Nastavte tvrdosť vody
Niet väčšej chyby ako nesprávne nastavenie tvrdosti vody. Vyhľadajte na vyúčtovaní vody telefónne číslo na vodárne a nechajte sa prepojiť do laboratória, ktoré vykonáva cyklické skúšky kvality vody. Opýtajte sa na tvrdosť vody a zapíšte si ju na papierik. Ak vám to príde komické, je to iba pre vašu nevedomosť. Vodárne vám ochotne pre každú uličnú vetvu prezradia aktuálne hodnoty meraní.
Tento údaj treba vložiť do umývačky riadu, aby vodu zmäkčovala primerane k jej vlastnostiam. Zvyčajne sa tvrdosť nastavuje v piatich rôznych stupňoch po zatlačení kombinácie tlačidiel alebo dlhom podržaní niektorého z nich. Všetko, čo potrebujete vedieť pre nastavenie svojho modelu, nájdete v návode.
Príliš tvrdá voda znižuje kvalitu umývania a príliš mäkká spôsobuje predčasné starnutie a koróziu skla.
2.Skontrolujte zásobu soli
Soľ slúži v umývačke na regeneráciu živice, ktorá je nástrojom na zmäkčovanie vody. Aby svoju schopnosť nestratila, treba, aby bol zásobník soli vždy dostatočne plný. Ak sa soľ minie a vy si nevšimnete na paneli svietiacu kontrolku, zvyčajne odhalíte chybu pri vyberaní riadu.
Na porceláne zostávajú drobné zrniečka z kapučína a zdá sa, ako by sa miestami usadili drobné čiastočky prachu. Práve to je signálom, že máte problém s nedostatkom soli. Pri jej dosýpaní do zásobníka buďte obozretní. V žiadnom prípade sa dnu nemôže dostať čistiaci prostriedok. Ak by sa tak stalo vo veľkom množstve, živica by sa v zmäkčovacom module nenávratne poškodila.
3.Vyčistite ju
Pravidelné vyprázdňovanie filtračného sitka by ste nemali nikdy podceňovať. Ak sa zanesie nečistotami, prietok vody umývacím systémom klesá a umývačka by na dosiahnutie rovnakej čistoty musela spotrebovať trojnásobok času. Na to by však potrebovala špeciálny senzor. Pri každom čistení skontrolujte aj neporušenosť sitkového filtra. Ochránite tak čerpadlo pred prípadným poškodením.
Ak je umývačka špinavá, ani riady, ktoré z nej vyberáte, nemôžu byť čisté. Pri každom umývacom cykle sa časť tukov a bielkovín ukladá vo vnútorných rozvodoch, ktorými sa cez čerpadlo ženie voda. Každý mesiac siahnite po čistiacom prostriedku. Ide o fľaštičku s voskovým uzáverom, ktorú treba vložiť do horného koša a zvoliť umývací program s najvyššou teplotou. To zaistí, aby boli rozvody priechodné a čisté.
4.Nekupujte tri v jednom
Ak vaša umývačka nie je vybavená tlačidlom pre tablety tri v jednom, vykašlite sa na všetky reklamy a kupujte tablety, ktoré obsahujú výhradne čistiaci prostriedok. Budete mať istotu, že sa plne využije ich potenciál na umývanie bez toho, aby bola kapacita tablety ochudobnená o súčasti, ktoré nemajú priamy dopad na umývanie.
Neurobíte chybu, ak uprednostníte prášok do umývačky pred tabletami. Pomôže vám to dosiahnuť lepšie dávkovanie, pretože iba vy viete, či ste do košov vložili mastné riady od maďarského guláša alebo iba dva plechy na pečenie.
5.Umývačka nie je drvička
Umývačka riadu nie je drvička na zvyšky potravín. Nie je nutné, aby ste riady oplachovali, nemusíte ich ani zotierať hubkou. Nemali by však na nich zostávať nedojedené zvyšky pokrmov. Aj keď ste si možno v tomto momente predstavili dve nahryznuté knedle so zvyškom segedínu, deti často na tanieroch nechávajú viac, ako je nutné.
Pozrite sa na riady kriticky a musíte nájsť v sebe dostatok citu pre to, aby ste vedeli, či si môžete misu s cestom od halušiek dovoliť pri ostatných riadoch do umývačky vložiť, alebo nie.
6.Voľte program s predoplachom
V návode sa dočítate, akú stratégiu má ktorý z programov pri umývaní. Naučte sa používať pri špinavšom riade tie, ktoré majú predoplach teplou vodou. V takomto prípade sa pred samotným umývaním z riadu zmyje to najhoršie a umývací cyklus už pokračuje s riadmi čiastočne umytými.
Ak ste fanúšikmi práškov, v kritických prípadoch môžete vložiť prášok na čistenie nielen do výklopného zásobníka, ale aj malú časť do vnútorného priestoru umývačky. Pri teplom predoplachu napomôže tomu, aby so zvyškami jedál odišli aj tuky. A to je plus, o ktorom sa v návode nedočítate.
7.Ukladajte správne
Umývačka riadu nemá otočné ramená s tlakovou vodou. Na rozdiel od wapky prúdikmi vody citlivo oplachuje váš jedálenský servis. Ukladajte ho preto tak, aby sa k nemu voda vždy dostala a nemohla uviaznuť v dutých častiach.
Taktika ukladania je rozhodujúca a pri kúpe novej umývačky niekedy trvá týždeň i viac, kým vychytáte všetky detaily. Tak ako pod strechou zvyčajne neprší, tak v tieni iných kusov kuchynského servisu umývačka neumyje iné.