Ani ten najlepšie vypestovaný trávnik sa nezaobíde bez dôkladnej starostlivosti. Aj napriek tomu, že je pekný na pohľad, vymyká sa všetkým pravidlám prírody.
Preto musí človek zasiahnuť vždy, keď sa príroda rozhodne premeniť súvislý zelený koberec na svoj obraz.
Všetky trávniky majú čosi spoločné. Milujú ľahkú hlinitú pôdu, ktorá sa nepremáča ani po týždennom lejaku. Prosperujú z priameho slnka a najväčšie prírastky hmoty majú pri pravidelnom kosení a dobre rozloženej zálievke. Trávnikom svedčí mierny svah, ktorý dokáže bez obmedzení odvádzať prebytočnú zrážkovú vlahu. Či sa kúpu v slnečnom svite doobeda, alebo poobede, nie je rozhodujúce. Len v neustálom tieni traviny trpia.
Voda a slnko však pre nekonečný rast zelenej hmoty nie sú dostatočné. Trávnik je plocha bez kolobehu života. Všetky živiny, ktoré porast vyčerpá z pôdy, odchádzajú z upravenej plochy pri každom kosení v zbernom koši preč. Zásoba živín v pôde nie je nekonečná, takže o ich obnovu sa musí postarať človek. Vstupuje do životného cyklu, aby nahradil to, čo príroda na lúkach zvláda robiť sama.
Každý trávnik preto okrem pravidelného kosenia vyžaduje hnojenie, prevzdušňovanie, polievanie a ošetrovanie. Každej z týchto činností treba venovať náležitú pozornosť.
Šesť krokov k jarnému prebudeniu
Či už sa k výzve postavíte ručným náradím, alebo mechanizáciou, pre štart zelenej sezóny je jarné ošetrenie trávnika rozhodujúce. Práve v prvých mesiacoch roka sa trávnaté porasty intenzívne zahusťujú, aby v priebehu roka očarili súvislou plochou.
1.Vyčešte ho
Čo nie je prirastené k zemi, patrí z trávnika von. Zafúkané lístie, polámané vetvičky stromov, odumreté časti porastu a miesta napadnuté hubami treba nekompromisne vyhrabať oceľovými hrabľami. Vraví sa, že ako trávnik na jeseň zazimujete, tak sa na jar prebudí. Platí to bez výnimiek. Spod snehovej periny vykuknú všetky nedostatky, na ktorých riešenie nezostal na jeseň čas.
Prvé upratovanie je príležitosťou aj na dispozičné zmeny. Ak sa v minulej sezóne neosvedčila na svojom mieste lavička alebo kdesi chýbal chodníček, teraz je správny čas na doladenie detailov. Možno pristúpite k rozšíreniu trávnatej plochy, možno ju naopak zmenšíte. Urobte to hneď na začiatku.
2.Doprajte mu prísun vzduchu
V hustom poraste vzniká z odumretých stebiel trávy plsť, ktorá zabraňuje prísunu vzduchu a prenikaniu vlahy k pôde. Ak ste ju dôkladne neodstránili pred zazimovaním, môžete tak spraviť teraz. Je iba na vás, či sa rozhodnete použiť prerezávacie hrable, prevzdušňovacie vidly alebo vertikutátor.
Tento invazívny zásah trávnik v predvegetačnom období nepoškodí. Na každé poškodenie budú trávnaté trsy reagovať odnožovaním. Znamená to, že porast sa zahustí na najvyššiu prijateľnú mieru. Využije pri tom energiu uloženú v podzemnej časti. Preto je dôležité zasahovať iba niekoľko milimetrov do hĺbky.
3.Upravte jeho okraje
Správne ohraničené okraje zjednodušujú v letných mesiacoch kosenie. Siahnite po rýli, zarovnajte rezmi mačinu tak, aby jej okraje nezabiehali do ozdobných záhonov, chodníčkov či na plochy, ktoré majú iné jasne určené poslanie.
Olemujte trávnatú plochu plastovými či hliníkovými profilmi alebo vytvorte bariéru zrovnanú s terénom pomocou betónových tvaroviek či prírodných skál. Zamerajte sa hlavne na miesta, ktoré ste museli v minulých rokoch pre zlú dostupnosť kosiť strunovým vyžínačom.
4.Vyplňte lysiny
Nenádejajte sa, že holé plochy zničené hubami sa v priebehu niekoľkých mesiacov zacelia samy. Najrýchlejšiu obnovu dosiahnete, ak využijete vyzreté sadenice travín priamo z vášho trávnika. Siahnite po sadzači cibuľovín a narežte si do debničky dostatok zátok z mačiny.
Umiestnite ich do pôdy na holé miesta v tráve a dôkladne ich zašliapnite, aby sa prepojili s okolitou zeminou. Hneď, ako sa stabilizujú, začnú sa rozpínať a rozrastať do okolia, aby vyplnili prázdnu plochu. Je to podstatne rýchlejšie ako dosievanie plochy osivom. Navyše získate istotu, že doplnený porast bude mať jednotnú farbu so zvyškom trávnatej plochy.
5.Naštartujte ho živinami
Upravený, prevzdušnený a zahustený trávnik vyžaduje v jarnej vlahe dostatočný prísun živín, aby sa prebudil v plnej sile. Využite preto dostupné prostriedky z vlastného dvora či zo záhradkárskych predajní.
Ak intenzívne kompostujete, pustite sa do výroby výživného kompostového čaju. Do prázdneho suda navrstvite do dvoch tretín jeho výšky vyzretý kompost a zalejte ho zrážkovou vodou. Potrvá približne 12 hodín, kým sa väčšina živín z kompostu vylúhuje do vody. Teraz už treba iba vybrať sitkom hustú usadeninu von a kompostový čaj využiť na bohatú zálievku.
Ak nemáte priestor na kompostovanie, neurobíte chybu, ak siahnete po priemyselných hnojivách na jarné hnojenie trávnikov. Pri výbere nezabudnite čítať etikety a vyhľadať informácie o doplnkových mineráloch. Pretože nielen z dusíka, draslíka a fosforu je trávnatý povrch živý. Rozhodujú aj mikroelementy, ktoré sa v pôde nemajú ako obnoviť.
6.Vytiahnite kosačku
Ak definitívne odznejú mrazy, začína sa sezóna kosenia. Zvyčajne sa prvé kosenie spája s posledným marcovým týždňom. Aby ste porastu ublížili čo najmenej, môžete prvý raz kosiť vretenovou kosačkou z požičovne alebo vytiahnite tú svoju s dokonale nabrúsenými nožmi.
S prvým kosením sa odštartuje sezóna pravidelného strihu a záleží iba na vrtochoch počasia, ako rýchlo sa budete musieť venovať aj zálievke. Tohtoročná zima bola na zrážky bohatá a dá sa predpokladať, že jar nebude iná.
Krok za krokom: kvalitný trávnik od nuly
Jarné mesiace sú vhodným obdobím aj na založenie novej trávnatej plochy. Ak nemáte radi experimenty a chcete si kvalitu užiť hneď v prvom roku, nič nenechajte na náhodu. Pustite sa do prípravných prác čo najskôr.
Príprava terénu
Stiahnite z vyhradeného úseku najvrchnejšiu časť pôdy spolu s prezimovanými porastmi z minulých rokov. Uložte ju kdesi na kopu, aby ste ju mohli neskôr kombinovať s kompostom. Odkrytý terén zrovnajte, mierne vyspádujte. Obzvlášť si dajte záležať na tom, aby nikde nezostali priehlbiny, ktoré by zachytávali zrážkovú vodu.
Ak sa na pozemku priečite s krtmi a vodnými hryzcami, ukotvite na plochu sieť, ktorá zabráni ich prenikaniu do povrchovej vrstvy. Výrobcovia na tento účel predávajú pletivá, ktoré sú odolné voči poškodeniu zemnou vlhkosťou.
Navážka
Na pripravenú zrovnanú plochu navezte kvalitnú zeminu. Aby ste sa vyhli zaburineniu, uprednostnite sterilné pestovateľské substráty s vysokým podielom hliny pred ornicou stiahnutou zo stavebných pozemkov. Pri malej ploche si poradíte bez akejkoľvek mechanizácie.
Porozvážaný substrát zrovnajte hrabľami do plochy, stiahnite ho zrovnávacou latou a nechajte deň-dva usadnúť. Prípadné chyby opätovne zrovnajte dosypaním substrátu na miesta, kde sa prejavil jeho nedostatok.
Siatie
Zvoľte si podľa plánovaného zaťaženia osivo a rovnomerne ho rozosejte po celej ploche. Kým pri malých výmerách si vystačíte s ručným vysievaním, pri väčších plochách pomôže rozmetacie zariadenie. Pomôže nielen dodržať predpísanú hustotu výsevu, ale zaistí aj jeho rovnomernosť.
Osivo treba zapracovať do pôdy. Či sa už rozhodnete pre jeho zapracovanie hrabľami, alebo na osiatu plochu navŕšite tenkú vrstvičku zeminy, je iba na vás. Dôležité je dosiahnuť dokonalý kontakt osiva s pôdou. Zosilníte ho valcovaním alebo ušliapavaním pomocou latiek.
Zálievka
Každodenné zalievanie rosením je nevyhnutné až do momentu, keď nový trávnatý porast dosiahne výšku desiatich centimetrov. Dovtedy nadobudnú vyklíčené rastlinky dostatočnú odolnosť voči krátkodobému preschnutiu pôdy.
Od tohto momentu vyžaduje novozaložený trávnik rovnakú starostlivosť ako trávnik z minulého roka. Čím včasnejšia sejba je, tým rýchlejšie sa začnú tvoriť trsy, aby osídlili holé zvyšky pôdy. Prvé kosenie vyžaduje ostrý nôž, ktorý zabráni nadmernému vysušeniu trávnika v dôsledku rozstrapkania listov.
Mali by ste vedieť
Ak sa vám páči bezkáblová sloboda benzínovej kosačky, ale prekáža vám jej hluk a zápach pri práci, poobzerajte sa po akumulátorových elektrických kosačkách, ktoré na pohon využívajú batériu. S malým trávnikom vo dvore si poradia bez kompromisov.
Ak žijete v neustálom strese a nemáte na údržbu trávnika dostatok času, závlahový automat vám pomôže udržať ho pri živote v horúcich sparných dňoch. Nedostatočná závlaha škodí trávniku omnoho viac ako zanedbané kosenie.
Zakladať trávnik na tienistom mieste nemá veľký zmysel ani s osivami určenými do takýchto extrémnych podmienok. Pouvažujte o iných „zelených“ alternatívach. V záhradkárskych predajniach vás nasmerujú na najrôznejšie rastliny, ktoré sú schopné vytvoriť prízemný zelený porast i v tieni.
Ak vám učarila zelená plocha trávnika, možno by ste mali pouvažovať aj o zelenej fasáde. Je omnoho menej náročná na údržbu a ponúka podobný vizuálny zážitok ako trávnik. Jej výhodou je, že môžete veľké zelené plochy vytvoriť aj bez toho, aby ste im obetovali kus svojho cenného pozemku.
Trávnaté monokultúry vychádzajú v európskych metropolách z módy. Samosprávy sa snažia prinavrátiť na zelené plochy život, a tak menia trávnaté plochy za divoké lúky plné kvitnúcich bylín. Nielenže sú lacnejšie na údržbu, ale poskytujú obživu množstvu hmyzu, ktorý je pre opeľovanie kultúrnych plodín pre úrodu kľúčový.