1.Uzavrite zónu
Využite maliarske fólie na oddelenie pracovnej časti od ostatných. Ak potrebujete do steny zasekať nový elektrický prívod alebo redukčný ventil na zníženie tlaku vody, vytvorte fóliové bariéry. Upevnite ich pripináčikmi do stropu a vyčleňte tak iba tú časť miestnosti, v ktorej bude prebiehať práca. Zvírený prach sa zachytí v prevažnej miere na fólii a nebude cestovať po obytnom priestore.
Preveste fóliu aj cez dverné a okenné otvory, aby ste zamedzili prenikaniu prachu cez škáry. Práve na týchto miestach vzniká prievan, ktorý dáva prachové častice do pohybu.
2.Ochráňte podlahy
Na ochranu podláh použite fóliové pásy so samolepiacim okrajom. Praktické sú nielen preto, že ich možno k podkladu prilepiť, ale aj preto, že väčšina z nich má silný statický náboj. Práve ten zaistí dokonalé priľnutie k podlahe. Bez ohľadu na to, či pracujete na dreve, lamináte či dlažbe.
Priamo pod miesto, kde pracujete, umiestnite na zem starú plátenú plachtu, celtu, koberec či roletu. Umožní vám zbaliť obité kúsky omietky do balíka, ktorý poľahky vynesiete von. Textílie sú pevné a dokážu ochrániť podlahu aj pred nárazom ostrých kusov materiálu.
3.Odsávajte
Zbehnite do požičovne náradia a zajednajte si priemyselný vysávač. Ten priamo na mieste pohltí väčšinu prachových častíc a uväzní ich v zbernej nádobe. Čím viac nečistôt odchytíte pri zdroji, tým menej ich budete musieť upratovať. Mnohé náradia sú vybavené vyústením pre odsávanie.
Počítajte však s tým, že vysávač zvýši teplotu v malom ohraničenom priestore. Nemalo by vás to prekvapiť a pomknúť k tomu, aby ste otvorili oblok. Odsávajte s prestávkami, aby ste sa pri práci cítili pohodlne.
4.Vytvorte koridory
Ak treba z pracovného miesta vynášať odpad alebo prinášať rôzne druhy materiálu, vyrobte na zemi chránený koridor, ktorý ochráni podlahy pred poškodením. Navštívte miestnu maloobchodnú predajňu a zozbierajte dostatok kartónových škatúľ.
Po rozobraní ich zlepte páskou do súvislého behúňa, ktorým vydláždite cestu od vchodových dverí priamo na rekonštrukčné pracovisko. Výhodou je nielen jednoduchá údržba, ale aj možnosť presúvania trasy. Obzvlášť v prípade, ak pri rekonštrukcii meníte okná.
5.Zakryte ich páskou
Pri výmaľbe interiéru nezabudnite na maliarske pásky. Ak nimi prekryjete zárubne, okenné rámy, vypínače a zásuvky, ušetríte si mnoho práce pri umývaní. Rôzne druhy pások majú rôznu intenzitu krepovania a priľnavosti lepidla, takže sa hodia na odlišné druhy povrchov.
Rešpektujte pri výbere odporúčania výrobcov, aby ste predišli sklamaniu. Ak prekročíte teplotný rozsah alebo necháte pásky nalepené dlhšie, ako je to možné, lepidlová vrstva zostane uchytená pri odstraňovaní pások na podklade.
6.Pozor na mokrý neporiadok
Škrabanie starých náterov sa pri postrekovaní stien vodou nezaobíde bez množstva lepkavého špinavého neporiadku na zemi. Ak pri rekonštrukcii pracujete mokrou cestou, na tenkú fóliovú ochranu podlahy zostavenú z pásov naložte ešte jednu vrstvu hrubšej fólie.
Spolu s ňou zbalíte mokrú lepkavú masu do balíčka, o ktorého osud sa postará skládka komunálneho odpadu. Čím hrubšiu fóliu zvolíte, tým bude riziko pretrhnutia nižšie.
7.Miesto na prezutie
Vopred vyhraďte so starou stoličkou miesto na prezutie a prezlečenie, aby ste si neporiadok pri prestávkach v práci nerozniesli do ostatných obytných miestností. Ak je to možné, uprednostnite pri občerstvení altánok vo dvore pred pohovkou v obývačke.
Rozplánujte si prácu tak, aby ste mali dostatok času na upratovanie v postupných, citlivých krokoch, ktoré zabránia rozšíreniu nečistôt v obydlí.