SME

Ako vymiesť z komína sadze?

Žiadny komín sa pri kúrení pevnými palivami nezaobíde bez údržby. Bez ohľadu na to, či spaľujete dokonale preschnuté drevo, brikety z repkovej slamy alebo hnedouhoľnú bilinskú kocku, v prieduchu sa hromadia sadze.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Čím viac sadzí sa v komíne nahromadí, tým horší je jeho ťah. To spôsobuje nedokonalé spaľovanie a komín sa tak zanáša ešte rýchlejšie. Riziko nie je v tom, že piecka izbu nevykúri. Sadze sú extrémne horľavé a ich vznietenie môže pri poruchách komína spôsobiť požiar.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.Nechajte ho vychladnúť

Kým sa pustíte do skúmania komína, nechajte vyhasnúť v peci a dajte komínu čas, aby vychladol a vydýchal sa. Ušetríte si starosti s dymom valiacim sa do podkrovia či horúcimi iskrami, ktoré by mohli spôsobiť požiar.

SkryťZatvoriť reklamu

Vyberte si na prácu deň, keď budete mať dostatok času na zoznamovanie sa. Či ide o starý tehlový komín 15 na 15, alebo novodobú skladačku s keramickým vložkovaním.

2.Zoznámte sa s komínom

Komínový prieduch nespája iba dymovod kozuba s komínovou čiapkou na streche. Prechádza celou jeho výškou. Na väčšine komínov nájdete dvojo plynotesných dvierok. Tie pri päte komína slúžia k vyberaniu sadzí. Ak sa na dne komína nachádza kvapalný decht, je to znamenie, že čosi s vaším kúrením nie je v poriadku.

Vrchné dvierka slúžia na vymetanie komína. Uľahčujú údržbu komína, aby ste nemuseli pri každom čistení vyliezť až hore nad strechu. Ak vrchné dvierka chýbajú, komín možno vymiesť aj cez jeho ústia dymovodov či spodné vyberacie dvierka. Na namrznutú či mokrú stenu nevyliezajte.

SkryťZatvoriť reklamu

3.Pohľad dovnútra

Malé toaletné zrkadielko vám pomôže nahliadnuť do útrob prieduchu. Vezmite ho do ruky a vsuňte do plnej hĺbky spodných vyberacích dvierok. Ak ho správne natočíte, budete sa cez komín pozerať na oblohu ako cez periskop.

Zrkadielko vám prezradí, koľko sadzí je v komíne, ako veľmi je uhnutý od svojej osi a niekedy pomôže odhaliť aj nečakané prekážky, akou môže byť holub, straka či iné vtáča, ktoré spadli dovnútra. Ak si prvý pohľad zafixujete v mysli, budete mať vždy jasno v tom, či je komín v dobrom stave.

4.Štetkou odstráňte nános

Oceľový prút s drôtenou štetkou je tým najpovolanejším nástrojom na uvoľnenie sadzí zo stien dymovodu. Postupujte pomaly a ťahavým pohybom pracujte po celej jeho dĺžke. Oceľové štetiny sú jemné a uvoľňujú iba čiastočky, ktoré v prieduchu vytvorili nános.

SkryťZatvoriť reklamu

Uvoľnené sadze vyberte cez spodné dvierka a zrkadielkom prekontrolujte vnútro komína. Povrch očistený od voľných sadzí vám môže prezradiť mnoho o tom, akým spôsobom kúrite a či je komín v rovnováhe s vašou pecou.

5.Čo s dechtom?

Lesklé nánosy lepkavého dechtu kominárska štetka neodstráni. Ponášajú sa na asfalt a svojou agresívnou chémiou pôsobia na materiál, z ktorého je komín postavený. Vznikajú vtedy, ak spaliny nezohrejú komín na dostatočnú teplotu. To má za následok kondenzáciu pár.

Na vine môže byť mokré palivové drevo či neprimerane veľký prierez nového komína k spotrebiču, ktorý je k nemu pripojený. Tak či onak, výstražný signál by mal byť pre vás stimulom na riešenie.

Ak sa vám podarí problém s kondenzáciou pár odstrániť, decht sa postupne vysuší a začne sa odlupovať spolu so sadzami. Aby to šlo rýchlejšie, použiť možno chemické uvoľňovače spaľované v ohnisku.

SkryťZatvoriť reklamu

6.Uzavrite dvierka

Po vyčistení komína dôkladne uzavrite všetky dvierka a skontrolujte tesné napojenie dymovodov. Po rozkúrení v peci spravte krátku inšpekciu, aby ste sa ubezpečili, že je všetko v absolútnom poriadku. Na vymetacie dvierka si ceruzou poznačte dátum poslednej kontroly a naplánujte si do kalendára ďalšiu.

Ak sa váš komín opakovane zanáša v priebehu niekoľkých týždňov, malo by to byť pre vás stimulom na diskusiu s kominárom. Ten pomocou meracích prístrojov premeria jeho ťah vzhľadom na pripojenú pec a navrhne vám riešenie na dosiahnutie rovnováhy.

Víkend

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 958
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 423
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 896
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 417
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 819
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 530
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 429
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 234
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie