Rozbitá dlaždica, poškodená lamela plávajúcej podlahy či ryha v drevenej podlahe by vás nemali vyviesť z miery. Stačí si vyhradiť voľné popoludnie na ich opravu a ušetríte nemálo peňazí. Nie je pravda, že chybu treba ukryť pod behúň alebo je lepšie začať šetriť na novú podlahu.
1.Plošný koberec zaplátajte
Dieru vypálenú od prskavky alebo nevyčistiteľnú kvapku farby dokáže ukryť v metrážovom koberci dômyselná záplata. Dôležité je iba nájsť zvyšný kúsok koberca, ktorý prekryje chybu. Ak nenachádzate vhodný kus na kobercovej obvodovej lište, presuňte nábytok alebo preskúmajte vyrezaný prestup pre rúry radiátora. Vždy sa čosi nájde.
Položte získaný kus na koberec, zrovnajte vzor s podkladom a ostrým pevným nožom vyrežte okraje záplaty tak, aby ste prerezali aj samotný koberec. Nôž pri tom vykloňte trochu smerom od stredu von. Opatrne vytiahnite z koberca poškodenú časť.
Podlepte pevnou a lepivou kobercovou páskou vzniknutý otvor z rubovej strany a vložte dnu precízne vyrezanú záplatu. Valčekom pritlačte opravené miesto, aby záplata pevne držala. Pri niektorých druhoch kobercov si záplata a vyrezaný otvor žiadajú doplnkovú ochranu proti páraniu. Pomôže tenká vrstvička plastického lepidla nanesená z rubovej strany.
2.Plávajúcu podlahu preskladajte
Drobné poškodenie lamely plávajúcej podlahy najlepšie zamaskujete tvrdým opravným voskom. Nahrejte ho spájkovačkou, naneste do ryhy a po dôkladnom stuhnutí zarovnajte pracovným ulamovacím nožom. Po preleštení mäkkým flanelom sa povrch zjednotí s okolím.
Ak je chyba väčšieho rozsahu, uvoľnite podlahu tak, aby ste ju mohli rozobrať.
Odmontujte obvodové lišty a ceruzou si očíslujte lamely, aby ste ich neskôr vedeli uložiť na pôvodné miesto.
Začnite rozoberať z tej strany, pri ktorej sa pokládka skončila. Chybné lamely vymeňte za niektoré s rovnakým opotrebením. Nové náhradné lamely uložte na miesta, kde sa neprezradia nižšou intenzitou opotrebenia. Ak sa pôvodné lamely poškodili pre nerovnosť podkladu, skúste ju pred uložením opraviť násypom piesku, stavebným lepidlom alebo sadrou. Kartón nepomôže.
3.Rozbitú dlaždicu vymeníte aj sami
Ak padajúci pohár rozbije v kuchyni alebo kúpeľni dlaždicu, nemusí to okamžite znamenať pohromu. Stačí, ak vám z pokládky zostalo niekoľko zvyšných. Najprv je potrebné vytiahnuť tú poškodenú. Opatrne odstráňte navlhčenú škárovaciu hmotu nožom, starým skrutkovačom či multifunkčným oscilačným nástrojom s vhodným nadstavcom.
Rozbite osamotenú dlaždicu a od stredu ju vysekajte k okrajom. Z podkladu odstráňte zuby lepiacej stierky a zarovnajte povrch dohladka. Vyčistite okraje okolitých dlaždíc od zvyškov škárovacej hmoty. Pomôcť si môžete octom alebo kyselinou citrónovou.
Naneste zubovou špachtľou na vyčistenú plochu vhodné stavebné lepidlo a položte naň dlaždicu tak, aby lícovala s okolím rovnomernou šírkou škár a výškou. Po zatvrdnutí vyplňte obvodové medzery škárovacou hmotou. Aby ste si ušetrili čistenie, okraje môžete oblepiť maliarskou páskou.
4.PVC krytinu treba zvariť
Aj keď sú podlahové krytiny z PVC odolné voči poškodeniu aj pri intenzívnej záťaži, niekedy predsa len silnejší nápor nevydržia. Vyrezať záplatu a vymeniť ju za pôvodný materiál technikou používanou pri kobercoch nestačí. Okraje sa začnú postupne vytáčať nahor a škáry sa otvoria. To môže zmariť celú záchrannú akciu.
Riešením je siahnuť po lepidle na studené zváranie PVC. To vytvorí na styčných plochách väzby, ktoré sú porovnateľné s vnútornou štruktúrou PVC. Opravený spoj už nikdy nepustí.
Po vložení precízne vyrezanej záplaty do otvoru v PVC oblepte styčnú plochu krycou maliarskou páskou a prerežte ju tenkým žiletkovým nožom. Hrotovým aplikátorom vtlačte lepidlo hlboko do škár a podlahu zaťažte. Po niekoľkých hodinách sa podlaha spojí. Dostupné sú aj opravné lepidlá, ktorými je možné vyplniť ryhy.
5.Drevo znesie takmer všetko
Priehlbiny, ktoré vznikli na mäkkých drevinách otlačením, možno opraviť horúcou parou. Nakvapkajte na poškodené miesto vodu a nasmerujte na ňu prúd horúceho vzduchu z fénu. Po niekoľkých opakovaniach sa vlákna narovnajú. Ak tomu bráni vrstvička popraskaného laku, budete musieť byť trpezlivejší pri namáčaní.
Ak sú v mieste chyby vlákna dreva vytrhnuté, pre výplň použite pružný akrylový tmel na drevo. Výhodou je, že ho možno pigmentovať tak, aby sa farbe dreva priblížil. Svoje pokusy konfrontuje vždy až s uschnutou vzorkou.
Väčšie chyby možno pomocou šablóny odfrézovať. Vzniknutý tvar či vzor vyplňte pigmentovaným epoxidom alebo protikusom z dreviny kontrastnej farby a zabrúste tak, aby sa povrch zjednotil s okolím. Ľalia, jabĺčko či iný ornament náhodne osadený v podlahe zohreje dušu.
6.Nevyhadzujte všetko
Aj keď je heslom súčasnosti odhodiť všetko opotrebované a poškodené do koša, aby uvoľnilo miesto novému, všetci obdivujeme vycifrované interiéry rodinných rezidencií v cudzine. Veci potrebujú desaťročia používania a opotrebovávania na to, aby vyzerali prirodzene a atraktívne. A k tomu patrí aj niekoľko opráv, ktoré im dodajú ten správny punc.