S ježkom sa môžete po zotmení stretnúť od jari do jesene. Nemotorne sa s hlasným fučaním, cupkaním, šušťaním a šramotením prediera cez trávu, aby si pochutil na hmyze, červoch, drobných plazoch a vtáčatách z prízemných hniezd. Ak sa ho dotknete, skrúti sa do klbka.
S príchodom chladného počasia sa však ukladá na zimný spánok, aby prečkal do jari. No nie vždy sa mu to podarí. Pomôžte mu.
1.Odvážte ho
Jež sa ukladá na zimný spánok, ak teplota načas poklesne pod hranicu desiatich stupňov. Zvyčajne v polovici októbra zalezie do svojho úkrytu, kde začne odpočívať. Skrúti sa do klbka a spí. Čím klesá teplota nižšie, tým pomalší je jeho tep a metabolizmus. S oteplením sa prebúdza a pri teplote 20 °C otvorí oči a stáva sa čulým.
Hmotnosť je tým najlepším poradcom, ktorý určí, do akej miery ježko vašu pomoc potrebuje. Aby dokázal v spánku prekonať mrazivú zimu, musí prekročiť hranicu 650 gramov. Počas spánku bude tráviť nahromadené tuky.
Ak je tesne pod kritickou hranicou, stačí, ak mu vo dvore vyrobíte úkryt a budete ho prikrmovať. Ak je však príliš útly, budete ho musieť vziať dnu.
2.Zbavte ho parazitov
Nepokazte si svoju prvú skúsenosť tým, že svoje oblečenie a telo zamoríte blchami. Siahnite po antiparazitárnom prípravku a zbavte ježka bĺch, kliešťov a iných kožných parazitov. Použiť môžete univerzálny sprej Arpalit Neo či Frontline alebo prípravok Neostomosan, ktorý zakúpite v lekárni spolu s návodom na riedenie. Siahnuť môžete aj po ekologickom práškovom prípravku Ekosip, ktorý však funguje na mechanickej báze. To by malo úplne stačiť.
Ak je ježko príliš zoslabnutý, na vine môžu byť aj vnútorné parazity. V takomto prípade vám prípravok na odčervenie poskytne veterinár, pretože ide o prípravky viazané na veterinárny predpis. Ivomec, Galmektin či Panacur patria medzi najpoužívanejšie.
3.Vyrobte mu príbytok
Ak zostáva ježko vo vašom dvore, pripravte mu jednoduchý úkryt. Môže to byť kopa lístia prikrytá konármi a haluzinou. Vyrobiť mu môžete aj drevený domček s rozmermi 30 x 30 x 30 centimetrov so vstupným otvorom, ktorý vyplníte lístím, preosiatymi hoblinami alebo starými handrami.
Ak poputuje útly ježko do vykurovanej garáže, dielne alebo vášho príbytku, okrem dreveného domčeka bude potrebovať aj výbeh s bočnicami 50 centimetrov vysokými. Priestor vo veľkosti europalety bude dostatočný. Dôležité však je, aby bola miestnosť svetlá a vykurovaná aspoň na teplotu 15 °C. Myslite na to, že ježko je nočný tvor. Bude preto dobré, ak bude od vašej spálne čo najďalej.
4.Nakŕmte ho
Ježko je lovec, pre ktorého nie je nezvládnuteľnou korisťou ani jedovatý had. Živí sa mäsitou potravou, ktorú pre pestrosť dopĺňa ovocím, bukvicami a žaluďmi. Rastlinná potrava je však preňho zriedkavým zdrojom živín.
Dobrým odrazovým mostíkom sú pri kŕmení varené hydinové krky a krídla. Keďže obsahujú pevné časti, ježko si cvičí svoje žuvacie svaly a čistí svoj chrup. Pre spestrenie môžete pridať tvaroh, varené vajíčko, malý kúsok syra, ovocie či varenú ryžu a cestoviny. S radosťou prijme aj múčne červy a rôzne druhy hmyzu z chovateľského obchodu. Vždy tak, aby mäsitá časť tvorila viac ako polovicu dennej dávky.
Ježko denne skonzumuje približne 120 gramov krmiva, ktoré by ste mu mali predkladať večer. Ak je ráno miska prázdna, naložte podstatne menší prídavok. Nezabúdajte na čerstvú vodu, ktorá by mala byť dostupná nepretržite.
5.Sledujte, ako priberá
Nie je nutné, aby ste ježka ukladali na váhu každý deň. Čoskoro zistíte, že má talent priberať a ak má dostatok potravy, v priebehu každého týždňa naberie na hmotnosti 50 až 80 gramov. Signalizuje to jeho dobrý zdravotný stav a vhodný výber krmiva.
Zvyčajne stačia necelé dva mesiace na to, aby ste ježka vykŕmili k jeho hraničnej 650-gramovej hmotnosti.
6.Uložte ho odpočívať
Preložte arénu s ježkom do chladnej nevykurovanej miestnosti s teplotou od 0 do 5 °C. Takýto teplotný šok bude dostatočný na to, aby sa začal ukladať na zimný spánok. Pokračujte v napájaní a kŕmení. Bude pre vás praktické, ak začnete používať iba suché krmivo. Pravidlá o dennom množstve prestanú platiť.
Ak ježko v spánku neleží na boku s odhaleným bruchom a nohami, znamená to, že svoj metabolizmus prispôsobil zimnému režimu. Pre život na vašom priestrannom pozemku ho môžete premiestniť v zateplenej búdke von. Nezabudnite v oplotení vytvoriť koridory, ktorými sa dostane von.
7.Pripravte ho na vypustenie
Ježkovia, ktorých čaká budúcnosť vo voľnej prírode, musia vo vašej starostlivosti zotrvať až do jarných mesiacov, keď priemerná denná teplota vystúpi na hranicu desiatich stupňov. Prebudeného ježka treba po zimnej hibernácii vykŕmiť na jeho hraničnú hmotnosť, pretože počas spánku spotreboval cenné zásoby.
Pre vypúšťanie zvoľte chránené miesto so skrýšami, kam sa môže ježko ukryť. Urobte tak pred večerom, v dostatočnej vzdialenosti od rušných ciest. Husté kríky a pestrý biotop so stromami sú ideálnym miestom.
8.Zapojte deti
Vaša dočasná záchranná stanica je ideálnym nástrojom, aby ste svoje deti naučili milovať prírodu. Kŕmidlo pre vtáčatá, útulok pre vychudnutého ježka či vešanie hniezdnych búdok v okolí im pomôžu získať skúsenosti, ktoré im televízna obrazovka ani počítač neposkytnú.