Nič nedokáže nahnevať viac, ako rozkývaná rúčka rýľa pri príprave pôdy na zimu, tupé nožnice pre zimný strih stromkov, alebo reťazová píla, pre ktorú je aj smrekové drevo tvrdým orieškom.
1. Chráňte drevo pred zoschnutím
Drevené násady, kosiská, poriská a hrable neustálou zmenou vlhkosti trpia. Drevo je prírodný materiál, ktorý citlivo reaguje na zmenu vlhkosti. Na daždi napučí a zväčší svoj objem, na horúcom slnku zosychá a spoje sa uvoľňujú. Doprajte náradiu s drevenými časťami pri skladovaní tienisté suché miesto a vyvarujte sa jeho zabúdania na daždi.
Motyka s uvoľnenou násadou po namočení vo vedre vody síce získa pevnosť, po vyschnutí sa však opäť uvoľní. Čoraz viac. Pre opravu násadu vytiahnite, urobte do nej zárez a pri opätovnom osádzaní do neho nabite klinok z tvrdého dreva. Obozretnejšie opravy žiadajú hrable na seno a kosisko. Zafixujte spoje suchého dreva ľanovým olejom alebo fermežou, ktorá zaistí ich spevnenie.
Ak vás sklamali nekvalitné rúčky z tvrdého dreva z obchodnej siete, spravte si výlet do hája a nahotovte si v období vegetačného pokoja násady z liesky. Keď odkôrnené vyschnú, zaistia vám v náradí dlhoročnú službu. Len sekera sa bez násady z tvrdého dreva nezaobíde.
2. Nenechajte bujnieť hrdzu
Nie je prekvapením, že záhradné náradie pri práci v náročných podmienkach hrdzavie. Obzvlášť ak prichádza do styku s hlinou. Tenká vrstva hrdze zvyšuje námahu pri práci a s plynutím rokov môže niektoré náradia otupiť a zoslabiť.
Naplňte kovovú truhlicu hrubozrnným riečnym pieskom, navlhčite ho minerálnym olejom a zasúvajte po práci kovové časti náradia priamo doňho. Jemný filmový povlak ochráni oceľ pred hrdzou a zaistí jej dlhovekosť. Neobávajte sa toho, že záhradnú zeminu olejom znečistíte. O jeho rozklad sa postarajú pôdne baktérie.
Aby vidly, rýle a motyky získali húževnatosť, starí gazdovia ich po kúpe bez násady umiestnili na rok do hnojiska. Dusík vytvrdzuje oceľ a špecifické prostredie ju chráni pred koróziou.
Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať nožniciam, plotostrihom a ostatným náradiam na rez, ktorým po práci a vyčistení svedčí prestreknutie jemnou vrstvičkou silikónového oleja.
3. Nepracujte s tupým rýľom
Tak ako sekera, aj rýľ a motyka spôsobia pri práci menej námahy, ak budú ich pracovné hrany ostré. Keďže iba s ťažkosťou nájdete kováča, ktorý by sa postaral o obnovu húževnatého ostria, je na vás, aby ste si obnovili vždy to dočasné.
Siahnite po širokom plochom pilníku a celou jeho dĺžkou tvarujte na pracovnej hrane ostrie. Odoberte zaguľatený, opotrebovaný materiál a vytvarujte nie príliš tenké ostrie, ktoré znesie pracovné nasadenie. Na náradí z oceľového plechu nemáte čo pokaziť. Len to kované by si zaslúžilo údery kladiva.
Ak máte pocit, že manuálna práca je príliš zdĺhavá, použiť môžete brúsny kotúč osadený do uhlovej brúsky. Pracujte však pomaly, s prestávkami, aby sa kov neprehrial. Stratil by svoju húževnatosť.
4. Naostrite kosu
Kosáky a kosy v rukách začiatočníka rýchlo strácajú kvalitu ostria. Ak nepracujete pod dohľadom starších a skúsenejších, ktorí by vás durili pre neschopnosť, zaobstarajte si tulec, naplňte ho vodou a zasuňte doň karborundovú osličku. Po niekoľkých pokusoch rýchlo prídete na to, ako vytvoriť aspoň načas použiteľné ostrie. Dnes už nie je dôležité, aby kosa prežila generácie. Zužovanie ostria nikoho nezarmúti.
Ak budete kosiť trávu častejšie, zistíte, že viac ostríte, ako kosíte. V tomto prípade prišiel vhodný čas na to, aby ste si zaobstarali naklepávač na kosu. S dvojicou nadstavcov vytvoríte v priebehu desiatky minút ostrie, od ktorého možno očakávať trvácnosť aj pri práci. Len karborundovú osličku vymeňte v tulci za rozsutec, ktorým vyhladíte pri práci opotrebované ostrie.
5. Nožnice brúste len na jednej strane
Kým rôzne záhradnícke nože znesú rovnaký spôsob brúsenia ako tie v kuchyni, s nožnicami je to úplne inak. Vždy majú iba jednostranné ostrie, ktoré sa pri reze stretáva s plochou protistranou.
Bez ohľadu na to, či pracujete s jednoduchými, alebo prevodovými nožnicami, je to vždy ostrie, ktoré určí, akú silu musíte pri práci vynaložiť. Preto ich udržiavajte v čo najlepšom stave, aby ste sa pri práci neunavili.
Pre brúsenie použite jemný diamantový pilník alebo špeciálne prípravky na ostrenie záhradníckych nožníc. Pri údržbe vyčistite pohyblivé časti a pružiny od znečistenia a naneste na ne tenkú vrstvičku oleja. Strih papiera vám prezradí, či ste sa dopracovali k najlepšiemu výsledku.
6. Odstavte vodné cesty
S koncom záhradkárskej sezóny sa treba pribrať pobaliť záhradné hadice a vyčistené ich uskladniť mimo dosahu mrazov. Voda, ktorá zostala v ich vnútri, by ich pri zamrznutí mohla poškodiť rovnako ako slnečná páľava, ktorá postupne naruší každý plast.
Pozornosť venujte postrekovačom, ktoré sa počas sezóny zaniesli vodným kameňom alebo nánosmi vápenného hydrátu pri údržbe hospodárskych budov a pivníc. Roztokom sódy neutralizujte zvyšky chemikálií, octovou vodou rozpustite vodný kameň a vápenný povlak.
7. Reťazovú pílu neodkladajte
Reťazová píla zle odoberá triesky, vedie nerovný rez a vyžaduje silnejší prítlak pri pílení. To zvyšuje jej opotrebovanie a znižuje bezpečnosť pri práci.
Ak nemáte čas neustále navštevovať špecialistu na brúsenie reťaze a ani dvojica retiazok na výmenu nie je pre vás riešením, zaobstarajte si jednoduchú elektrickú brúsku, s ktorou udržíte všetky zuby ostré. V dvoch priechodoch brúsnym kotúčom jemne priostríte všetky párne a nepárne zuby, aby píla pri práci nabrala nový dych. Na internete nájdete nejedno video, ktoré vás prvým brúsením bude sprevádzať.
Pri každej výmene reťaze obrúste pilníkom otrepy na lište, obráťte ju naopak a skontrolujte nádržku s olejom. Kým elektrická mnoho pozornosti okrem čistenia kefkou nevyžaduje, tá so spaľovacím motorom sa nezaobíde bez pravidelného čistenia prieduchov, prania vzduchového filtra v mydlovom roztoku, čistenia rebrovania a kontrole nastavenia karburátora v servise.
Pre reťazovú pílu sa sezóna nikdy nekončí. Pravdupovediac, v nejednom dvore má viac práce v zime ako v lete.
8. Kosačku vyčistite
Aj benzínová kosačka si vyžaduje po ukončení sezóny pozornosť, ak vám pomáhala pri údržbe zelene popri kose. Okrem dôkladného vyčistenia a vyliatia paliva z nádrže a výmeny oleja si zaslúži nabrúsiť žacie nože, vyčistiť vzduchový filter a skontrolovať sviečku.
Nepremeškajte servisné termíny, v ktorých sa o vašu kosačku postará predajcov servis. Po zábehu nemôžete pre jej motor spraviť viac ako ho nechať nastaviť na tie správne prevádzkové hodnoty.