Kryté záhradné posedenie ochráni pred vrtochmi počasia a predĺži sezónu oddychu vo dvore na maximum. Ak budete vopred myslieť nielen na dizajn, ale aj na robustnosť a komfort, užijete si ho v plnej paráde.
Prečítajte si aj o tom, čo všetko treba vybaviť a ako postupovať pri stavbe takého prístrešku či pergoly.
Uprednostnite riešenia na mieru pred továrenskými stavebnicami, ktoré sú neslaným-nemastným kompromisom za nemalý peniaz.
1. Zvoľte správne miesto
Výhľad na najkrajšiu časť záhrady a panorámu prírody je rovnako dôležitý ako to, koľko krokov budete musieť spraviť pri presune z kuchyne či z dielne do svojej oázy pokoja.
Pre kryté posedenie voľte strategické miesto tak, aby bola oddychová zóna dostupná aj v nepriazni počasia a stala sa aj vaším pohodlným pracoviskom pri záhradkárskych prácach. Či sa rozhodnete o samostatne stojacu drevostavbu, alebo ju pričleníte už k inej, existujúcej, je iba na vás.
Smelo uvoľnite miesto presunom ozdobného záhonu na iné miesto, upravte trasy chodníčkov alebo zrušte parkovacie miesto. Je to, ako keď po maľovke sťahujete nábytok z miesta na miesto. Vždy máte pocit, že to môže byť aj lepšie.
2. Pripravte rovinu
S dlhou latou a vodováhou premerajte rovnosť miesta, ktoré ste si vyhliadli. Aj to, čo naoko vyzerá ako rovná pláň, môže byť mierny svah, ktorý sa tiahne celým vaším pozemkom.
Myslite na to, že pri zrovnávaní máte dve možnosti. Buď zeminu naveziete, alebo odkopete. Rovina, ktorú vytvoríte, však nemusí byť definitívna. Ak sa rozhodnete pre násyp drobného kameniva, pokládku zámkovej dlažby, drevené pódium alebo betónovú platňu, osadenie v teréne sa zmení. Vyvarujte sa zatekaniu vody zo svahu na vytvorenú plochu.
3. Rozhodnite o veľkosti
O tom, či sa budete v altánku cítiť príjemne, alebo stiesnene, rozhoduje nielen jeho plocha, ale aj tvar, ktorý mu dáte. Kým pre menšie posedenia vyhovuje štvorec alebo obdĺžnik, pri väčších možno zvoliť i zaujímavejší šesťuholník alebo kruh.
Majte na pamäti, že každá bočná výplň – hoci aj s priezormi – zvyšuje pocit stiesnenosti a každých desať centimetrov priestoru navyše oceníte.
Ak vám chýba predstavivosť, nabite do rohov pôdorysu drevené koly s dvojmetrovou výškou, natiahnite po obvode motúz a zaveste naň deky či posteľné plachty. Vložte do vnútra stôl, lavice a posadajte si v plnej zostave dnu, aby ste vedeli, na čom ste.
4. Bunker alebo prístrešok?
Bočné steny dokážu dodať záhradnému posedeniu garanciu súkromia a zaistiť ochranu pred vetrom a nepriazňou počasia. Súčasne však oddeľujú priestor od okolia a pôsobia obmedzujúco.
Vyhľadajte kompromis medzi bunkrom a prístreškom, aby ste priestor otvorili a presvetlili. Nie je nevyhnutné, aby boli drevené bariéry súčasťou posedenia. Naplánujte v bezprostrednej blízkosti nízky živý plot, osaďte v metrovej vzdialenosti treláž pre popínavé rastliny alebo vysaďte na južnú stranu dreviny s hustým obrastom.
Každý krok, ktorý môžete urobiť smerom von z posedenia, je na nezaplatenie, a zelená výsadba zníži vaše výdavky na stavbu a údržbu.
5. Pevne ho ukotvite
Aj keď môže prístrešok pôsobiť dojmom detskej hračky, nezabúdajte na vrtochy počasia. Prívalové dažde zmenia aj tú najpevnejšiu zeminu na bahno, silný nárazový vietor sa oprie do každej prekážky a ťarcha mokrého snehu mocne zaťaží aj tú najmenšiu strechu.
Ak sa rozhodnete ukotviť drevené stĺpiky do kovových konzol osadených do betónu, určite nespravíte žiadnu chybu. Betón musí siahať do nezamŕzajúcej hĺbky, aby ho mrznúca zemina nepodvihovala nahor. Čím vyššie sa vám podarí konzoly osadiť nad terén, tým dokonalejšie ochránite drevené časti pred zrážkovou vodou.
O robustnosti a dlhovekosti rozhoduje aj prierez hranolov, z ktorých vybudujete nosnú konštrukciu a jej zavetrenie. Neexistuje žiadny dôvod na to, aby ste ich navrhli slabšie ako pri stavbe krovu domu či chalupy. Nízky sklon strechy altánku predpovedá silné zaťaženie snehom a prístrešok ukotvený o stenu domu je pri silnom vetre ako napnutá jachtárska plachta.
6. Vyberte si strechu
Vďaka ornamentom vyrezaným a vyfrézovaným do dreva vie každý na prvý pohľad odlíšiť útulný altánok od prístrešku pre rožný statok. Strecha by mala byť korunou celého diela a mala by dodať posedeniu ten správny ráz. Ak nerecyklujete použitý materiál, vyvarujte sa použitiu plechu či lepenky.
Siahnite po štiepaných šindľoch zo smrekového dreva pre jemné črty vidieka, alebo zvoľte slamené zväzky, ktoré vyčaria tú správnu atmosféru. Ak vás v lete trápia horúčavy a silné slnko, riešením môže byť aj zelená strecha. Porast rozchodníkov na substráte zachytenom v strešnom zelenom systéme bude tepelným štítom pre horúce dni.
Streche by nemali chýbať ani dažďové zvody, ktoré zabránia tomu, aby vám pri vstupe kvapkala voda poza golier na krk.
7. Nezabudnite na výbavu
Záhradné posedenie môže ponúknuť viac ako pohodlné kreslo či záhradný nábytok. Ak sa rozhodnete k posedeniu natiahnuť elektroinštaláciu, budete mať postarané o večerné osvetlenie, napájanie rádia pre počúvanie rozhlasu alebo prúdu pre elektrický gril.
Vodovodná prípojka a odpad vám umožnia s doplnkovou výbavou v prístrešku aj variť na plynovom či elektrickom variči. Skvelou výbavou je aj murovaný gril, udiareň či pec na pečenie, s ktorými sa záhradné posedenie môže stať stredobodom vášho sezónneho bytia.