1. Najprv vymaľujte
Prázdna miestnosť pripravená na kladenie koberca priam vyzýva na to, aby ste vynovili aj jej výmaľbu. Nebudete musieť dávať pozor na kvapkajúcu farbu a spolu s novým kobercom zažiari miestnosť v neprehliadnuteľnej novote. Bez veľkého upratovania spravíte dve veci súčasne.
2. Pripravte si podlahu
Koberec na rozdiel od pevných krytín nedokáže zamaskovať povrchové nerovnosti podkladu. Priehlbiny skryté pod kobercom sú viditeľné a vystupujúce nerovnosti spôsobujú nadmerné lokálne opotrebovanie. Preto dbajte na to, aby bol podklad dokonale rovný.
Ak pokladáte koberec priamo na betónovú podlahu alebo keramické dlaždice so škárami, použite stierkovaciu hmotu na ich precízne vyrovnanie. Podľa rozsahu opráv môže trvať niekoľko dní, kým povrch vyzrie a vyschne natoľko, aby vlhkosť koberec nezvlnila.
Ak sú podkladom parkety, podlahové dielce, PVC krytina či celoplošne lepený koberec, odstraňovať ich nemusíte. Odlepte a odmontuje však všetky obvodové lišty, aby ste získali neobmedzený prístup k stretu stien s podlahou. Nezabudnite odmontovať ani dverný prah alebo si pripraviť prechodovú lištu, ktorá zaistí prekrytie škáry medzi podlahovými krytinami v susedných miestnostiach.
3. Rozložte ho, aby sa vydýchal
Koberce reagujú na prudké výkyvy teploty a vlhkosti rozmerovými zmenami. To pri niekoľkých metroch dĺžky môže pri presnej pokládke narobiť vrásky na čele. Nechajte koberec niekoľko hodín vydýchnuť rozrolovaný na podlahe, aby sa aklimatizoval. To zabráni neskoršiemu vlneniu po uložení. Skontrolujte bezchybnosť celého povrchu koberca skôr, ako ho začnete rezať. Iba tak uspejete pri reklamácii.
4. Najprv nahrubo
Správne otočený a umiestnený koberec obrežte tak, aby na obvode pri stenách zostal 5- až 10-centimetrový presah. Či použijete nožnice, ostrý nôž s krátkou čepeľou alebo multifunkčný nástroj na rezanie kobercov, je iba na vás.
Hrubý orez pomôže kobercu lepšie sa vystrieť a zjednoduší vám prácu pri jeho neskoršom formátovaní podľa stien miestnosti. Iba málokedy sú steny miestnosti dokonale rovné.
5. Upevnite ho k podkladu
Aj keď lepeniu kobercov chýba v domácnostiach tradícia, práve dokonalé upevnenie k podkladu zaistí dlhoročnú životnosť bez prílišného opotrebovania. Použiť možno obojstranné pásky na lepenie kobercov alebo disperzné lepidlá v závislosti od toho, z čoho je zhotovená rubová strana koberca.
Pri celoplošnom lepení odrolujte polovicu koberca a zubovou stierkou vytvorte na podlahe súvislú lepovú vrstvu. Vynechajte 10-centimetrový okraj okolo stien miestnosti. Odrolujte do plochy koberec a valčekom ho vytiahnite tak, aby sadol do roviny a priľnul k podkladu. Rovnako postupujte s jeho druhou polovicou. Tento spôsob lepenia je vhodný hlavne pre koberce z prírodných materiálov, čo znemožní ich vlnenie.
Obojstranná lepiaca páska na koberce je praktická pri bodovom lepení. Podobne ako pri celoplošnej fixácii vytvorte obvodovú líniu v 10-centimetrovej vzdialenosti od stien a bodové ostrovčeky s rozmerom 20 x 20 centimetrov v metrovej vzdialenosti od seba. Po priložení koberca k podlahe pokračujte rovnako na jeho prvej polovici. Bodové lepenie je vhodné pre koberce z umelých vlákien.
6. Roztvorte rohy
Aby bolo možné koberec prirezať až k stenám, treba roztvoriť vnútorné a vonkajšie rohy šikmým rezom a vytvoriť prestupy pre infraštruktúry, akými sú najčastejšie rozvody kúrenia. Nožnicami pomaly zastrihávajte koberec tak, aby vám zostala rezerva pre presnejšie zastrihnutie.
7. Orežte prebytočné časti
Začnite s vnútorným rohom pod oknom a pre pohodlie a presnosť pokračujte smerom vpravo. Oceľovým pravítkom vtlačte koberec ľavou rukou na rozhranie podlahy a steny. Ostrým ulamovacím nožom veďte pozdĺžny rez popri stene a sledujte, ako vám koberec dosadá k okrajom. Postupne prechádzajte celou miestnosťou.
Nie je nevyhnutné, aby ste prvým rezom dosiahli dokonalosť. Ak sú steny až príliš vlnité alebo koberec je príliš hrubý na to, aby ste odhadli, kde je styk steny s podlahou, odrežte nadbytočný pás koberca o čosi užší a druhým rezom ho zarovnajte k dokonalosti.
8. Pozor na výklenky a zárubne
Orezať s presnosťou koberec siahajúci do výklenku či zárubne nie je jednoduché, takže by vás nemalo prekvapiť, že pri týchto detailoch strávite viac času, ako ste plánovali. Nožnicami pripravte hrubý tvar koberca a postupne ho orezávajte tak, aby dosadol až ku stenám. Precíznosť sa vám odmení dokonalosťou pri kontrole vašej práce.
9. Lišty dodajú šmrnc
Obvodové lišty, ktoré prenesú dekor koberca na spodných 5 až 10 centimetrov stien, sú nielen módne, ale aj praktické. Chránia výmaľbu pred opotrebovaním pri vysávaní a údržbe. Ak použijete plastové PVC profily, vyhnete sa zákazkovému obšívaniu kobercových pásov, ktoré by ste lepili priamo na stenu.
Kobercový PVC profil nalepte polyuretánovým kartušovým lepidlom na obvodové steny podľa predkreslenej línie a vyčkajte, kým lepidlo vytvrdne. Stiahnite z profilov ochrannú pásku a na lepivý pás prilepte vopred nastrihané pásy koberca. Na mieste styku s kobercom dokážu zakryť drobné nedostatky vo veľkosti hrúbky koberca.
10.Ukončite koberec pod dverami
Poslednou prácou je obstrihanie uvoľnených nití v okrajoch koberca a upevnenie prahu alebo prechodovej lišty pod dverným krídlom. Vysávačom zozbierajte z koberca vlákna z odstrižkov a môžete sa pustiť do zariaďovania miestnosti.