Výhodou stoličiek je, že ich konštrukcia nepodlieha módnym trendom. Zmena výpletu, čalúnenia či obnova povrchu dokážu zmeniť ich výzor natoľko, že nikto nedokáže po renovácii s istotou povedať, koľko rokov používania majú za sebou.
1. Zalepte uvoľnené čapy
Lepené spoje, ktoré sa v priebehu rokov uvoľnili opravte vždy lepením. Použiť možno iba také lepidlá, ktoré pri vytvrdzovaní nezväčšujú svoj objem bublinkami plynov. Zabudnite na polyuretánové lepidlá a siahnite radšej po osvedčenom gleji, disperzných lepidlách či epoxidoch.
Výhodou gleja a disperzných lepidiel tried D1 a D2 je, že ich možno v prípade potreby opakovane uvoľniť vlhkosťou, vodou či horúcou parou. Vhodné sú však iba pre použitie v interiéri. Disperzné lepidlá tried D3 a D4, rovnako ako epoxidové lepidlá, dokážu odolať vode. Budúce opravy sa však kvôli ich použitiu môžu skomplikovať.
Uvoľnené čapové spoje roztvorte, vyčistite od zvyškov pôvodného lepidla a prebrúste jemným brúsnym papierom. Naneste lepidlo na obe styčné plochy a rozobraný spoj opätovne zložte. Aby zostal spoj rovnako utiahnutý počas celej fázy lepenia, použite na jeho fixovanie svorky, alebo sťahovací pás či špagát, ktorý napnete paličkou rovnako, ako starú rámovú pílu.
Ak je potrebné obnoviť pevnosť viacerých čapov, nie je na škodu rozobrať celú stoličku a pouvažovať aj o renovácii jej povrchu. Brúsenie jednotlivých dielcov je jednoduchšie ako brúsenie celku.
2. Vymeňte skrutky za spoľahlivejšie
Stoličky, ktoré kombinujú lepené spoje so skrutkovanými sú zvyčajne pospájané starými skrutkami, ktoré nie sú vyrobené z tvrdeného materiálu. Prejavuje sa to hlavne na ich hlavách s drážkou, ktorá je poškodená opätovným uťahovaním. Nahraďte ich novými s krížovou drážkou philips či pozidriv. Voľte skrutky rovnakej dĺžky a priemeru s polozávitom. Ten zaistí pevné utiahnutie dvoch dielcov dohromady.
Ak pôvodná skrutka poškodila drevený dielec a závit v ňom riadne nedrží, použite plniaci tmel, alebo zmes pilín a disperzného lepidla na jej vyplnenie. Ak patríte medzi zručnejších majstrov, pôvodný otvor odvŕtajte vrtákom so 6-milimetrovým priemerom a vlepte do otvoru kolíček na spájanie nábytkových dielcov. Takto opravený spoj bude opäť trváci a každú uvoľnenú skrutku hravo pritiahnete.
3. Skoncujte s kývaním
Ak sa stolička kýva na rovnej podložke aj napriek tomu, že je úplne vporiadku, na vine budú nerovnaké dĺžky jej nôh. Chyba mohla vzniknúť poškodením niektorej z nich, či trvalou deformáciou stoličky na nerovnom podklade. Kým siahnete po pílku aby ste veci dali do poriadku, naznačte si rysky dokonalej roviny.
Položte stoličku na rovnú pracovnú dosku stola a podložte najkratšiu nohu tak, aby stolička pevne stála. Zoberte škatuľko od zápaliek, drevený odrezok alebo niekoľko mincí, ktoré sú iba o málo vyššie, ako podložka. Použite ich na obkreslenie rysky okolo každej nohy. keďže stolička stabilne stojí a každá ryska je v rovnakej vzdialenosti od roviny, po spílení budú nohy opäť v rovine.
Ručnou pílkou s jemným zubom skráťte nohy a jemne ich zabrúste tak, aby boli ich vonkajšie hrany skosené. Nespravíte chybu, ak spílené plochy pre spevnenie opakovane napustíte ľanovou fermežou, alebo iným vysychavým olejom.
4. Obnovte čalúnenie a výplety
Väčšina továrenych vyrábaných stoličiek v slovenských domácnostiach je vyhotovená tak, aby ich prečalúnenie zvládol bez väčšej námahy každý domáci majster. Čalúnená je zvyčajne iba sedacia časť, ktorú možno z rámu stoličky vytiahnuť. Poťahová látka je upevnená nastreľovacími spinkami k rubovej strane sedáka z preglejky alebo masívneho dreva.
Ak je poškodený iba látkový poťah, nový možno smelo natiahnuť priamo na pôvodný. Začnite čelnou stranou, po upevnení vytiahnite látku upevnením k zadnej strane a následne pracujte na oboch bočniciach. Látku vyťahujte tak, aby sa nedeformovala molitanová výplň. Aby sa spinky nekrivili, priplaťte si za značkové z tvrdeného drôtu a nepoužívaje väčšiu dĺžku ako 10 milimetrov.
Ak je molitanové jadro presedené, budete musieť uskutočniť čalúnenie v plnom rozsahu. Opatrne uvoľnite pôvodný poťah, aby ste získali strih pre nový. Materiál na nové molitanové jadro zakúpite hobby predajniach. Nie je nezvyčajné skombinovať dve vrstvy s rôznou hustotou. Orezaný a vytvarovaný molitan upevnite niekoľkými kvapkami disperzného lepidla k podložke a natiahnite naň nový potah rovnakým postupom, ako pri čiastočnom prečalúnení.
Ak má stolička operadlo a sedák z výpletu, váš úspech závisí na šikovnosti. V umeleckých predajniach nie je problém získať potrebný výpletový materiál, strávite však kus času pri YouTube, aby ste sa naučili ako pri vypletaní postupovať. Skúste si to najprv so špagátom na malom drevenom rámiku, pri stoličke už budete obratnejší.
5. Preč s ryhami a škrabancami
Čerstvo otlčené miesta na masívnom dreve možno opraviť horúcou parou. Nakvapkajte na poškodené miesto vodu, zohrejte ju fénom a drevo sa po niekoľkých opakovaniach vráti do pôvodnej polohy. Stlačené drevené vlákna sa vplyvom pary narovnajú a poškodenie zostane neviditeľné.
Neopraviteľné ryhy v strede drevených plôch najjednoduchšie vyplníte akrylovým tmelom, ktorý sa vyrába v rôznych farebných odtieňoch. Keďže sa pri sušení zmršťuje, po niekoľkých opakovanich dostanete po prebrúsení hladký povrch, ktorý znesie následnú povrchovú úpravu.
Ak sú poškodenia na okrajových častiach, potrebné je aby bola vysprávka pevnejšia. Namiesto akrylového tmelu použite epoxydový, ktorý možno v niektorých prípadoch naplniť zmesou jemných pilín rovnakej dreviny. Vytvrdnutý epoxidový tmel možno opracovať rovnakými nástrojmi ako drevo. Výsledkom bude nová pevná hrana či okraj, ktorá je pevnejšia ako samotné drevo.
6. Nový náter jej pristane
Kým sa pustíte do brúsenia pôvodnej povrchovej úpravy stoličiek, uľahčite si prácu tým, že ich umyjete saponátovou vodou s prídavkou dentaturovaného liehu. Odstránite tým mastnotu nazbieranú dlhodobým používaním, čo sa vám odmení nižším zanášaním brúsneho papiera.
Použite brúsny papier na farby (zvyčajne biely) a postupnou zmenou zrnitosti od 80 po 240 vytvorte dokonale hladký povrch na všetkých plochách. Ak chcete siahnuť po napúšťacích olejoch, politúrach a lakoch, drevený povrch musí byť všade zdravý a súvislý. Ak sa chystáte na náter farbou, stačí ak je povrch hladký a pôvodný pevne uchytený náter je matný od brúsenia.
Pre dokonale hladké a lesklé plochy použite farby olejové, ktoré majú pre vyhladenie dostatok času, kým začnú zasychať. Rýchlejší výsledok, avšak pri dostatočnej zručnosti pri natieraní dosiahnete farbami syntetickými. Vodou riediteľné farby nezamoria váš byt výparmi, náter však nebude taký trváci, ako očakávate.
Ak chcete dodať nábytku vidiecky provensálsky výzor, pohľadajte v špecializovaných predajniach práškovú farbu na báze mlieka, vápna a organických kyselín. Dosiahnete nou autentický vzhľad s nerovnomerným krytím.