Ak si kladiete otázku, prečo liahnutie nenechávame na kvočky, odpoveď je jednoduchá. Obľúbili sme si ich vajíčka a každé kvokanie znamená veľký výpadok v znáške. Snažíme sa odučiť ich od sedenia na hniezde, aby to časom úplne zabudli.
Inkubátor si môžete vyrobiť
Najlacnejšia liaheň je tá, ktorú si vyrobíte sami. Od elektrickej rúry sa v mnohom nelíši. Je to škatuľa s vyhrievaním, v ktorej môžete regulovať teplotu a vetranie. Je iba na vás, či ju vyrobíte z polystyrénu, sololitu, alebo smrekových dosák. Pri rozmere 40x70x20 centimetrov môžete počítať s kapacitou pre 80 vajíčok.
Za digitálny termostat pre riadenie teploty zaplatíte 40 eur, výhrevný kábel s príkonom 110W kúpite za 18 eur. Ten je potrebné rovnomerne a hadovito upevniť po celej ploche veka, ktoré môžete pre vyššiu bezpečnosť zhotoviť zo sadrokartónu. Vnútornou výbavou je dvojica rámikov s napnutým pletivom, pod ktoré patria dve plytké misky na odparovanie vody. Vetranie zaistí trojica otvorov s priemerom 12 milimetrov na protiľahlých užších bočniciach. Aj keď to znie až príliš jednoducho, kvočka k sedeniu na vajíčkach tiež nepristupuje vedecky.
Nie je vajíčko ako vajíčko
Násadové vajíčka sa od tých zo supermarketu líšia tým, že sú oplodnené kohútom. Či sa z nich vyliahnu kuriatka sa dozviete až po niekoľkých dňoch v liahni. Ak túžite po brojlerových kurčatách, gazdovských výkrmových kurčatách, či hybridných vysokoznáškových nosniciach, poobzerajte sa po ponuke hydinární. V tomto roku je ich sortiment a ochota predať viac ako štedrá.
Násadové vajíčka možno získať aj z uznaných rozmnožovacích chovov Slovenského zväzu chovateľov, ktorých zoznam nájdete v hydinárskej sekcii webu http://www.szch.sk. Ide o čistokrvné plemená hydiny, ktoré sa líšia tvarom tela, operením a úžitkovosťou. Výhodou je rozmanitosť dostupných plemien a osobný kontakt s chovateľmi vo vašom okolí. Výber je pestrý - od zdrobnenej okrasnej hydiny až po obrovité plemená, ktoré vám dosiahnu po pás.
Preverený pôvod vajíčok je zárukou toho, že máte istotu čo sa z nich vyliahne. Keďže rozmnožovacie chovy sú navyše pod veterinárnym dohľadom, nemusíte sa obávať toho, že si s vyliahnutými kuriatkami zavlečiete do dvora nákazu. Ak si necháte vajíčka poslať poštou, vystriehnite také počasie aby cestou nezamrzli, alebo sa neuvarili.
Kvočka za výsledok neručí
Ak sa pod kvočkou nazbiera dostatočný počet vajíčok, zasadne na ne, roztiahne krídla a začne ich hriať svojim telom. Udržuje ich v kolísavej, i keď pomerne rovnomernej teplote po dobu 21 dní, kým sa z nich nevyliahnu kuriatka. Občas si odskočí z hniezda aby sa nakŕmila, napila a vyprázdnila, občas si spraví na niekoľko desiatok minút prestávku, aby si ponaťahovala svaly.
Vajíčka pravidelne otáča aby sa žĺtkový vak neprilepil k vnútornej blane škrupiny a rýchlemu odparovaniu vody z bielka cez póry škrupinky bráni pokožkou svojho tela. Nemá teplomer, ani vlhkomer, dokonca ani netuší, či sú vajíčka pod ňou oplodnené. Celé liahnutie je pre prírodu hrou na pokus a omyl.
Ako funguje jednoduchý inkubátor
Výhrevný kábel na veku liahne je zdrojom sálavého tepla, ktoré sa k vajíčkam šíri z vrchnej strany. Rovnako ako od kvočky. Na pletivovom rošte je vo výške stredu vajíčka umiestnený senzor termostatu nastavený na teplotu približne 39 °C. Ten zaistí, aby sa ohrev zapínal iba vtedy, ak teplota v inkubátore klesá.
Misky s vodou umiestnené pod roštom zvyšujú vlhkosť vzduchu a nahrádzajú tak bariéru, ktorou je v hniezde pokožka kury. Ak je liaheň z neošetrených smrekových dosiek a vo veku liahne je niekoľko špár medzi doskami, vlhkosť sledovať netreba. Stačí iba pravidelne dolievať vodu do misiek. Ak je liaheň z nepriedušného materiálu, s vlhkomerom treba prizrieť, aby sa vlhkosť držala okolo 60 percent a voda sa na vajíčkach nerosila.
Zobák kury pri otáčaní vajíčok nahradia vaše prsty. Prvé tri dni liahnutia sa zaobídu bez otáčania, rovnako ako posledné. Zvyšných 15 dní sa budete musieť postarať o to, aby ste vajíčka niekoľkokrát denne prevrátili. Aby ste mali jasno v tom, ktorá strana vajíčka je ktorá, poznačte si na ne ceruzou symboly X a O. Každé otáčanie je príležitosťou pre vyvetranie liahne a ochladenie vajíčok, obzvlášť v posledných dňoch liahnutia, kedy už kurčatá skryté vo vajíčkach hrejú aj samotné.
Založte si denník
Vyhrejte za 24 hodín liaheň na pracovnú teplotu, zohrejte násadové vajíčka na izbovú teplotu a pripravte si denník, aby ste si zapisovali svoje skúsenosti z prvého liahnutia.
Po tom, čo vajíčka vložíte do liahne, skontrolujte či je senzor termostatu uložený vo výške ich stredu. Prvé tri dni im pozornosť venovať nemusíte. Na štvrtý deň vlejte do odparovacích misiek ohriatu vodu a začnite s pravidelným otáčaním vajíčok. Robte tak 3 až 5 krát denne a pri každom otáčaní nechajte veko 10 minút otvorené, aby vajíčka mierne ochladli.
Na piaty deň obaľte nočnú lampu alobalom a prikryte ju kartónom s otvorom, ktorý drží vajíčko. Vznikne tak presvecovačka, na ktorej každé vajíčko odhalí svoje vnútro. Ak je vajíčko svetlé, nebolo oplodnené a môžete ho z liahne vyradiť. Ak je v ňom tmavá škvrna s cievkami v tvare pavúka, vidíte bijúce srdce nového zárodku.
Na deviaty deň už budete zreteľne vidieť pohybujúci sa zárodok, ktorý zo dňa na deň rastie. Reaguje na poklep, ale aj na zvuky. Ak sa zmenil na okrúhly prstenec, odumrel.
S otáčaním vajíčok môžete prestať na 18. deň, kedy je už zárodok dostatočne vyvinutý. Po čase sa začne cez škrupinu ozývať pípanie kurčiat, ktoré sa naťukávaním škrupinky na 21. deň vyslobodia. Akonáhle v liahni oschnú, liahnutie máte za sebou. Vyliahnuté vtáčatá treba presunúť do odchovne.
Pod žiarovkou s čistou vodou a krmivom
Odchovňou môže byť veľká kartónová škatuľa vyhrievaná žiarovkou na teplotu liahne, ktorú možno každý týždeň utlmiť o dva stupne. Kurčatá musia mať bezpečný prístup k čerstvej pitnej vode a krmivu. Šrotovaná kukurica, pšenica, strúhanka, strúhaná mrkva a varené vajíčko sú vhodným štartom do života, niektorí chovatelia však uprednostňujú hotové kŕmne zmesi K1 a K2.
Zvyšok je už iba otázkou času. Kurčatá rastú každým novým dňom a samé vás upozornia na moment, kedy im je už v odchovni tesno a aká veľká má kŕmna dávka byť. Spokojné kurčatá ticho oddychujú, nespokojné pobehujú a pípajú, koľko im len hrdlo dovolí.
Nielen z vlastnoručne vyliahnutých kuriatok, môžete mať úžitok a čerstvé vajíčka z vlastného dvora.