S minimálnou investíciou.
Skúste na minútu zabudnúť na trendové krikľavé farby, fasádny polystyrén, minerálnu vatu, lešenie a stavebníkov vo vašom dvore. Predstavte si, ako popínavý porast postupne pokrýva múry vášho domu a vytvára štít, ktorý ho chráni pred poveternostnými podmienkami. Bráni ochladzovaniu múrov vetrom, chráni ich pred letnou horúčavou a zbavuje ich nadbytočnej vlhkosti. Najprv pri päte domu, neskôr až pod samotným štítom strechy a ak ho necháte dospieť, prekryje aj celú strechu.
Obavy z poškodenia budovy sú prehnané. Štúdie a dlhoročné skúsenosti potvrdzujú, že zelená fasáda predlžuje životnosť zdravých stavebných konštrukcií. Tvorí živú bariéru, ktorá ostrú premenlivú klímu mení v bezprostrednej blízkosti stavebných materiálov na miernu, vyrovnanú.
1.Pripravte stavbu na novú fasádu
Popínavé rastliny svojimi prísavkami nerozrušujú ani murivo, ani fasádne omietky. Ak je však povrch zvetraný a drobí sa pod prstami, nebude dostatočne súdržný na to, aby uniesol bremeno zelene. Riešenia sú dve. Buď zbavíte murivo starej omietky a jeho povrch zacelíte cementovou maltou, alebo budete musieť pred stenou vytvoriť opornú konštrukciu. Ak je fasáda zateplená kontaktným systémom, majte na vedomí, že tenučká vrstvička fasádnej omietky na armovacej sieťke ťarchu zelene neunesie.
Neurobíte chybu, ak povrch fasády vyčistíte tlakovou vodou. Tá zaistí bezproblémovú súdržnosť najvrchnejšej vrstvy pôvodnej fasády a odhalí prípadné nedostatky, ktoré sa ukrývali pred vašim zrakom. Opravte škáry v starej omietke, uzavrite prevetrávaciu štrbinu strešného plášťa hustým pletivom a skontrolujte všetky detaily napojenia stavebných konštrukcií. Akákoľvek škára by otvorila cestu zvedavým výhonom rastlín, ktoré by mohli spôsobiť jej následné zväčšovanie. Samostatnú pozornosť venujte strešnej konštrukcii. Ak ju chcete zahaliť pod zelený koberec, uskutočnite všetky opravy a rekonštrukcie, aby vám neskôr nepriniesli komplikácie pri odstraňovaní chýb.
2.Vyberte si rastliny pre výsadbu
V našom klimatickom pásme si môžete vybrať z niekoľkých druhov popínavých rastlín, ktoré spoľahlivo pokryjú každý múr domu. Najvšestrannejšou popínavou rastlinou je brečtan popínavý (Hedera helix), s ktorým sa môžete stretnúť aj v našich lesných porastoch. Odoláva mrazu, celoročne je pokrytý sýtozelenými listami a pomocou prísaviek sa šplhá bez opory múrom nahor, až do výšky desiatich metrov. Obľubuje tienistné severné a západné steny, silné staršie rastliny však znesú aj slnečné stanovisko. Celoročná listová bariéra je univerzálnou tepelnou izoláciou v tých lokalitách, kde chladná ročná sezóna trvá dlhšie ako teplá.
Pavinič trojlaločný (Parthenocissus) má opadavé veľké listy, ktoré sa v jeseni vyfarbia do ohnivých, červených tónov. Prísavkami sa šplhá po múre do výšky až 15 metrov a obľubuje slnečné stanoviská. Svojimi plodmi láka vtáčatá a je počas vegetačného obdobia nesmierne dekoratívny. Keďže ide o opadavú drevinu, je akousi inteligentnou tepelnou izoláciou. Kým v letných mesiacoch chráni južné steny pred slnečnou páľavou, v zimnom období ich odhaľuje, aby ich zohrievali slnečné lúče. Pavinič je najvhodnejší pre lokality, kde sú mierne slnečné zimy a horúce dni pokrývajú prevahu roka.
Stanovisko s terasou, záhradným posedením či odpočinkovým kútom môžete spestriť výsadbou popínavej hortenzie (Hydrangea petiolaris) alebo trúbkovca (Campsis tromsboli), ktoré vytvoria rozprávkovú atmosféru voňavým kvetenstvom. Tieto popínavky dokážu dať šmrnc oddychovým zákutiam, aby vás jednotvárna zeleň fasády domu nenudila.
3.Pripravte im výživné lôžko
Aj keď je brečtan a pavinič nenáročnou drevinou, ktorá si vystačí aj s malým objemom živín, v prvých rokoch rastu ich treba podporiť zásobou organických látok a dostatkom vody. Vo vzdialenosti 50 centimetrov od základovej škáry vykopte jamy, ktoré dosahujú päťnásobok veľkosti kontajnerov, v ktorých ste zakúpili sadenice. Vyhnite sa odkvapovej línii. Bohato ich zalejte vodou a vysaďte do nich zakúpené výpestky. Zásypovú zeminu premiešajte v pomere 1:1 s odležaným, vyzretým kompostom, ktorého kvalitu spoznáte podľa toho, že ho začína pokrývať hustý porast burín. Zabezpečte im dostatočnú zálievku.
Keďže popínavky nie sú v ponuke záhradných centier horúcim tovarom, celoročne sú dostupné v kontajneroch, čo umožňuje ich výsadbu bez ohľadu na ročné obdobie. Nenechajte sa prekvapiť príchodom chladných dní, pripravte si vopred jamy pre vysádzanie. Vaše starosti o životnosť a trvanlivosť základov domu odložte bokom. Korene budú z ich blízkosti odčerpávať vodu a odľahčia tak záťaž ich hydroizolácii. Ak sa chystáte pre výsadbu pri starom gazdovskom dome z pieskovca, ktorého základy už majú čosi odžité, zabezpečte ich geotextíliou proti prerastaniu koreňov.
4.Zahustite porast odrezkami
Nie je nutné, aby ste v prvom roku vysadili rastliny tak husto, aby raketovou rýchlosťou pokryli celú fasádu. Prvé dva roky sa vyznačujú pomalým rastom, kedy výpestky spevnejú a vytvoria si koreňový systém pre podporu nadzemnej časti. V ďalších rokoch môžete počítať s trojmetrovými ročnými prírastkami a zahusťovaním zelenej steny.
V priebehu prvého roka si prostredníctvom odrezkov namnožíte svoju sadbu podľa svojich predstáv. V priebehu vegetačného obdobia stačí odrezky so zakrátenými listami zapichnúť do zeme na ich cieľové stanovisko a vyčkať, kým sa preberú k rastu. Brečtan a pavinič sú ako burina. Stačí aby sa ich výhonky dotkli zeme a už im rastú korene.
5.Nezabúdajte na výživu a vlahu
Pri tvorbe bohatej nadzemnej časti sa rastliny nezaobídu bez dostatku vody a živín. Keďže strecha domu a bezprostredná blízkosť domu sú brzdou pre prísun zrážkovej vody, nezabúdajte na zalievanie. Veľká listová plocha porastu je gigantickým výparníkom, ktorý filtruje a zvlhčuje vzduch. Pri hnojení sa sústreďte na vyzreté organické hnojivá alebo zásobné umelé hnojivá s vyváženými zložkami, v ktorých neprevyšuje dusík ostatné komponenty. Ak majú všetky tkanivá vyzrieť tak, aby v zime nepremŕzali, draslík musí byť s dusíkom v rovnováhe.
6.Bez strihu to nejde
Pomaly rastúci pavinič a brečtan naberie v priebehu niekoľkých rokov po výsadbe rýchlosť a jeho výhony sa budú predlžovať rýchlejšie, ako by ste chceli. Budú sa snažiť dostať až na štít strechy a rozliezť sa aj na hospodárske budovy bezprostredne susediace s domom. Natlačia sa do okien, dažďových zvodov a na ostatné miesta, kde ich nechcete mať.
Preto je dôležité využiť obdobie vegetačného pokoja a venovať sa intenzívnejšiemu výchovnému strihu, ktorý v priebehu vegetačného obdobia doplníte jemnejším, udržiavacím strihom. Vďaka silným regeneračným schopnostiam popínaviek je takmer nemožné spraviť pri ich strihaní chybu. Držte ich pod kontrolou, aby vám nezastreli výhľad.