SME

Osem krokov k hojnosti ovocia

Jeseň je tým najlepším obdobím na výsadbu ovocných stromčekov. Výpestky pevne zakorenia a využijú zimnú vlahu na to, aby na jar vypučali v plnej sile. Na odmenu netreba čakať dlho.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Ovocné stromy a kry sú malým zázrakom prírody. Čím sú staršie, tým väčší je z nich úžitok. Aj s minimálnou starostlivosťou prinesú ročne stovky kilogramov sladkej úrody, ktorú možno v domácnosti spracovať na rôzne dobroty. Čerstvé ovocie, kompóty, džemy, mušty a sirupy miluje každý. Doprajte si štedrosť ovocia zo stromov na vašom pozemku.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.Zmapujte svoje možnosti

Žiadny pozemok nie je taký malý, že by ste si na ňom nemohli dopestovať svoje vlastné ovocie. Vysokokmene náročné na priestor už roky nie sú typickým pestovateľským tvarom ovocnej výsadby. Polokmene, zákrpky či štíhle vretená dokážu prispôsobiť veľkosť a objem dreviny tak, aby ponúkla bohatú úrodu aj pri malých nárokoch na priestor.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri jabloni v tvare štíhleho vretena možno udržať korunu v šírke do 150 centimetrov, pri zákrpku sa vtesnáte do dvoch metrov. Z ovocných drevín môžete na drôtenom vedení vytvarovať ovocné steny, a to i priamo na fasáde domu. Kríčkové ríbezle a egreše sú ešte nenáročnejšie. Niekoľkoročný udržiavaný ker sa nerozrastie na širšiu plochu ako 100 centimetrov.

Zmapujte pozemok v okolí svojho domu a vyhľadajte miesta, ktoré už roky zívajú prázdnotou. Nazrite do predzáhradky, na okraje prístupovej cesty a miesto, kde už roky stojí nevyužitá záhradná hojdačka. Odstráňte z dvora neporiadok, ktorý sa rokmi nahromadil v kúte, a neprehliadnite ani záhradné posedenie. Každý kúsok vám môže v budúcich rokoch priniesť bohatú úrodu.

2.Vyberajte pre úžitok

SkryťZatvoriť reklamu

Kúpa výpestkov ovocných drevín je vďaka internetu jednoduchšia ako kedykoľvek v minulosti. Existujú desiatky predajcov, ktorí vám na dobierku zašlú stromčeky a kry v bezchybnej kondícii, pripravené na okamžitú výsadbu. Nenechajte sa nalákať na exotiku mrazuvzdorných banánov, figovníkov či jahodových stromčekov. Siahnite po klasike, ktorá má v našich končinách dlhoročnú tradíciu.

Začnite jabloňou s dobrou skladovateľnosťou plodov, pridajte kríčkové egreše a ríbezle, doplňte to intenzívne rodiacou slivkou a doprajte si neodolateľnú chuť hrušiek. Získate tak rovnomerne rozloženú úrodu v priebehu roka, ktorej sa dočkáte aj napriek tomu, že vám zatiaľ chýbajú akékoľvek skúsenosti s rezom a ošetrovaním ovocných drevín. Ceny výpestkov sú nízke a dlhodobá návratnosť vás poteší.

SkryťZatvoriť reklamu

Porozprávajte sa s predajcom a zvoľte odrody, ktoré sú rezistentné proti chorobám a majú predpoklady na dobré prosperovanie v klimatických podmienkach, v ktorých žijete. Nechajte si poradiť.

3.Pripravte si jamy

Nie je chyba, ak sa na výsadbu pripravíte vopred. Kopať jamy môžete aj s predstihom. Pôda sa okysličí a vy budete mať dostatok času na to, aby ste ju zásobili živinami z vyzretého kompostu. Výkop by mal byť pre výpestky stromčekov približne 60 centimetrov hlboký a 80 centimetrov široký. Pre kríky počítajte so 40- centimetrovou hĺbkou a 60-centimetrovou šírkou.

Pri výkope oddeľte ornicu od výkopovej zeminy a posúďte ich vlastnosti. Ak je zemina ílovitá a kamenistá, nespravíte chybu, ak ju nahradíte kvalitnejšou. Rýchly štart po výsadbe bude kompenzovať neskorší útlm, keď začnú korene prerastať do menej kvalitnej pôdy. V suchom počasí nezabudnite dodávať výkopu vlahu, aby poskytla pôda v zimnom období dostatočnú zásobu vlhkosti na rast koreňov.

SkryťZatvoriť reklamu

4.Bez opory riskujete

Kým nie je stromček pevne ukotvený novými koreňmi v zemine, odkázaný je pri vetre, dažďoch a snehu na pevnú oporu. Je ňou drevený kôl pevne zatlčený do dna výkopovej jamy. Ideálna je drevená guľatina zbavená kôry, ktorej dĺžku skrátite podľa výšky výpestku priamo pri výsadbe.

Kôl vždy patrí na južnú stranu a od kmeňa má byť vzdialený približne 10 centimetrov. Ak ste nikdy neuvažovali nad tým, kde južnú stranu hľadať, spomeňte si na to, kde vychádza a zapadá slnko. Ak sa postavíte k východu ľavou a k západu pravou rukou, juh je pred vami.

5.Pred výsadbou výpestok pripravte

Doručené výpestky vysaďte čo najrýchlejšie, aby ste využili ich čerstvosť. Čím skôr sa koreňový systém dostane do vlhkej pôdy, tým skôr sa začne udomácňovať na novom stanovisku. Opatrne vybaľte výpestky z fólie, oddeľte ich od seba a prehliadnite ich korene. Odstrihnite tie, čo sa pri preprave poškodili. Rez musí smerovať kolmo na os koreňa, aby bola rezná rana čo najmenšia.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak sa pustíte do výsadby až o niekoľko dní, alebo sú korene zaschnuté, namočte ich na tienistom mieste na 24 hodín do vedra so studenou vodou. To ich opäť preberie k životu a pripraví na rýchle prebudenie v pôde. Vhodné je vyrobiť pre korene aj bahenný zábal, obzvlášť v prípade, že je pôda ílovitá a nedokážete ju pred výsadbou rozbiť na drobné hrudky. Z hliny a vody vyrobte riedku bahennú kašu, do ktorej ponoríte korene. To ich ochráni pred vzduchovými bublinami pri problematickej výsadbe.

6.Saďte opatrne

Je výhodné, ak si na výsadbu dohodnete pomocníka, ktorý vám pomôže pri zasýpaní jamy držať stromčeky v správnej polohe. Ak má výpestok zapestovanú korunu, je dôležité, aby ste ho umiestnili tak, aby budúce nosné konáre boli natočené správnym smerom.

SkryťZatvoriť reklamu

Nasypte na dno jamy kužeľ zo zeminy, rozprestrite na ňom korene a prispôsobte výšku tak, aby miesto štepenia bolo približne 5 centimetrov nad úrovňou pôdy. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že výpestky treba sadiť tak hlboko, aby boli zasadené rovnako, ako boli v škôlke. Postupne prisýpajte zeminu a utužujte ju tak, aby pevne priľnula ku koreňom. Ak je stromček čiastočne zasypaný, zalejte jamu štedrou dávkou vody, aby sa zemina zmenila na blato. Po zasypaní ďalšou vrstvou hliny sa vám bude lepšie ušliapávať. Nezabudnite kmienok voľne priviazať k opornému kolíku.

7.Dohliadnite naň, kým vypučí

Nie každý výpestok zakúpite upravený, takže strihu sa niekedy nevyhnete. Odstráňte poškodené časti dreviny a skráťte pretŕčajúce dlhé výhonky. Čím menej energie bude musieť drevina investovať do nadzemnej časti, tým viac sa jej môže sústrediť pri budovaní nového koreňového systému. Pri ovocných drevinách stačí, ak v korunke necháte iba štyri postranné výhonky. Ak si neviete rady, skúste poprosiť niekoho o pomoc.

SkryťZatvoriť reklamu

Voda je dôležitá a kým pôdu prikryje snehová pokrývka, bude treba dbať o riadnu zálievku. Nárazovú a výdatnú. Aby sa voda neodparovala, povrch hliny je potrebné vždy nakypriť, aby sa prerušili kapiláry. Ak nie je stromček za vaším domom a na chalupu každý víkend necestujete, prikryte pôdu mulčom zo slamy, sena či iného materiálu. Zabránite tak vysychaniu.

8.Prelistujte literatúru

Kým do jari dreviny vypučia, sadnite k počítaču, nazrite do knižnice a prelistujte časopisy, aby ste sa pripravili na budúcoročnú sezónu. Prvou jarnou úlohou bude strih na tvarovanie koruny a následne vás bude čakať prvý predjarný postrek. Porozprávajte sa so skúsenými pestovateľmi, aby boli pre vás ďalšie kroky radosťou, a nie nočnou morou z nevedomosti.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 227
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 926
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 942
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 780
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 546
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 747
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie