Kým trávniky zakryje snehová pokrývka, potrebujú sa zregenerovať natoľko, aby na jar vybehli spod zeme v plnej sile. Čím viac pozornosti im v najbližších týždňoch venujete, tým menej vrások na čele vás čaká v nadchádzajúcej sezóne.
Pestovanie trávnika je behom na dlhé trate. Trvá niekoľko rokov, kým sa porast zahustí natoľko, aby sa stíhal regenerovať pri každej záťaži a aklimatizoval sa na podmienky, v ktorých ho pestujete. Obzvlášť v prípade, ak ste pri jeho zakladaní siahli po osive zahraničných množiteľov.
1.Preč s burinami
Kým jednoročné buriny prezimujú v trávniku vo forme semienok, ktoré vyklíčia s prvými jarnými lúčmi, trváce zbierajú v jesenných mesiacoch zásoby živín do koreňov, ktoré sú pod zemou chránené pred mrazom. Zbavte trávnik burín, ktoré v posledných mesiacoch zosilneli natoľko, že budú mať dosť energie na to, aby prežili do jari. Keďže účinnosť herbicídov je v jesennom období slabšia ako v čase intenzívneho rastu, uprednostnite mechanické nástroje. Skvelou alternatívou k vypichovaciemu nožu je vyberač burín s dlhou rukoväťou, ktorý pri zapichnutí do zeme trojicou ramien uchopí koreň v jeho plnej dĺžke. Do kompostu ich dávajte iba vtedy, ak máte dostatok materiálu na to, aby prebehlo horúce kompostovanie.
2.Dovoľte mu dýchať
V priebehu roka sa v najspodnejších vrstvách trávnika nahromadila plsť z odumretých stebiel a listov trávy, ktorá spomaľuje prenikanie vzduchu do pôdy. Môže za to mulčovanie pri kosení a odumieranie starých častí trávnatých trsov. Kým v lete boli pri každej závlahe zdrojom živín, ktoré prenikali do pôdy, teraz nastal vhodný čas na ich odstránenie. Na to možno použiť vertikutačné hrable alebo elektrický vertikutátor, ktoré prerežú plstnatý koberec a vytiahnu ho na povrch či do zberného koša. To obnoví kontakt pôdy so vzduchom. Každé tri roky by ste mali mačinu poprepichovať kopacími alebo špeciálnymi vidlami a otvory v zemi zasypať pieskom.
3.Zásobte korene živinami
Hnojivá s vysokým podielom draslíka a fosforu utlmia rast nadzemnej časti a posilnia trávnaté trsy pri vyzrievaní koreňov o odnožovaní. V období pomalého rastu sa trávnik zahusťuje a spevňuje, aby prežil zimné mrazivé obdobie. Správne zásobenie živinami zvýši jeho odolnosť voči hubám a plesniam, ktoré sú jeho zimným nepriateľom. Odložte bokom dusíkaté hnojivá a kompost, po ktorých siahnete až na jar. Hnojivá je ideálne dávkovať pomocou mechanického rozmetača a to tesne pred dažďom, ktorý možno nahradiť bohatou zálievkou záhradnou sprchovou hlavicou.
4.Zbavte povrch nerovností
Jamy, ktoré sa po každom daždi menia na kaluže, a kopčeky, ktoré sú pri kosení takmer vždy oskalpované až po zem, môžete opraviť bez toho, aby ste museli zakladať na týchto miestach trávnik od nuly. Ostrým nožom prerežte mačinu dvoma rezmi v tvare X, vyvráťte trávnatú vrstvu koreňmi nahor a odhaľte zeminu, ktorú prikrývali. Pri kopcoch nadbytočnú zeminu odstráňte, v jamách ju zasypte pieskom zmiešaným so zeminou v pomere 1:1. Ak mačinou upravený povrch opäť priklopíte a zalejete, váš zásah bude neviditeľný.
5.Regenerujte holé miesta
Holé lysiny, ktoré vznikli pod nádobami osadenými kvetmi, záhradnými doplnkami či na miestach, kde sa hrávajú deti, regenerujte teraz, aby boli na jar defekty menej viditeľné. Holú zem prekyprite do hĺbky niekoľkých centimetrov, odľahčite pieskom a prevlhčite. Do výsevného substrátu primiešajte osivo travín, v dvojcentimetrovej vrstve ním zasypte postihnuté miesto a ušliapte. Jesenné zrážky sa postarajú o to, aby sa holé miesto zazelenalo a na jar začnete opäť so súvislou zelenou plochou.
6.Zahustite riedke plochy
Trávnik, ktorý zostal riedky po dlhotrvajúcich suchách alebo príliš nízkom kosení, môžete na jeseň zahustiť opätovným dosiatím trávnikovej zmesi. Urobte tak tesne po vertikutácii, keď je povrch pôdy narušený natoľko, aby mohol poskytnúť osivu ideálne útočisko. Po každom výseve je dôležité zaistiť niekoľko dní dostatočný prísun vody, aby naklíčené osivo nezaschlo a vaša šanca nebola zmarená. Vždy je lepšie zahusťovať riedky porast pred príchodom zimy ako v jarných mesiacoch. Získaný časový náskok je na nezaplatenie. Aby mal trávnik rovnakú farbu a štruktúru ako zvyšné miesta s plnou hustotou, použite rovnaké osivo ako pri výseve.
7.Zvýšte odolnosť namáhaných miest
Nie vždy sa podarí pri zakladaní trávnika zvoliť správnu zmes osív a aj naše požiadavky na trávnik sa v priebehu času menia. Ak golfová alebo parková tráva nedokáže odolávať náporu hrajúcich sa detí a trpí v bezprostrednej blízkosti záhonov, chodníčkov a iných namáhaných zón, treba porast posilniť silnejšími druhmi tráv. Dosiahnuť to možno rovnakým spôsobom ako pri dosievaní riedkych plôch. S jediným rozdielom. Pri výseve zvolíte osivo pre záťažové trávniky alebo ihriskovú zmes. Keďže vynovený porast sa bude vzhľadom odlišovať od zvyšku trávnatej plochy, pri výseve budete musieť taktizovať. Buď ohraničíte doskami ostré línie a upozorníte na odlišnosť porastu, alebo s ubúdajúcou intenzitou vnoríte pevný porast do jemného tak, že budete vysievať osivo dostratena. Počítajte s tým, že záťažové zmesi travín vyžadujú častejšie a intenzívnejšie kosenie ako dekoračné. V regenerácii je ich sila.
8.Udržte ho na ploche
Ak sa trávnatá plocha odnožovaním rozširuje aj do ozdobných záhonov, voľne sypaných chodníkov či na iné susediace plochy, mali by ste ju na konci sezóny ohraničiť tak, aby bol s prerastaním koniec. Najprv orežte okraje mačiny tak, aby vznikol ostrý okraj trávnika, ktorý chcete v budúcnosti zachovať. Po vytvorení ryhy po obvode zatlačte do zeminy lemovky a palisády, aby vytvorili želané línie. Mechanická bariéra zabráni rozširovaniu trávnika. Myslite však na to, aby ste si zachovali komfort pri kosení a nemuseli nedostupné okraje zastrihávať vždy ručne.
9.Nedajte snežnej plesni šancu
Ak je teplá zima, huby a plesne dokážu trávnatú plochu poškodiť natoľko, že vám jar prinesie viac sklamania ako radosti. Preto treba, aby ste ešte pred príchodom snehovej pokrývky zbavili trávnik všetkých organických odpadkov, ktoré by mohli byť živnou pôdou pre huby. Tak, ako ste venovali dôkladnú pozornosť vertikutácii a vyhrabaniu plsti, starostlivo zhrabujte lístie padajúce zo stromov a upracte dôkladne po poslednom strihu živého plota. Čím menej mŕtvej organickej hmoty zostane na zemi, tým menšie riziko pre vás snežné plesne znamenajú. Nebude na škodu, ak po prvých mrázikoch prehrabete celú plochu švédskymi hrabľami, aby ste vytiahli aj posledné zvyšky odpadu. Preventívne môžete použiť aj fungicídny prípravok.
10.Uložte náradie na zimný spánok
Nezabudnite ani na pomocníkov, ktorí vám celý rok pomáhali pri údržbe. Odložte do pivnice hadice, vyčistite kosačku a vertikutátor, vyprázdnite z nádrží palivo a ručné náradie zakonzervujte vrstvičkou oleja. Nie je na škodu využiť zimné zľavy na servisnú prehliadku motorovej techniky a porozhliadnuť sa po ponuke nových pomocníkov.