SME

Vysávať sa bude ťažšie, silné stroje Brusel zakáže

Nové pravidlá z Bruselu zmenia vysávanie na tvrdú drinu, tvrdia niektorí výrobcovia.

Brusel chce, aby boli na európskom trhu úspornejšie vysávače.Chce znížiť ich príkon.Brusel chce, aby boli na európskom trhu úspornejšie vysávače.Chce znížiť ich príkon. (Zdroj: TASR/AP)

Európska únia chce, aby sme viac šetrili energiu. Uvažuje preto, že zníži maximálny príkon vysávačov.

BRATISLAVA. Postupným sťahovaním žiaroviek z trhu sa snaha Európskej únie šetriť energiu v našich domácnostiach nekončí. Po svetelných zdrojoch sa chce Brusel zamerať na silné vysávače s veľkou spotrebou energie.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ceny nevychovávajú

Príkon vysávačov by sa mohol od roku 2017 obmedziť na 900 až 1000 wattov. Spotreba elektrickej energie pri vysávaní by tak klesla asi o tretinu. Potvrdila to Ingrid Ludvíková z Európskej komisie na Slovensku.

SkryťZatvoriť reklamu

„Regulácia má prinútiť výrobcov, aby boli ich spotrebiče úspornejšie, ak nemožno spotrebiteľov vychovať vyššími cenami energií,“ vraví Milan Gigel z portálu Domacnost.sme.sk.

Príkon vysávačov v predajniach by sa mohol znížiť na takmer polovicu oproti dnešku. Dnes totiž spotrebitelia najčastejšie siahajú po modeloch s príkonom od 1500 do 2000 wattov.

O návrhu chce Európska komisia s výrobcami vysávačov diskutovať v septembri. Tí sa však zmenám bránia.

Nepozdáva sa im, že sa energetická účinnosť spotrebiča počíta na základe príkonu a nie čistiacej účinnosti. „Na trhu budú vysávače, ktoré sú síce energeticky úsporné, no dobre nevysávajú,“ hovorí riaditeľ Združenia európskych výrobcov domácich spotrebičov Andrej Hrdlička.

Oslovení výrobcovia na otázky SME do uzávierky neodpovedali. Podľa obchodníkov sa však vývoj novej technológie môže premietnuť do ceny. František Vámoši z marketingu Nay vraví, že môže viesť k zdraženiu.

SkryťZatvoriť reklamu

S týmto názorom nesúhlasí Václav Beneš, manažér testovania časopisu dTest. Nová legislatíva podľa neho urýchli zavádzanie noviniek na trh, čo stlačí ceny nadol.

Vysávanie sa natiahne

Nižší príkon vysávačov sa však odrazí v ich výkonnosti. „Môže sa tak stať, že budeme vysávať dlhšie. Úspora elektrickej energie je teda otázna,“ povedal Karol Krupa z Electro World.

Gigel vidí budúcnosť vysávačov v modeloch so slabším motorom a rotačnou kefou, teda v akejsi vynovenej mechanickej metle. Výkon takéhoto vysávača s 15–wattovým motorom je podľa neho porovnateľný výkonu klasického vysávača s 1800-wattovým motorom.

„Výrobcovia donedávna motivovali spotrebiteľov, aby si kupovali spotrebiče so zbytočne vysokou spotrebou energie,“ hovorí Beneš. Ukazuje to podľa neho trend takzvaných zelených vysávačov. Majú oveľa nižšie príkony, no sací výkon zostal.

SkryťZatvoriť reklamu

Ochranári iniciatívu Bruselu vítajú. „Pri znížení príkonu vysávača o štvrtinu rovnako klesne aj spotreba elektriny, povedal Miroslav Mojžiš z Priateľov Zeme-CEPA. Na Slovensku by sme tak podľa jeho odhadu ročne ušetrili asi 950 megawatthodín energie.

Televízory získajú štítky už v novembri

Jednotné označenie plánuje únia zaviesť o tri roky pre vysávače. Ľahšie sa tak porovná, ktorý model spotrebuje menej energie.

BRATISLAVA. Po chladničkách, práčkach a sušičkách dostanú od novembra energetické štítky aj televízory. Z trhu by postupne mali vymiznúť energeticky náročné modely.

„Súčasné plazmové televízory majú podstatne nižšiu spotrebu ako ich predchodkyne,“ tvrdí Jana Choroušová zo spoločnosti Datart. Cestou znižovania spotreby energie idú podľa Milana Gigela z Domacnost.sme.sk aj výrobcovia LCD televízorov.

SkryťZatvoriť reklamu

Od roku 2014 sa majú energetické štítky rozšíriť aj na vysávače. Zákazník sa z nich dozvie informácie nielen o spotrebe výrobku, ale aj o čistiacom výkone a schopnosti zadržiavať prach a hlučnosť.

„Dnes nemá spotrebiteľ šancu porovnať si vysávače z hľadiska energetickej náročnosti,“ hovorí manažér testovania šasopisu dTest Václav Beneš. Dnešné označenie je totiž nejednotné. Niektorí výrobcovia uvádzajú maximálny príkon, iní sací výkon.

Brusel ovládne aj prúd vody

Sprchové hlavice, akým chce únia znížiť prietok vody, tvoria len desatinu predaja.

BRATISLAVA. Po obmedzení výkonu vysávačov sa chce únia zamerať na zníženie prietoku vody v sprchových hlaviciach. Spotrebitelia si toto obmedzenie ani nevšimnú, tvrdí Milan Gigel z Domacnost.sme.sk. Odôvodňuje to tým, že hlavice miešajú vodu so vzduchom tak, aby vznikol bohatý prúd rozptýlených vodných kvapiek.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri kúpe sprchy u nás rozhoduje často ekonomické hľadisko. Sprchové hlavice s vyšším prietokom vody sú aj niekoľkonásobne drahšie ako tie, s nižším prietokom.

„Predaj hlavíc s vyšším prietokom tvorí len desatinu z predaja,“ povedal Juraj Jarábek z e­shopu Pohodadomova.sk. To, že sa predávajú skôr úsporné hlavice, potvrdil aj Juraj Grič z internetovej predajne Kupelnovysvet.sk.

Skôr ako úsporu vody môžu tieto zmeny znamenať náklady pre výrobcov a predajcov. Jarábek odhadol, že zmeny katalógov a ponuky e-shopu by ho vyšli na 5–tisíc eur. Grič s dodatočnými nákladmi nepočíta.

Zdenka Kollárová

Šetriť energiu budú tiež novostavby

Výstavba sa sprísni. Od roku 2020 musia nové domy výrazne znížiť spotrebu energie.

BRATISLAVA. Ak odkladáte stavbu domu, pripravte sa na to, že pri jeho výstavbe nemusíte mať úplnú voľnosť. O deväť rokov bude totiž musieť každá novostavba splniť podmienku nulovej spotreby energie. Výnimka sa bude týkať len už stojacich domov.

SkryťZatvoriť reklamu

„Budova s takmer nulovou spotrebou energie sa vyznačuje veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou,“ vraví Ingrid Ludvíkova z Európskej komisie na Slovensku.

Nové budovy budú musieť byť budovami s takmer nulovou spotrebou energie od 31. decembra 2020, budovy verejných orgánov už po 31. decembri 2018. Požadované veľmi malé množstvo energie majú pokryť najmä obnoviteľné zdroje.
FOTO ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL

Jednou z možností ako splniť nové pravidlá je aj takzvaný pasívny dom. „Hlavný rozdiel medzi energeticky pasívnym domom a klasickým rodinným domom je v spotrebe energie na vykurovanie,“ hovorí architekt Roman Grünner.

Dom v pasívnom štandarde môže ušetriť až 90 percent nákladov na teplo. Úspora sa dosiahne dôsledným zateplením stavby, izolačnými oknami a dverami a riadeným vetraním. Výhodou je aj vhodne zvolený pozemok, pri ktorom sa dá využiť slnečné žiarenie.

Postaviť pasívny dom však vyjde oproti klasickej novostavbe o niečo drahšie. V susednom Rakúsku či Nemecku zaplatí stavebník asi o desatinu viac, hovorí Grünner.

SkryťZatvoriť reklamu

Na Slovensku zvyšujú náklady podľa neho aj chýbajúce dotácie. Dlhšia je aj návratnosť takejto investície pre nižšie ceny energií u nás. No očakáva sa, že ceny energií budú v budúcnosti rásť, dodal.

Znížiť spotrebu energie však možno aj v klasickom dome. „Zväčša ide o zvýšenie tepelnej izolácie, výmenu okien či zaizolovanie podlahy,“ dodáva Grünner.

Ako sa odlišujú?

  • klasický dom môže na kúrenie ročne spotrebovať aj 150 kilowatthodín na štvorcový meter obytnej
    plochy : čiže 15 litrov oleja (výhrevnosť litra vykurovacieho oleja/benzínu je okolo 10 kilowatthodín),
  • energeticky pasívny dom má stanovenú ročnú hranicu na 15 kilowatthodín na štvorcový meter obytnej plochy, preto sa nazýva aj jednolitrový dom.

(zz)

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 081
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 987
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 164
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 025
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 913
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 480
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 071
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 551
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie