SME

Nevpustite myši do svojich príbytkov

Zabrániť hlodavcom, aby sa na zimu presťahovali do našich príbytkov, je omnoho účinnejšie ako s nimi neskôr bojovať všetkými dostupnými zbraňami.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Nevítaní hostia sa pohybujú skryte a neupravené okolie domu im umožňuje nepozorovane sa priblížiť k jeho blízkosti. Nepokosená tráva, haraburdím založené odkvapové chodníčky a otvorené dvere na pivnici, verande či škáry v poškodenom murive sú pre ne atraktívnou pozvánkou. Obzvlášť v prípade, ak v hospodárskych budovách objavia obilie, seno, slamu a majú voľný prístup do kŕmidiel hospodárskych zvierat, ktoré nikdy nie sú prázdne. Odtiaľ je už iba krôčik k našim domovom.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naučte sa myslieť ako ony

Myši neprichádzajú do našich obydlí preto, aby plašili ženy, budili nás šuchotom, robili nám napriek hryzením majetku a rozhadzovaním hovienok po kuchyni. Hľadajú útočisko, ktoré im poskytne potravu, teplo a skrýšu, ktorá je po celý deň chránená pred svetlom. Hľadajú podmienky, ktoré im umožnia rýchlo sa rozmnožovať a vytvoriť početnú komunitu.

SkryťZatvoriť reklamu

Vyliezajú v noci, človeku sa vyhýbajú a hľadajú spôsob, akým si vytvoriť cestičky, ktoré neskrývajú nástrahy. Dokážu plávať, sú dobrými lezcami a nezastaví ich ani kolmá stena či hladký povrch nábytku. Dostanú sa všade a tam, kde treba, prehryzú si otvory. Hoci aj cez murivo. V dome im je pohodlnejšie žiť ako vonku v zamrznutej zemi. Preto sa na jeseň sťahujú bližšie k ľuďom.

Návnady a pasce patria na miesta, ktoré sú ukryté pred našimi očami. Pôjd, pivnica, špajza, nedostupné miesta za nábytkom a tmavé kúty miestností sú ich skrýšami. Pohybujú sa po obvode miestností v bezprostrednej blízkosti stien. Ich navigáciou je citlivý nos, ktorý reaguje najviac na obilniny, olejniny a vôňu pečených pokrmov. Ak ich však nenalákate na pochúťky vo dvore a neotvoríte im dvere dokorán, nasťahujú sa k pohostinnejším susedom.

SkryťZatvoriť reklamu

Poznáte ich?

Myš domová sa neustále zdržuje v bezprostrednej blízkosti človeka a striehne na všetko, čím sa môže nakŕmiť.

Myš poľná sa sťahuje k ľudským príbytkom, až keď sa jesenná klíma ochladí a z polí a lúk zmizne potrava. Obe typy myší patria k nočným tvorom a robia si vo svojich skrýšach zásoby krmiva.

Hraboš obľubuje polia a lúky, kde žije v norách v spoločenstvách chrániacich svoje teritórium. V rokoch s miernymi zimami sa premnoží a stáva sa, že si pri hľadaní nového teritória nájde aj cestu do ľudských príbytkov.

Hryzec sa najčastejšie zdržiava v blízkosti vody a tesne pod povrchom zeme hĺbi sieť chodbičiek, pri ktorých vŕši kôpky zeminy obsahujúce zvyšky rastlín, ktorými sa živí. Svoje chodby starostlivo opravuje a utesňuje.

SkryťZatvoriť reklamu

Potkany žijú po boku človeka v tmavých a vlhkých priestoroch. Vyhovuje im život v kanalizačných šachtách a v bezprostrednej blízkosti hospodárskych zvierat, kde nachádzajú živú aj rastlinnú potravu. Potkan je veľmi inteligentný a boj s ním je zdĺhavý.

Čo na ne platí?

Predátory
Prirodzeným predátorom hlodavcov je mačka, ktorá má záujem o ne zakódovaný v génoch. Aby sa však inštinkty prejavili, musí mať voľný pohyb v okolí domu a byť kŕmená tak, aby si hľadala zvyšok potravy aj sama. Nie je nezvyčajné, ak sa mačka pochváli svojím mŕtvym úlovkom pred dverami domu. Pomáha udržať populáciu hlodavcov v bezprostrednej blízkosti domu pod kontrolou, dozerá nad hospodárskymi budovami a v prípade potreby urobí revíziu aj v pivniciach, dome či na pôjde. O hlodavce však majú záujem aj lasice, hranostaje, sovy a dravce. Ak im v blízkom okolí vytvoríte vhodné podmienky pre život, postarajú sa o odchyt hlodavcov a ich mláďat.

SkryťZatvoriť reklamu

Nástrahy a návnady na hubenie hlodavcov
Obilie, cestoviny a krmovinárske pelety s prídavkom účinných jedov sú atraktívne iba v tom prostredí, kde majú hlodavce obmedzený prístup ku kŕmeniu. Kým v dielni či na pôjde budú pre hladné tvory lákavé, v sýpke plnej obilia nebudú natoľko atraktívne. Na trh sa dodávajú voľne sypané v rôznych spotrebiteľských baleniach alebo dômyselných plastových škatuľkách, ktoré majú funkciu bezpečných kŕmidiel. Sú zväčša nepriehľadné s otvormi, čím vytvárajú pre hlodavce atraktívnu skrýšu plnú zásob. Pri ich používaní treba dohliadnuť na to, aby sa k návnade nedostali domáce a hospodárske zvieratá či deti.

Pasce
Kovové, drevené i plastové pasce fungujú na rovnakom princípe. Návnada je umiestnená na spúšťacom pružinovom mechanizme tak, aby aj najjemnejší dotyk vyvolal spustenie ramena, ktoré spoľahlivo usmrtí každého odchyteného tvora. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach v závislosti od druhu hlodavcov, na ktoré poľujete. Ich používanie si vyžaduje jemnú ruku pri nastavovaní, taktiku pri umiestňovaní a cit pre výber návnady. Osvedčila sa čokoláda, opečená slaninka, tepelne upravené orechy či chlieb so skaramelizovanou kôrkou a umiestnenie v bezprostrednej blízkosti stien a tmavých priechodov.

SkryťZatvoriť reklamu

Odchytové pasce
"Živolovky" na rozdiel od obyčajnej pasce fungujú opakovane bez toho, aby musel zasiahnuť človek. Ide o odchytové nádoby rôznej konštrukcie, ktoré sú navrhnuté tak, aby umožnili jednosmerný prístup k návnade. Ulovené hlodavce zostávajú uväznené dnu a plnia úlohu živej návnady aj po tom, čo zožerú pripravené dobroty. Keďže všetky živočíchy sú od prírody závistlivé, pomyslenie na možné maškrty láka do pasce ďalšie obete. Očakáva sa však pravidelná kontrola, aby sa živolovka nezmenila na pohrebisko.

Nevysychavé lepidlo
Lepidlo vytlačené z tuby na kartónovú či drevenú podložku alebo lepiaca doska sú účinným nástrojom pre odchyt hlodavcov, obzvlášť v prípade, že využijete chutnú a lákavú návnadu. Ich výhodou na rozdiel od ostatných druhov pasce je, že ich možno tvarovať a umiestňovať aj do menej prístupných miest a využiť pri hone na nevítaných hostí, ktorí pri úteku uviaznu na lepkavej ploche. Nevysychavé lepidlá sú vhodným pomocníkom pre tvorbu prechodových nástrah v otvoroch či v bezprostrednom okolí skladovaných krmovín. Pomocou lepidla je možné v neprašnom prostredí vytvoriť trvanlivú neprestupnú bariéru tam, kde krmoviny nemožno iným spôsobom zabezpečiť. Pozor však na iné domáce a hospodárske zvieratá, ktoré by na lepiacich plochách mohli uviaznuť.

SkryťZatvoriť reklamu

Ultrazvukový plašič
Výrobcovia elektroniky sľubujú repelentné účinky ultrazvukových plašičov na široké spektrum živých tvorov, skúsenosti však ukazujú že ich účinnosť je blízka nule. V prípade núdze sa živé tvory dokážu prispôsobiť akýmkoľvek nepríjemným prostrediam, ak potrebujú prežiť alebo rozmnožovať sa, usadia sa aj v takých podmienkach, ktoré nie sú úplne ideálne. Použiť plašič ako hlavný prostriedok pre ochranu proti hlodavcom je neefektívne, ako doplnok však môže zvýšiť účinnosť iných opatrení.

Víkend

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie