SME

Aby bolo v dome sucho

Záplavová voda je pre nehnuteľnosť rovnakou pohromou ako vlhkosť, ktorá dlhodobo vzlína zo zeme do múrov a trvale ich poškodzuje. Kým pri živloch prírody treba počítať s opatreniami, ktoré zjednodušia vysúšanie rodinného domu pri opakovaných pohromách, pr

(Zdroj: Wikipedia)

i vlhnúcich múroch existujú definitívne riešenia problému.

Ako prekaziť vode, aby sa šplhala hore múrom? Injektáž živicami

Póry muriva sa vyplnia materiálom, ktorý neprepúšťa vodu. Po navŕtaní otvorov v niekoľkých líniách nad sebou sa do muriva samospádom alebo pod tlakom vpravia tuhnúce živice, ktoré vytvoria bariéru pre postup vody. Chemická clona definitívne udrží vodu pod hranicou injektáže, účinnosť však nemožno nikdy vopred odhadnúť.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhoda: budova nemusí byť podpivničená.

Vloženie izolačných pásov

SkryťZatvoriť reklamu

Celistvú vodorovnú izoláciu možno vytvoriť vložením izolačných pásov z plechu alebo plastov do muriva. Populárnymi metódami je podrezávanie muriva či jeho postupné rozoberanie a opätovné murovanie po vložení izolačného pásu, ktorý možno v interiéri prepojiť s izoláciou podláh. Potrebný je obojstranný prístup k murivu. Ide o riešenie, pri ktorom sa kompletne preruší obvodové murivo.

Výhoda: možnosť svojpomocného riešenia aj bez drahej mechanizácie (pásy sa vkladajú do škár malty medzi stavebnými tvárnicami či tehlami).

Zarážanie izolácie

Ďalšou alternatívou je zarážanie profilovaných nehrdzavejúcich plechov hydraulickým mechanizmom. V tomto prípade sa do muriva vtláča izolačná bariéra strojom priamo do ložnej škáry muriva.

Výhoda: rýchlosť riešenia

SkryťZatvoriť reklamu

Ak nemôže voda k murivu, vlhkosť sa stratí naveky. Drenážovanie, odvetranie muriva a oprava vodorovnej a zvislej izolácie je investíciou, ktorej hodnota je trvalá. Bez nich sa nezaobíde takmer žiadna rekonštrukcia. Opravujeme chyby, ktoré vznikli pri svojpomocnej stavbe rodinných domov v časoch, keď boli vlastné ruky dostupnejšie ako služby odborníkov.

Ak vodu nemožno zastaviť, všetky opatrenia musia zaistiť, aby sa voda z muriva dostala rovnako rýchlo, ako prišla. Všetky spôsoby izolácie sú v záplavových zónach s neskrotným vodným živlom neúčinné. Preto treba stavbu upraviť tak, aby murivo po každom zmáčaní vysychalo bez toho, aby si vyžadovalo opakovanú starostlivosť. Sanačné omietky a vetrací kanál po obvode rodinného domu sú najúčinnejším riešením.

SkryťZatvoriť reklamu

Voda pochádzajúca zo zrážok, prenikajúca cez fasádu do muriva je jedným z najmenších problémov. Kým v minulosti sa na znižovanie nasiakavosti fasády používalo vodné sklo, dnes je v ponuke výrobcov množstvo fasádnych omietok, ktoré sú pre zrážkovú vodu nepriepustné. Ich nanesenie na fasádu rieši problém trvalo.

Ak zamoknutie vzniká vzlínaním vody zo zeminy do muriva, postup vody možno spomaliť alebo úplne zastaviť. Všetko závisí od zručnosti a výšky investície. Pri každom rozhodnutí však treba mať dokonalú predstavu o tom, kde sa vlhkosť berie a čo očakávame od opatrenia.

1.Drenážovanie

Drenážovanie obvodu múrov je riešením, ktoré znižuje množstvo vlhkosti v ich bezprostrednej blízkosti. Perforované rúry uložené pod úrovňou základov v štrkovom lôžku chránenom geotextíliou treba vyspádovať tak, aby zachytená voda odtekala do kanalizácie alebo trativodu. Štrkový zásyp do výšky terénu podstatne zredukuje množstvo vody prestupujúcej do muriva. Riešenie je výhodné všade tam, kde vlhnutie nie je intenzívne. Výkopové práce, ako aj uloženie drenáže možno uskutočniť svojpomocne.

SkryťZatvoriť reklamu

2.Odvetranie

Odvetranie je alternatívou k drenážovaniu všade tam, kde murivo nie je zasolené. Účinok sa zakladá na odvádzaní vodných pár z vonkajšej strany muriva, obzvlášť pri stavbách, ktoré sú podpivničené. Do výkopu po obvode domu sa k murivu upevní nopová fólia, ktorá je tvarovaná tak, aby medzi ňou a murivom vznikla centimetrová vetracia medzera. Fólia preruší kontakt muriva s vlhkou zeminou a umožní jeho neustále odvetrávanie.

3.Elektródy

Vzlínanie vody možno spomaliť aj elektrickým poľom. Prostredníctvom elektród je možné vodu usmerniť tak, aby sily pôsobiace na jej prúdenie smerom nadol boli silnejšie ako tie, ktoré spôsobujú jej vzlínanie. Táto metóda vyžaduje pripojenie k elektrickej sieti a funguje dovtedy, kým sa elektródy neopotrebujú.

SkryťZatvoriť reklamu

4.Vetrací kanál

4. Nákladnejším riešením je vymurovať alebo vybetónovať po vonkajšom obvode muriva vetrací kanál so šírkou niekoľkých desiatok centimetrov a prekryť ho kovovou mriežkou, ktorá umožní nepretržitý únik pár. Toto riešenie môže byť záchranou v záplavových zónach, kde sa nárazová voda opakovane vracia. Po jej odčerpaní a vyčistení ryhy sa bude murivo vždy vysúšať bez opakovaných prác.

5.Hydroizolácia

Definitívnym riešením vlhkosti, ktorá vzlína po murive smerom nahor, je vytvorenie vodorovnej hydroizolácie. To si vyžaduje vytvorenie nepriepustnej vrstvy, ktorá zabráni vode, aby sa šplhala smerom nahor. Bariéru možno vytvoriť chemicky alebo mechanicky.

Vlhkosť nie je iba zdrojom plesní Zvýšená vlhkosť muriva prináša viac problémov ako nevzhľadné vlhké mapy lemované plesňami.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak voda do stavebnej konštrukcie vstupuje neustále, prináša so sebou z okolitého prostredia minerálne látky rozpustné vo vode, ktoré zasoľujú murivo. Tým sa zlepšujú jeho vlastnosti pre vzlínanie vody a vlhkosť vystupuje čoraz vyššie. Riešením je hydroizolačná bariéra alebo oddelenie muriva od okolitého prostredia hrubou vrstvou ílu, ktorá sa pre soli stane neprestupnou.

Vlhké murivo sa pri zamŕzaní vody rozrušuje a v priebehu niekoľkých desiatok rokov sa môže celkovo zdevastovať. Drobné kryštály ľadu postupne rozrušia maltu, betón, tehly i stavebné tvárnice. Deštrukcia postupuje vždy z vonkajšej strany smerom do hĺbky. Iba podzemné časti muriva sú chránené pôdou, ktorá tlmí premŕzanie.

So zvyšujúcou sa vlhkosťou muriva klesajú jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Znamená to, že vlhké murivo je príčinou energetických strát vo vykurovacej sezóne a jeho odvlhčenie môže priniesť vyššiu úsporu energií ako zateplenie odvetrávaným systémom.

SkryťZatvoriť reklamu

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak vlhkosť muriva prekročí hranicu šesť percent, stane sa živnou pôdou pre huby a plesne. Ak vlhkosť stúpne nad desať percent, v stavebnom materiáli sa začnú množiť patogénne baktérie. Oba druhy organizmov môžu v obývaných miestnostiach nepriaznivo vplývať na zdravie človeka.

Na chemické lapače sa nespoliehajte Sušenie zamoknutého muriva je zdĺhavý proces, ktorý nemožno uponáhľať. Trvá mesiace, kým sa po odstránení príčiny vlhnutia vytratí voda aj z hĺbky materiálu.

Murivo je svojou pórovitou štruktúrou vysoko nasiakavé a vlhkosť odovzdáva zo seba iba pomaly. Obzvlášť v prípade, ak je dlhodobo mokré a zasolené minerálmi z pôdy.

Po odstránení príčiny vlhnutia pôsobia na rýchlosť vysúšania tri faktory. Prúdenie vzduchu, jeho relatívna vlhkosť a teplota. Sušenie je efektívne vtedy, ak sa uskutoční z oboch strán. Pre urýchlenie je výhodné odstrániť odkvapové chodníčky a vykopať v zemi po vonkajšom obvode muriva ryhu, ktorá umožní rýchlejšie odovzdávanie vlhkosti do prúdiaceho vzduchu. Odhalený povrch stien je výhodné oklepať a očistiť tlakovou vodou, aby vysychaniu nestáli v ceste žiadne prekážky.

SkryťZatvoriť reklamu

Odstránenie nepriedušných náterov, soklov, obkladov a povrchových úprav otvára cestu pre difúziu vlhkosti a pomáha výrazne zrýchliť vysúšanie. Tam, kde dochádza k opakovanému zamokreniu muriva záplavovou vodou, výhodné je zbaviť sa takýchto bariér natrvalo. Náter očistených povrchov vápenným hydrátom stlmí rast plesní a hygroskopická vrstvička sa postará o to, aby voda opúšťala vlhké murivo rýchlejšie.

Otvorené okná urýchlia výmenu vlhkého vzduchu z vlhkých miestností, elektrický kondenzačný odvlhčovač má však omnoho vyššiu efektívnosť. Na chemické lapače vlhkosti sa pre ich nízku účinnosť nespoliehajte. Tie elektrické fungujú podobne ako chladnička. Na chladnom výparníku sa zrážajú vodné pary zo vzduchu, odkvapkávajú do zbernej nádoby alebo kanalizačného potrubia. Čím vyšší výkon odvlhčovač má, tým viac vlhkosti odoberie z muriva. Kapacita vzduchu viazať vlhkosť však nie je nekonečná. Čím je jeho teplota vyššia, tým väčší objem vody dokáže absorbovať. Prikurovanie miestnosti a nahrievanie muriva zdrojom infračerveného tepla urýchľujú sušenie. Výhodné je aj zaistiť cirkuláciu vzduchu okolo stien ventilátorom.

SkryťZatvoriť reklamu

Antivodné ABC

Niekoľko rád pre prípad, že vám vlhnú steny alebo máte iné problémy s vlhkom v dome.

A. Pri jednorazovom zamoknutí muriva bez poškodenia omietok a stierok postačí po dôkladnom preschnutí pred novou maľovkou uzamknúť fľaky v murive maliarskou penetráciou. Tá zabráni tomu, aby fľaky presakovali do finálnej povrchovej úpravy.

B. Zložitejšia situácia nastáva, ak murivo vysychá pomalým tempom, je zasolené a poškodené vymŕzaním. V takýchto prípadoch sa sanácia nezaobíde bez špeciálnych postupov, ktoré pomôžu pri odsoľovaní muriva a jeho odvlhčovaní.

V prvom kroku treba odstrániť poškodené murivo a vyškrabať maltu zo škár stavebného materiálu. Ak je murivo zasolené, treba naň opakovane naniesť chudobnú vápennú omietku, ktorá na seba bude viazať z muriva soli. Ak sa soľami nasýti, treba ju odstrániť a natiahnuť novú. Úlohou tohto dočasného povrchu je znížiť objem solí v murive a spomaliť tak postup vlhkosti. Ak je murivo úplne vysušené a príčina vlhnutia odstránená, vo finále možno po odstránení chudobnej omietky na povrchovú úpravu použiť akúkoľvek jadrovú omietku a stierku.

SkryťZatvoriť reklamu

C. Sanačné omietky sú finálnou povrchovou úpravou na zavlhnuté murivo. Fungujú tak, že kým ich povrch je suchý, póry zaisťujú odvádzanie vlhkosti z podkladového muriva. Súčasne sú bariérou pre ďalší postup solí v murive smerom k jeho povrchu. Sú nákladným riešením všade tam, kde vlhnutie nemožno úplne odstrániť. Kým v minulosti pozostávali sanačné systémy z dvoch vrstiev, v súčasnosti sú v ponuke výrobcov aj jednovrstvové sanačné omietky.

Náš tip:

Na pleseň vápno a striebro

Suchá stena a prúdenie vzduchu vytvárajú podmienky, v ktorých sú huby a plesne neschopné života. Ak vlhkosť muriva stúpne, rast plesní možno tlmiť iba chémiou. Prípravky s obsahom chlóru pôsobia krátkodobo a účinné sú iba pri pravidelnej opakovanej aplikácii. To však spôsobuje intenzívne zasoľovanie muriva, ktoré čoskoro prerastie do olupovania stierky a omietky. Lacným domáckym riešením je od nepamäti vápno, ktoré mení pH povrchu steny. Náter postačí obnoviť niekoľkokrát ročne. Vápno možno tónovať pigmentami a použiť ho pri maľovke namiesto moderných interiérových farieb na báze akrylu. Špeciálne prostriedky proti hubám a plesniam nájdete v ponuke chémie na ochranu stavebného dreva. Vyrábajú sa aj bez prímesi pigmentu, ktorý odhaľuje ich hĺbku nasiakania. Inou taktikou je použitie náterov s obsahom iónov striebra, ktoré blokujú nielen plesne, ale aj rozmnožovanie baktérií. Striebro je aj súčasťou niektorých nových interiérových farieb.

Víkend

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 925
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 486
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 445
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 364
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 390
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 577
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Našli sme päť obcí, kde počet obyvateľov pred voľbami stúpal.


8
Boris Zala

V čom tkvie optimizmus Borisa Zalu ohľadne vývoja v Amerike?


18
Europoslankyňa Ľubica Karvašová.

Čerpanie peňazí preveríme, hovorí Lucia Yar.


9
Peter Schutz

Legislatívne predpisovať národu čo môže a čo nemôže je krajnosť.


23
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie