Nič si nevyžaduje v domácnosti viac príprav ako sťahovanie. Obzvlášť v prípade, ak stojíte pred výzvou premiestniť po pätnástich rokoch života päťčlennú rodinu z jedného miesta na druhé.
Ak sa vám podarí rozlúčiť sa s vecami, ktoré nepotrebujete, balenie a vybaľovanie vám zaberú menej času.
Začnite veľkou inventúrou Vyhraďte si čas na to, aby ste dôsledne prešli všetky úložné priestory v miestnostiach a odložili bokom všetko, na čo ste nesiahli v posledných rokoch a s najväčšou pravdepodobnosťou už nikdy nesiahnete.
Náš tip:
Škatuľa prvej pomoci Ani ten najdokonalejší zoznam vám nezaistí, že počas vybaľovania nájdete lekárničku pre ošetrenie porezaného prsta, toaletný papier či servis potrebný pre odpočinok pri šálke kávy. Mali by ste si preto vyhotoviť niekoľko škatúľ s obsahom, ktorý bude kľúčový v prvých momentoch nasťahovania. Lekárnička, archív dokladov, školské potreby či oblečenie do práce by mali byť okamžite poruke. Tieto škatule prevážajte ako prvé a dôkladne si ich označte. Zamyslite sa nad tým, čo bude pre vás najdôležitejšie v prvých momentoch v novom byte. Niekto si nevie predstaviť vybaľovanie bez hudby z rádia, iní musia počítať s nočnou zmenou v práci.
Nenahovárajte si, že do tých šiat ešte schudnete, deravé ponožky kdesi využijete alebo že manžel pokazené hračky či hriankovač niekedy opraví.
Rozhodovanie je jednoduchšie, ak sa na triedení zúčastnia všetci členovia domácnosti. Veci, ktoré ste označili ako nepotrebné, ponúknite v inzercii, internetových aukciách, podarujte známym, škôlke, charite alebo odložte do triedeného odpadu, či na zberný dvor.
Pri inventúre nevynechajte ani pivnicu a garáž. Prehodnoťte aj stav nábytku a zbavte sa opotrebovaných, nepotrebných kusov, skôr ako prídu starosti s ďalšími prípravami.
Spotrebujte zásoby Potlačte nákupné pokušenie, prestaňte listovať v letákoch zo schránky a nabehnite na nulový paušál. Naplánujte jedálny lístok tak, aby ste spotrebovali väčšinu zásob zo špajze a chladničky. Usporiadajte hoci aj rozlúčkový večierok.
Pustite sa do zaváranín, domíňajte pracie prášky a fľaštičky s kozmetikou, ktorých obsah sa blíži ku dnu. Nielenže vám zostane viac peňazí v rodinnej kase, ale po vybalení sa budete môcť odmeniť nákupmi nových zásob.
Do čoho baliť? Škatule, vrecia, fólie - bez nich by bolo sťahovanie nemožné. Porozhliadnite sa vo svojom okolí po škatuliach z trojvrstvovej lepenky, ktoré sú dostatočne pevné na to, aby uniesli aj ťažší obsah. Sondujte vo firmách vo svojom okolí, nakontaktujte skladníkov v supermarketoch a obchodníkov so zeleninou.
Najvhodnejšie škatule sú tie, ktoré sú širšie ako vyššie a nechýbajú im otvory na pohodlné prenášanie. Pozrite sa na škatuľu od banánov a budete mať jasnú predstavu o tom, aký je váš vysnívaný ideál. Čím jednotnejší rozmer škatúľ zozbierate, tým lepšie sa vám budú ukladať na korbu nákladniaka a odkladať pri stenách nového príbytku.
Igelitové vrecia na stavebný odpad sú pevné a sú praktickým pomocníkom pri balení oblečenia a obuvi. Ochránia ich pred znečistením a možno nimi vyplniť každý voľný priestor. Sezónne oblečenie je však výhodnejšie zabaliť do vákuových obalov, aby bol jeho objem čo najmenší. Takto uskladnené ho v novom byte budete môcť vybaliť až o niekoľko mesiacov bez toho, aby prekážalo.
Zmršťujúce fólie zabránia otváraniu dverí nábytku a ochránia pohovku a sedačky pred znečistením a poškodením počas manipulácie. Pri balení neforemných predmetov pomôžu vyčarovať tvar. Ak chcete pri zaisťovaní použiť lepiace pásky, siahnite po tých, čo nezanechávajú po odstránení na povrchoch lepidlové stopy.
Pri nákupe nezabudnite na farebné samolepiace štítky a značkovače, ktorými budete vytvárať nápisy na škatuliach. Čím prehľadnejšie a kvalitnejšie zabalíte, tým menej starostí budete mať pri vybaľovaní.
Nábytok čiastočne rozoberte Väčšina dnešného nábytku sa dodáva vo forme stavebnice, ktorú možno kedykoľvek opakovane rozobrať. Ak ste si ponechali návody, nezaberie vám mnoho času, aby ste rozmerné kusy premenili na ploché balíčky zabalené do zmršťovacej fólie. Prihliadajte na kvalitu materiálu a s lacnejšími kusmi zaobchádzajte, akoby boli z papiera.
Staršie nábytky zbavte políc a dvierok, aby boli pri prenášaní ľahšie. Rohy zabezpečte proti poškodeniu krycou páskou, ploché dielce zabaľte do fólií. Pri práci s nábytkom si nájdite čas na zrolovanie kobercov, zabalenie závesov a demontáž zariadenia, ktoré je ukotvené v stenách. Ani tu nevynechajte farebné značenie miestnosti, aby pri vykladaní skončili v tej miestnosti, pre ktorú sú určené.
Naplánujte vykladanie Ak autodopravca alebo firma zaoberajúca sa sťahovaním nedokáže previezť vašu výbavu na jedenkrát, naplánujte sťahovanie tak, aby nezavládol chaos pri nakládke ani vykladaní. Rozdeľte úlohy medzi pomocníkov a vopred stanovte pravidlá, v akom poradí sa budú veci nakladať a kde spočinú pri vykladaní.
Využite farebné kódy pre rozdelenie škatúľ a nábytku, krehké veci nakladajte posledné a vykladajte ako prvé. Každá nová skúsenosť pri sťahovaní vám dodá odvahu urobiť to opäť. Obzvlášť ak sa to posledné skončilo s plánovaným úspechom.
Baľte postupne, dôkladne označujte
Aby vám balenie neprerástlo cez hlavu, vyhraďte si naň každý deň hodinu času. Do škatúľ postupne ukladajte veci, ktoré spolu súvisia a budete ich očakávať pohromade pri rozbaľovaní. Nekombinujte v jednej škatuli výbavu z rôznych miestností a snažte sa byť čo najpraktickejší. Ľahké predmety kombinujte s ťažšími, krehké ochráňte pred poškodením a pri citlivých si dajte dôkladne záležať. Každá škatuľa by mala niesť označenie o svojom obsahu a príslušnosti k miestnosti. To možno docieliť farebnými štítkami, na ktoré pri balení napíšete obsah. Umiestnite ich vždy na bočnú stranu, aby ste nastohované škatule nemuseli prekladať. Ak patríte medzi pedantov a chcete mať prehľad o každej položke, označte okrem farebného kódu miestnosti škatuľu poradovým číslom a podrobný zoznam si zapíšte do poznámkového bloku alebo do počítača. Ak priložíte fotografiu každej vrstvy, hľadanie obsahu či riešenie poistnej udalosti pri škode spôsobenej prepravnou spoločnosťou môžu byť jednoduchšie. Zvláštnu pozornosť venujte škatuliam s krehkým obsahom. Tie by ste po obvode mali obtočiť farebnou páskou, aby pri pohľade z ľubovoľnej strany bolo jasné, že si vyžadujú citlivé zaobchádzanie. Zabalené škatule ukladajte v najväčšej miestnosti bytu popri stene, aby ste mali prehľad o tom, ako postupujete. Vhodným úložiskom môže byť aj vopred vyprázdnená pivnica či niektorý zo spoločných priestorov na prízemí, ktorý si na niekoľko dní prenajmete. Každodenne používané veci zabaľte ako posledné.