Stav a súdržnosť podkladu vždy rozhodnú o tom, či steny prijmú ďalšiu vrstvu farby, alebo nie. Začnite teda malým testom - dôkladne navlhčite stenu na ploche jedného štvorcového metra. Ak sa po pol hodine medzi vrstvami starého náteru nevytvoria bubliny, nebudú sa vrstvy odlučovať ani pri maľovaní.
V neznámom prostredí namočte aj rizikové miesta, kde sa dá predpokladať zamaskovaný sokel z latexu či olejovej farby. Chodba, schodisko, kuchyňa a kúpeľňa - všetky môžu skrývať nástrahy.
Podozrivý vrchný náter možno skontrolovať ostrým nožom. Narežte ním do povrchu hustú mriežku. Ak posledný náter intenzívne odpadáva, s najväčšou pravdepodobnosťou novú vrstvu farby neunesie.
Praskliny a defekty musia preč
Ani tá najhustejšia farba neukryje praskliny či obité rohy okenných špaliet. Najlepším pomocníkom pri ich oprave je ľahký šľahaný maliarsky tmel. Po vytvrdnutí ho na rozdiel od sadry možno bez námahy zabrúsiť a dokonale ho pretrieť.
Vyhnite sa opravným páskam a akrylovému tmelu, ktoré spod maľovky skôr či neskôr začnú presvitať. Praskliny, ktoré sa objavujú na styku stropných panelov či v rohoch sadajúcich stavieb. opraviť nemožno. Na dlhý čas ich však ukryje obklad, podhľad alebo štruktúrovaná tapeta.
Aby ste nemuseli upratovať
Maliarske maskovacie pásky, zakrývacie fólie a fóliové pásy so samolepiacim prúžkom dokážu bez veľkých výdavkov pripraviť miestnosť na maľovanie tak, aby ste sa po ich odstránení vyhli upratovaniu. Stačí iba sústrediť nábytok v strede miestnosti, poprikrývať ho a všetky spodné strany stien oblepiť fóliovými manžetami.
Maskovacie pásky zamedzia znečisteniu vypínačov, zárubní, okenných rámov a parapetných dosiek. Treba ich však podľa pokynov výrobcu po zaschnutí farby odstrániť včas, aby nezanechali na podklade stopy lepidla.
Štetec, štetka alebo valček?
Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z týchto nástrojov, s každým možno dosiahnuť pri maľovke dobré výsledky. Pri všetkých však platí pravidlo, že cena určuje ich kvalitu.
Valček s maliarskym vedrom vybaveným mriežkou je praktický pomocník pre rýchlu prácu. S dĺžkou vlákna rastie jeho kapacita a schopnosť nanášať farbu na menej rovný povrch. Na sadrokartón vyberajte najjemnejší, na štruktúrovanú omietku s dlhým hrubším vláknom.
Plochý štetec by mal byť hustý a vyrobený výhradne z dlhého prírodného vlasu so šírkou minimálne 12 centimetrov. Pred prvým použitím ho treba dôkladne vyprať a opotrebovať prechádzaním po brúsnom papieri. Tak stratí voľný vlas a zlepšia sa jeho vlastnosti. Vhodný je pre precíznu maľovku, avšak pre slabšiu kapacitu je práca pomalšia a namáhavá.
Pre kvalitu okrúhlej maliarskej štetky platia rovnaké pravidlá ako pre štetec. Práca s ňou si však vyžaduje dostatok zručnosti a hodí sa skôr pre redšie náterové hmoty aplikované na veľké plochy. Ak stojíte pred prvým maľovaním, pre jej použitie vám budú chýbať skúsenosti.
Ťahy smerujte k oknám
Vždy začínajte stropom. Myslite na to, že denné svetlo dopadajúce do miestnosti odhalí ťahy štetcom a valčekom, takže ich treba natočiť tak, aby smerovali kolmo k zdroju svetla. Pokračujte stenami, kde začnete najväčšími plochami a skončíte pri tých najmenších.
Detaily, akými sú výklenky, niky, špalety a kúty maľujte systémom mokré do mokrého, obzvlášť ak pracujete s farebnými odtieňmi.
Kým chytíte štetec...
Mastnotu v kuchyni, za sedačkami, posteľami, ako aj povlak cigaretového dymu je nutné pred maľovkou neutralizovať saponátom, pracím práškom s vysokým obsahom enzýmov alebo slabým roztokom lúhu, ktoré zvýšia ich priľnavosť. Výhodné je použiť pri aplikácii postrekovač. Ak je znečistenie intenzívne, opakovaný nástrek problém vyrieši.
Staré tapety možno po jemnom odmastení pretierať interiérovou farbou aj bez ich strhávania, spoje na miestach, kde sa prekrývajú, sa však zvýraznia. Ak tvoria tapety kvalitný jednoliaty povrch a počítate s opakovanou šetrnou maľovkou v budúcnosti, aplikujte na ne štruktúrovaným valčekom plastický podklad alebo siahnite po farbe so štruktúrovaným plnivom. Jemná štruktúra povrchu ukryje pôvodný povrch aj pred pozorným okom.
Rovnakým spôsobom dokážete zamaskovať rozdielnu štruktúru povrchu stien po zasekaní novej elektroinštalácie, kúrenia, vodovodných rozvodov či nie veľmi podarenej výmeny okien za nové. Štruktúrovaný podklad vás vyjde lacnejšie ako vyrovnávacia stierka a dokážete si ho naniesť aj bez majstrov.
Sadrokartón vyžaduje pri prvej maľovke prípravu, ktorá zaistí zjednotenie nasiakavosti papierového povrchu a tmelených plôch. Náteru interiérovou farbou musí predchádzať penetrácia akrylovým penetračným náterom v riedení odporúčanom výrobcom. Opakovaný náter či vyššia koncentrácia vytvoria "sklený" povrch, ktorý je príčinou zlého krytia farby. Pri obnove starého náteru volíme farby s vyšším podielom pigmentu a krytia, ktoré možno intenzívne riediť, aby bola vrstva náteru čo najtenšia. Na rozdiel od steny, zoškrabanie starého náteru zo sadrokartónu sa neskončí bez ujmy materiálu.
Pleseň utajená pod novou farbou skôr či neskôr prerazí na povrch, ak sa vám nepodarí odstrániť príčinu vlhnutia steny. Aj keď existujú špeciálne protiplesňové farby s aktívnymi zložkami, ktoré rast plesne potláčajú alebo zmierňujú, časom svoju účinnosť strácajú. Trvalým riešením je iba vykonanie potrebných stavebných úprav.
Hrdzavé škvrny a stopy po vytopení vrchným susedom treba od nového náteru oddeliť nepriepustnou bariérou. V ponuke je viacero prípravkov na izolovanie škvŕn, ktorých účinok je trvalý. Pred ďalšou maľovkou je dôležité, aby dokonale zaschli.
Určite však nedokážu izolovať decht, ktorý sa prepíja konštrukciou jednoplášťového komína na povrch. V takomto prípade treba prevložkovať komín, vyškárať priestor medzi tehlami komína a odsať decht chudobnou, vápenno-pieskovou maltou.
Olejový či latexový sokel možno po nanesení adhézneho mostíka prestierkovať bez prácneho odstraňovania. Ak sa však rozhodnete skoncovať s ním naveky, lepším pomocníkom je brúsny kotúč na betón určený pre uhlovú brúsku ako opaľovanie teplovzdušnou pištoľou so špachtľou v ruke. Spolu s hladkým nepriľnavým povrchom sa zbavíte aj dekoračnej štruktúry.
Na vápenný náter by ste mali opäť nanášať pigmentovaný vápenný hydrát, ktorý zaistí dokonalú súdržnosť s podkladom aj napriek tomu, že sa bude otierať, ako jeho predchodca. Pokiaľ to výrobca na balení modernej interiérovej farby výslovne neuvádza, na vápennom podklade nebude držať dostatočne pevne. Problém môže vyriešiť špeciálna hĺbková penetrácia.
Tri kroky, ktoré nesmiete vynechať
1.Prach musí zo stien preč
Po odstránení nedostatkov pôvodného povrchu a vyriešení nepríjemných detailov treba zbaviť starú maľovku prachu. Ten treba zafixovať v podkladovej vrstve tak, aby nevystupoval nahor. Pri bielej maľovke na to poslúži maliarska štetka s farbou zriedenou podľa pokynov jej výrobcu alebo svetlý penetračný náter.
Vrchný náter prichádza na rad až po dôkladnom vyschnutí podkladu. Ten už možno urobiť valčekom alebo plochým štetcom. Ak bola pôvodná maľovka biela, vystačíte si s jediným krycím náterom.
2.Fľakom sa dá predchádzať
V prípade farebnej maľovky je veľmi dôležité pripraviť podklad tak, aby pri nanesení krycej vrstvy nevznikali v dôsledku rôznej nasiakavosti a nesúrodosti farebné fľaky. Základnú vrstvu tvorí v tomto prípade penetračný náter. Pod svetlé farebné odtiene patrí biely, pod sýte sivý.
Po dôkladnom preschnutí môžete naniesť dve vrstvy krycej farby, až kým nevzniknú jednoliate plochy s rovnomernou sýtosťou. Čas schnutia závisí od teploty v miestnosti a vlhkosti vzduchu. Uponáhľanie výslednému efektu na kvalite nepridá.
3.Čítajte návod výrobcu
Penetračný náter je zárukou toho, že vrchný farebný náter sa nebude lúpať od podkladu a preto by nikdy nemal v skladbe maľovky chýbať. Každý výrobca má na svojom webe vypracovaný návod, ako s jeho farbami dosiahnuť najlepšie výsledky.
Pripravte si peňaženku
Koľko vás bude stáť maľovka, závisí od toho, či si objednáte hodinového manžela na vymaľovanie kuchyne, alebo oslovíte špecializovanú firmu pre maľovku celého bytu, alebo sa do diela pustíte sami.
Platba za hodinu? Nie, dohodou
Hodinový manžel účtuje čas strávený na mieste tarifou od 12 do 15 eur za hodinu. Keďže pri čakaní na zaschnutie jednotlivých náterov vznikajú časové prestoje, za desať hodín nevyužitého času stráveného v jednej miestnosti by ste zaplatili vyše 120 eur. Našťastie cena sa v takýchto prípadoch stanovuje individuálne a po dohode by mala byť výrazne nižšia.
Do plochy sa okná nerátajú
Profesionálni maliari stanovujú cenu za vykonanú prácu podľa plochy, z ktorej pre vyššiu prácnosť maľovky detailov zvyčajne neodpočítavajú plochu okien a dverí. Za oškrabanie starého náteru pýtajú od 30 do 50 centov za štvorcový meter, za penetráciu 40 centov, za každú vrstvu náteru od 50 do 70 centov plus cenu použitého materiálu. Na neodborné práce ako vynášanie nábytku či upratovanie majú stanovené cenovo nevýhodné tarify. V prípade vopred vypratanej izby s pôdorysom 4 x 4 metre možno pri farebnej maľovke počítať s cenou 96 eur za prácu. V oboch prípadoch nie je započítaný materiál, keďže cenové rozptyly farieb a penetrácií sú široké a zákazníci majú rôzne požiadavky.
Pri svojpomoci si nechajte rezervu
Koľko vás vyjde materiál, ak sa do maľovky pustíte sami, sa dá vyrátať. Každý výrobca udáva na vedierku s farbou údaj o jej výdatnosti, ktorý sa pri bielych pohybuje zväčša v rozsahu od 10 do 14, pri farebných od 8 do 12 metrov štvorcových na každý kilogram hmotnosti farby. Po premeraní miestnosti si vynásobením plochy, výdatnosti a počtu náterov skalkulujete, koľko kilogramov farby budete pri dvoch či troch náteroch potrebovať.
Vždy však počítajte s 10-percentnou rezervou a dodržujte inštrukcie pre riedenie. Inak sa môže stať, že farba bude kryť horšie a vy budete musieť urobiť vrstvu navyše.
Zlú maľovku možno reklamovať
Základom je zmluva. Ak však odmietnete napríklad penetráciu, s reklamáciou nepochodíte.
Rovnako ako na iné služby, aj na maľovku sa vzťahuje záručná lehota, počas ktorej sa môžu objaviť nedostatky v práci. Aby ste však aj po mesiacoch mohli preukázať, že chyba bola na strane realizačnej firmy, mali by ste trvať pred začatím prác na podpise zmluvy o dielo. Tá určí nielen pracovný postup a použitý materiál zvolený firmou, ale aj časový rámec, v ktorom musia byť práce dokončené.
Reklamovať možno iba tie nedostatky, za ktoré nie je zodpovedný zákazník odmietnutím vykonania niektorých z krokov navrhovaných realizačnou firmou. Ak vyčiarknete z ponuky penetráciu, nik nezaručí priľnutie farby k podkladu či jednotnosť farebných plôch. Odborná firma musí postupovať podľa pravidiel stanovených výrobcom a platných technických noriem.
Výhodné je odovzdať formou protokolu priestory ako stavenisko, za ktoré zodpovedá firma. Ak pri prácach robotník poškodí parapetné dosky, drevené rámy okien, podlahy či zárubne, chyby bude musieť pri odovzdávaní odstrániť.
Pigmentovanie prenechajte profesionálom
Čím sa odlišujú dve biele interiérové farby s rôznou cenou? Ak si pozornejšie prehliadnete etiketu, zistíte, že intenzitou belosti.
Čím je miestnosť menšia a prísun svetla obmedzenejší, tým viac by ste mali dbať na výber kvalitnej snehobielej farby. Podobné je to s pigmentovanými farbami. Tie, ktoré sú za babku predtónované výrobcom, obsahujú iba nepatrnú dávku tónovacieho pigmentu, ktorým sýty odtieň dosiahnuť nemožno.
Ak hľadáte kvalitu a na sýtosti vám záleží, nechajte si želaný odtieň namiešať vo farebnom štúdiu na digitálnom stroji. Uprednostnite miešanie profesionálnych odtieňov pred spotrebiteľskými. Líšia sa množstvom pigmentu a jeho skladbou. Výhodou je, že ak zle odhadnete potrebné množstvo farby, vždy vám dokážu namiešať identický odtieň. Malé prevádzky, ktoré do vedierka s farbou primiešajú odmerané množstvo tónovacieho pigmentu, pri doobjednávke pochybia. Používajú postupy, ktoré sú určené pre domáce miešanie farieb spotrebiteľmi.
Niektoré farby obsahujú technologické zlepšenia, ktoré zlepšujú ich vlastnosti v špecifických prostrediach. Doplnková výbava blokuje rozmnožovanie plesní, húb a baktérií vo vlhkom prostredí kúpeľne, iná pomáha odbúravať aromatické látky z ovzdušia v kuchyni či v byte. Výrobcovia prichádzajú neustále s inováciami, aby z pasívnych dekoračných náterov spravili aktívne prvky domácnosti.
Ak vás prešla chuť na linkované obruby a valčekové vzory na stenách z minulej éry, možno vás osloví množstvo nových dekorácií, ktoré sú určené pre aplikáciu na stenu. Nejde iba o tupovacie šablóny, ktoré sme si kedysi vyrábali svojpomocne. Bordúry prekryjú nerovné prechody medzi farebnými poliami, samolepiace veľkoformátové obrazce vyčaria na stenách ozdoby, ktoré by inou technikou boli iba ťažko zvládnuteľné. V špecializovaných predajniach nájdete stovky atraktívnych noviniek, ktoré zmenia váš pohľad na holé steny.