Králiky sa v posledných rokoch sťahujú z dvorov do našich bytov. Prečo sme si ich obľúbili? Sú nenáročné na priestor, neprotestujú, ak máme málo času, a je z nich rovnaké potešenie ako zo psíkov a z mačiek. Deti ich milujú.
Ako sa o ne starať, aby prosperovali? Kým v prírode žijú v podzemných norách a na povrch vybiehajú iba v čase kŕmenia, v našich príbytkoch ich čaká odlišný denný režim.
Ktorý je ten pravý?
Pri nákupe králika uprednostnite skúseného chovateľa pred chovateľskou predajňou. Získate tak nielen prehľad o jeho rodičoch, ale aj mláďa ktoré nebolo vystavené stresu či predčasnému odstaveniu od matky. Chov králikov je taký rozšírený, že o chovateľov vo vašom okolí rozhodne nie je núdza.
Je iba na vás, pre aké plemeno králika sa rozhodnete. Líšia sa veľkosťou, kresbou, tvarom tela i typom srsti. Ak však chcete mať istotu, že z chutného drobčeka nevyrastie proti vašej vôli šesťkilogramový obor a potomkovia nebudú trpieť defektmi príbuzenskej plemenitby, rozhodnite sa pre registrované mláďa niektorého z uznaných plemien. K čistokrvnému králikovi patrí rodokmeň s hlavičkou Slovenského Zväzu Chovateľov, dvojicou pečiatok a tetovaním v oboch uškách.

Klietka nie je väzenie
Králik sa cíti najlepšie vo svojom ohraničenom príbytku, ktorý je náhradou za jeho noru. Klietka preň preto nie je väzením. Dôležité je, aby bola dostatočne priestranná.
“Klietka musí mať uzavreté, nepriepustné dno, na ktoré nasteliete vrstvu slamy, sena, prípadne menej vhodných bezprašných, neznečistených hoblín.
„
Musí sa v nej dokázať pri ležaní natiahnuť tak, aby mu neprekážali jasle so senom, kŕmidlo, napájačka a kút, ktorý používa ako WC. Pri skúmaní svojho okolia sa stavia na zadné nohy, takže výška musí byť primeraná pôdorysu. Pri najmenších plemenách si vystačíte s rozmermi 60 x 60 x 40 centimetrov, pri stredných je ideálom 70 x 80 x 50 cm.
Králik má citlivé oči a čuch. Samce spravia všetko pre to, aby svoj príbytok po každom čistení označkovali feromónmi, takže na parfumované podstielky radšej zabudnite.
Žiadne hračky, len dvierka
Na rozdiel od drobných hlodavcov králiky nepotrebujú v klietke žiadne hračky ani kratochvíle. Väčšinu času ležia, oddychujú, venujú sa hygiene a kŕmeniu. Iba samice v ruji majú potrebu prehrabávať sa v podstielke a preháňať sa klietkou, aby na seba upozornili.
Ak chcete, aby králik pod vaším dozorom vychádzal z príbytku a skúmal jeho okolie, klietka by mala byť vybavená dostupnými dvierkami. Každé mláďa sa od svojej mamy naučilo vyprázdňovať na vyhradenom mieste, takže je dôležité, aby vždy našlo samo cestu do klietky.

Nekŕmte ich čokoládou
Po celý deň musí mať neobmedzený prístup ku kvalitnému senu, ktoré je základom jeho výživy. Ujedá z neho počas celého dňa a akpocíti nedostatok, začne sa kŕmiť svojou znečistenou podstielkou. Seno patrí do drôtených jaslí a odmietnuté zvyšky možno použiť na podstielanie.
“Celodenný prístup k čerstvej vode je podmienkou, obzvlášť v horúcom či v extrémne chladnom počasí.
„
Vysokú výživnú hodnotu má seno z ďateliny a lucerny, s veľkou chuťou králiky konzumujú lúčne seno s bylinkami a so žihľavu. Zelenému kŕmeniu sa radšej vyhnite. Zabránite tak infekcii cudzopasníkmi a chorobami. Súčasne predídete tráviacim problémom.
K senu patrí príkrm vo forme jadrového krmiva, ktorého dávka má klesať postupne s vekom. Najvhodnejší je ovos, dobre prijímaný je jačmeň a na spestrenie chuti možno siahnuť po kŕmnych granuliach, ktoré sa vyrábajú z obilných šrotov a zelených úsuškov. Vyvarujte sa kukurice a pšenice, po ktorých králik tučnie. Príkrm predkladáme dvakrát denne a dávka má byť taká, ktorú králik skonzumuje v priebehu 15 minút.
Celodenný prístup k čerstvej vode je podmienkou, obzvlášť v horúcom či v extrémne chladnom počasí. Či sa rozhodnete pre hygienickú napájačku, alebo tradičnú misku, je iba na vás.
Ak chcete napohľad „fádne" kŕmenie čímsi spestriť, nesiahajte po čokoláde či po sušenom ovocí z dovozu. Očistená mrkva, zemiak, jabĺčko, topinambur, suchý chlieb, ovsené vločky či miska nesladeného čaju alebo mlieka sú dostatočnou odmenou.

Dbajte o ich zdravie
Pre hygienu chovu je dôležité pravidelné čistenie klietky, pri ktorom treba vymeniť podstielku, vyumývať misky, prípadne vydezinfikovať príbytok. V prostredí znečistenom močom a výkalmi sa rozmnožujú pre králika nebezpečné kokcídie a odparujúci sa čpavok dráždi jeho nos a oči.
Keďže kvalitu kupovaného sena nemožno odhadnúť, dostatok vitamínov možno zabezpečiť tekutými preparátmi, ktoré sa dávkujú do vody. Práškové vitamíny obsahujú vysoký podiel vápnika, ktorý je dôležitý pre rastúce mláďatá a dojčiace matky. Patrí do navlhčeného obilia alebo do strúhanej zeleniny. Aj tráveniu možno pomôcť. Baktériami, ktoré zvyšujú imunitu a pomáhajú pri rozkladaní vlákniny. Na trhu je dostupný účinný probiotický prípravok.
Pozor na zlozvyky
Králik v bežných situáciách ani neškriabe, ani nehryzie. Ako bojko sa schúli v kúte a zavrčí. Buďte obozretní pri prekladaní sena a podstielaní, aby ste králika neplašili. Inak sa z krotkého baránka môže stať mrzutý útočník.
“Králika nikdy nevyťahujeme z klietky za uši. Malé plemená chytáme pod bruškom, stredné môžeme uchopiť za voľnú kožu na šiji
„
Parfumy, voňavky, voňavé saponáty, osviežovače vzduchu a aromalampy ku králikovi nepatria. Tieto vnemy môžu byť pre ne takénepríjemné, že začnú pred vami unikať, či dokonca sa brániť chytaniu.
Príliš malá klietka môže byť príčinou toho, prečo sa králik vykaľuje do kŕmidla či misky na vodu. Chce mať jednoducho poriadok. Ak na dobrú výchovu od mamy zabudol a začal vykonávať potrebu mimo klietky, na vine bude chovateľ, ktorý mu znemožnil pri zoznamovaní s novým prostredím prístup do klietky.
Králik skúma okolie aj jazykom a nie je nezvyčajné, ak okolité predmety obhrýza. Môže to byť signál toho, že má nedostatok vitamínov či minerálov, alebo si iba brúsi zuby.
Králika nikdy nevyťahujeme z klietky za uši. Malé plemená chytáme pod bruškom, stredné môžeme uchopiť za voľnú kožu na šiji. Pri veľkých plemenách patrí druhá ruka pod zadok.
Je dôležité vedieť
- Mláďa králika potrebuje osem týždňov na to, aby sa stalo úplne nezávislé od matky a vybudovalo si dostatočne silnú imunitu. Aby však rýchlo rástlo a prosperovalo, je preň výhodné ďalší mesiac vyrastať so súrodencami. Do konca dvanásteho týždňa tak zosilnie, že ho neoslabí ani taký silný stres, akým je sťahovanie do nového, neznámeho prostredia. Čím je králik mladší, tým citlivejšie reaguje na prostredie. Krotká povaha králika zaručuje, že si na vás privykne aj v staršom veku. Dospievajú vo veku šesť až osem mesiacov a dožijú sa až osem rokov.
- Králik je bylinožravec a od prírody dostal trávenie, ktoré je prispôsobené na tento typ potravy. Má zväčšené slepé črevo v ktorom sa baktérie starajú o štiepenie celulózy na cukry. Spracované krmivo králik vylúči, aby ho opätovne vrátil do trávenia. Každá chyba v kŕmení môže spôsobiť, že jeho trávenie zlyhá.
- Keďže sa pohybuje po mäkkej podstielke, jeho pazúriky prerastajú. Aby mu nesťažovali chôdzu, je potrebné pristrihávať ich.
- Aj keď králik neopúšťa byt, bodavý hmyz a zelené kŕmenie ho ohrozujú dvojicou vážnych ochorení, ktoré sa končia smrťou: myxomatóza a hemoragická horúčka, známa aj ako králičí mor. Pre obe existuje účinná kombinovaná vakcína, ktorú je potrebné u veterinára aplikovať v desiatom týždni života, v šiestom mesiaci a opakovane každých stoosemdesiat dní.