Vraví sa, že kto čo zaseje, to bude žať. Nie je to tak úplne pravda. Aby sa plodinám na ich stanovisku darilo, treba myslieť na mnoho dôležitých detailov. Rozhoduje nielen rozdelenie hriadok, ale aj striedanie plodín, spôsob prípravy pôdy či susediaca výsadba. Na čo nezabudnúť pri plánovaní a ako sa pripraviť na novú sezónu?
Prehodnoťte neúspechy
Nie je hanbou, ak minulý rok nevyšiel tak, ako ste si ho naplánovali. Dôležité je však zistiť, prečo to tak bolo. Bola na vine mokrá studená jar? Zdecimovali hriadku škodcovia, alebo ste iba zvolili zlé stanovisko? Po krátkej rozprave so susediacimi záhradkármi rýchlo objavíte príčinu.
Niekedy je riešením zmena odrody plodiny alebo umiestnenia hriadky, inokedy pomôže špecifická starostlivosť či iný termín výsevu a výsadby.
Nevzdávajte sa po prvom neúspechu a hľadajte nové cestičky na dosiahnutie svojich cieľov. Hoci aj za cenu menšej výmery hriadky. Chyby si zapisujte, aby ste sa im vyhli v budúcnosti a ak to nepôjde inak, poproste susedov, aby vám pri výseve či výsadbe asistovali. Možno odhalia problém, ktorý prehliadate.
Nároky na živiny sa rôznia
Aj keď pre život potrebujú iba slnko, vodu a pôdu, ich nároky na živiny sa líšia. Kým koreňovej zelenine nesvedčí čerstvé hnojenie dusíkatými organickými hnojivami, listová zelenina si na dostatočnú zásobu dusíka potrpí. Tú možno dodať nielen kompostom či maštaľným hnojom, ale aj pestovaním strukovín v predchádzajúcej sezóne. Baktérie, ktoré žijú na ich koreňovom systéme, viažu do pôdy dusík obsiahnutý vo vzduchu.
Koreňová zelenina vyžaduje v pôde prevahu fosforu, čo môže na hriadke zabezpečiť pestovanie hlúbovej zeleniny v predchádzajúcom roku. Tá odčerpá dusíkaté živiny a nastolí vhodnú bilanciu. Dôležité je však pravidelné striedanie plodín tak, aby sa pôda neunavila odčerpaním mikroelementov, bez ktorých konkrétne plodiny nedokážu prosperovať. Zvoliť môžete buď osevný systém hlúboviny, koreňová zelenina, strukoviny a hlboko koreniace plodiny, alebo akúkoľvek inú postupnosť prihliadajúcu na výživu rastlín.
Bez ohľadu na to, či pre hnojenie používate kompost, rozložený hnoj a drevný popol ako naši dedovia, alebo priemyselné hnojivá, vždy myslite na to, že neexistuje univerzálny recept na hnojenie záhrady ako celku. Kým fazuľa s úspechom zarodí v takmer čistom štrku, cukina si na dostatok živín potrpí. Nadbytok živín je rovnakým problémom ako ich nedostatok.
Pretrhnite niť škodcov
Škodcovia v rôznych štádiách vývoja, ako aj spóry húb, dokážu prezimovať v pôde aj v tej najtuhšej zime a tak je jedinou ochranou proti ich rozmachu striedanie plodín. Ich stanoviská by sa mali každoročne posúvať tak, aby boli čo najďalej od predchádzajúceho umiestenia. To zníži ich vitalitu a intenzitu.
Ak ste v minulých rokoch túto zásadu prehliadali, mohlo sa stať, že pôda je zamorená a aj pri najvyššej snahe sa vám nepodarí dopestovať cesnak iba preto, že ho aj napriek moreniu napadne háďatko. V takýchto prípadoch niet iného lieku ako niekoľkoročná pauza v pestovaní. Pôdu v záhrade sterilizovať nemožno.
Kombinačná výsadba je druhým stupňom ochrany, kde sa využívajú bylinky, okrasné rastliny či niektoré plodiny na to, aby pôsobili ako repelent odpudzujúci živočíšnych škodcov. Do ovzdušia a pôdy vylučujú látky, ktoré odrádzajú škodlivý hmyz. Aby bol účinok vyšší, je vhodné zapojiť do hry aj prirodzených predátorov. Ak im vytvoríte z tráv, trstín a bazových rúrok hmyzí hotel, poskytnete im útočisko pre zimovanie a rozmnožovanie. Čím viac druhov hmyzu na záhrade budete mať, tým jednoduchšie nastolia rovnováhu. Biodiverzita je kľúčom k úspechu.
Inventúra osív
Aj keď dodávatelia osív na vrecúškach udávajú dátum, dokedy treba osivá spotrebovať, nie je nutné, aby zvyšky putovali vždy do koša. Ak sú vaše minuloročné zásoby nevyčerpané a chcete mať istotu, že neskončíte s poloprázdnou hriadkou, mali by ste sa pustiť do testu klíčivosti. Najjednoduchšie je siahnuť po výsevnom substráte, ktorý umiestnite do prostredia s vhodnou teplotou, do ktorého vysejete kontrolovanú vzorku semienok. Po tom, čo sa preberú k životu a vyrastú z nich slabé sadenice, budete mať jasnú predstavu o tom, v akom stave sú vaše zásoby.
Využiť môžete cenovú dostupnosť internetových predajní, prípadne môžete osloviť aj semennú banku, aby ste sa prepracovali k tradičným krajových odrodám, na ktoré už mnohí zabudli. Nepodľahnite móde a zberateľskému ošiaľu. Sústreďte sa na osivá, s ktorými máte jasný zámer.
Dobehnite zameškanú jeseň
Ak ste nestihli dokončiť rýľovanie pozemku, pokračujte v práci ihneď, ako to roztápajúci sa ľad dovolí. Pôdu môžete predhriať posypom drevného popola či kompostu, o jeho uvoľnenie sa postará slnko.
Pri dočasnej strate snehovej pokrývky pokryte mulčom tie časti záhradky, kde plánujete výsev skorých plodín. Nezabudnite ani na nastielanie studeného pareniska, ktoré ochránite pred mrazom. Stratená nie je ani výsadba ovocných drevín či krov. Ak ste na ne zabudli na jeseň po vegetačnej sezóne, môžete to vyskúšať aj na jar.
Ako na to?
Štvorčekový papier s plánom záhradky s rozdelením hriadok by ste mali mať niekoľko týždňov na očiach, aby ste vychytali všetky muchy a využili priestor naplno.
Ešte predtým, než sa rozhodnete, kam čo zasadíte, mali by ste si vyznačiť zóny záhrady, ktoré sa od ostatných čímsi líšia. Myslite na miesta zatienené vašou zástavbou, plotmi, stromami a stavbami susedov, vyznačte miesta s menej kvalitnou zeminou či časti, ktoré sú náchylné na premokrenie.
Hriadky by mali mať šírku 150 centimetrov, z ktorých 30 centimetrov pripadne na chodník. Vzniknú tak pásy s dobrou dostupnosťou pre obrábanie. Ideálne je, aby boli orientované kolmo k dopoludňajšiemu slnku, aby rastliny využili maximum slnečného svitu. Rozmiestnenie plodín musí brať do úvahy výšku jednotlivých porastov. Inak sa môže stať, že vysoká kukurica zatieni podstatne nižšiu cuketu, čo sa premietne do pomalšieho rastu a nižšej úrody. Dobré usporiadanie je kľúčové, obzvlášť v skorých jarných mesiacoch, keď je o slnko núdza.
Snažte sa, aby každý rok boli chodníčky na inom mieste, pretože obsahujú nevyčerpané živiny z predchádzajúceho roka a žiadajú prevzdušnenie, aby si pôda zachovala svoju kondíciu. Premiestňujte každoročne studené pareniská a hluché zóny, ktoré používate na skladovanie.
Pri návrhu hriadok sa odrazte od vegetačného obdobia plodín a termínov ich výsevu a výsadby. Zistíte, že na každom políčku možno v jednom období pestovať i viacero plodín súčasne. Kým cibuľa zmohutnie, v jej bezprostrednej blízkosti môže vyrásť reďkovka či šalát. Podobné je to aj s inými medziplodinami. Aby sa na pôde nevytvárali prísušky a dobre hospodárila s vodou a odolávala zaburineniu, vhodné je, aby bola sústavne pokrytá kultúrnym porastom. Znamená to, že po zbere každej plodiny by mala nasledovať ďalšia, hoci i na prikrmovanie hospodárskych zvierat vo dvore.
Zabúdať netreba ani na rozmanitosť. Čím viac drobných plodín vysadíte, tým väčšiu rovnováhu dosiahnete. Bylinky, liečivé rastliny či akýkoľvek iný porast pre úžitok aj potešenie je vítaný. Tým zabránite tomu, aby vašu pôdu kolonizovali nálety burín.