Ak ste sa doposiaľ obávali, že kúpou živého stromčeka drancujete drahocenné lesy a spoliehali ste sa na umelý, mali by ste vedieť, že veci sa majú úplne inak. Vianočné stromčeky pochádzajú z lesných škôlok, v ktorých boli vysadené práve preto, aby vianočnou atmosférou prevoňali naše príbytky.
Počas siedmich rokov svojho života odčerpávali z atmosféry skleníkové plyny, zachytávali zrážkovú vodu, poskytovali útočisko pre lesnú zver a zabraňovali erózii pôdy. Po tom, čo odídu do sveta splniť svoje poslanie, nahradia ich nové. Stromčeky sú rovnakým farmárskym tovarom ako ovocie, zelenina či kvety. Niet dôvodu uprednostňovať pred nimi plastové náhrady.
Precestujú pol kontinentu
„Väčšina stromčekov dodávaných na náš trh pochádza z veľkovýrobných fariem, ktorých najviac sa nachádza v Dánsku. Ročne ich vyprodukujú viac ako 50 miliónov. Ich pestovanie má v tejto krajine tradíciu, aj keď v posledných rokoch začínajú svoje výpestky ponúkať aj domáce firmy,“ hovorí Jozef Šimko pôsobiaci na Strednej záhradníckej škole v Piešťanoch. „S výrubom sa začína už v novembri, čo kvalitu vhodných druhov drevín neohrozí. Problém je iba so smrekom, ktorý rýchlo opadáva.“
Ak máte vhodné podmienky na skladovanie živého stromčeka, netreba odkladať jeho kúpu na poslednú chvíľu. Ak bývate na vidieku a viete mu ponúknuť tienisté, chladné stanovisko chránené pred ostrými slnečnými lúčmi, stromček bude mať ideálne podmienky na to, aby si dlho zachoval svoju sviežosť. Rovnako môže poslúžiť pre jeho skladovanie balkón otočený na chladnú stranu.
Ideálne je, ak mu dokážete ponúknuť aj vlahu. Ide o živý organizmus, pre ktorý je nevyhnutnosťou. Pravidelné rosenie či položenie do nádoby so snehom či vodou zabráni jeho vysychaniu. Obzvlášť ak je vystavený vetru. Intenzívny mráz nie je prekážkou. Čím je teplota nižšia, tým je trvanlivosť stromčeka dlhšia.
Ako vyberať?
Zdravý stromček, ktorý bez ujmy prežil transport z plantáže na trhovisko, má mäkké zdravé ihličie s náznakom lesku a sviežosti. Ihličie je ú ohybné a na vetvičkách drží pri zatiahnutí pevne. Svieži stromček pôsobí dojmom živého lesného porastu. Pri výbere by ste sa mali riadiť priestorovými dispozíciami miestnosti, kde ho chcete cez sviatky umiestniť.
Kupujúci zväčša siahajú po väčších, hustých stromčekoch, ktoré musia pred osadením do stojana často orezať a upraviť.
Oprášte podstavec, zmerajte si jeho vnútorný priemer a držte sa pravidla, že dvojmetrová výška je maximum. Ak hľadáte stromček do stiesnených priestorov, poobzerajte sa po takom, ktorý má nerovnomerné rozloženie vetiev a nepravidelný tvar. Redšia strana umožní jeho pritisnutie k stene, takže vo finále nikto nespozná, že nie je súmerný a pravidelný. Tým ušetríte peniaze. Nie je dôležité to, koľko peňazí za stromček zaplatíte, ale výsledný efekt pri jeho umiestnení do interiéru.
Orezané vetvičky sa zídu
Ak máte šikovné ruky a dokážete orezané vetvičky premeniť na vence, svietniky či inú výzdobu, kúpa veľkého stromčeka sa môže vyplatiť. Za jeden peniaz si zaobstaráte bohatú výzdobu bez toho, aby ste museli zháňať čečinu v inej časti mesta.

K smrekom z náletových porastov sa možno za minimum peňazí dostať na vidieku priamo cez urbariáty. Ide o dreviny, ktoré sa samovoľne rozmnožili tam, kde ich prítomnosť nie je žiaduca. Zvyčajne sa počíta s tým, že si takýto stromček po zaplatení poplatku z označeného miesta vypílite sami.
Stromčeky v kvetináčoch
Ihličnaté dreviny v kontajneroch a kvetináčoch sú lákavé, musia sa však na trh dostať so zámerom ďalšej výsadby. Znamená to, že dreviny musia byť v substráte riadne prekorenené, aby sa po jarnej výsadbe v zemi ujali. Laik však iba s ťažkosťami rozlíši, či ide o sezónnu ozdobu, ktorá vyschne, alebo o stromček súci pre ďalšie pestovanie. Dobrým odrazovým mostíkom je kúpa v špecializovanej predajni mimo vianočného ruchu.
Vhodnou drevinou je napríklad smrek balkánsky, známy aj ako omorikový, ktorý možno v kvetináči vďaka pomalému rastu pestovať aj niekoľko rokov. Je hustý, znáša teplotné výkyvy, manipuláciu a sucho. Aj napriek tomu ho treba pri prechode z chladného do teplého prostredia i pri návrate postupne otužovať. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ako vypílený stromček, tak ten v kvetináči by sa mal vyhýbať prekúreným miestnostiam.
Kontajnerové stromčeky treba až do jarného obdobia chrániť pred premŕzaním, ostrým slnkom a suchom. Pomôže, ak kvetináč oviniete jutovou plachtou a povrch pôdy budete pravidelne zasypávať snehom.
Čo po sviatkoch?
Samosprávy majú svoje zaužívané postupy, ako sa vysporadúvajú s množstvom stromčekov, ktoré končia na kopách pri zberných kontajneroch. Niektoré končia vo forme štiepky v teplárni, iné sa menia na organický materiál, z ktorého na miestnom kompostovisku vyrobia kvalitné organické hnojivo. Nie je výnimkou využívať ich na prikrmovanie zvierat či na spevňovanie svahov. Ak neviete, kam so stromčekom a nechce sa vám viezť ho do zberného dvoru, navštívte web samosprávy a vyhľadajte informáciu o tom, kam s ním.
Ponuka drevín je pestrá
JEDLE
Najvhodnejšie sú jedle. Jedľa nordmanská uchváti svojou majestátnosťou a prekrásnym ihličím, ktoré takmer vôbec neopadáva. Nevonia. Za dvojmetrový stromček zaplatíte od 30 do 55 eur. Strieborná jedľa je hustá, pri intenzívnejšej výzdobe však pôsobí umelým dojmom. Z domácich je v ponuke jedľa biela. Je redšia, sviežo-zelená, mierne opadavá.

BOROVICE
Borovice s dlhými ihlicami naberajú na žiadanosti hlavne pre cenu, ktorá sa pohybuje v rozsahu od 11 do 20 eur. Borovica čierna s dlhými ihlicami je neopadavá, vyžaduje však v interiéri mnoho priestoru. Jemnými ihlicami zaujme limba, ktorá je luxusným tovarom. Ide o drevinu číslo jedna na americkom kontinente.

SMREKY
Cenovo najdostupnejší je smrek obyčajný s cenou nad hranicou šesť eur. Zvyčajne sa predáva z čerstvého výrubu alebo priamo na farmách, pretože jeho ihličie pomerne rýchlo opadáva. V ponuke je aj odolnejší smrek pichľavý, ktorý má dlhšie striebristé ihlice. Ten však nesmie prísť do styku s vodou, inak pŕchne.
