SME

Ako obnoviť starý plot?

Vstupná brána do dvora či záhrady napovie mnoho o ľuďoch, čo za ním bývajú. Zastavil sa vo vašej ulici čas, alebo dávate všetkým najavo, že vám záleží na každom detaile?

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – Stock.XCHNG)

Aj keď všetci modernizujeme svoje príbytky a snažíme sa do výzdoby svojho okolia vnášať moderné prvky, niet dôvodu zanevrieť na staré plechové brány či plôtiky z latiek. Ak viete, ako sa o ne postarať, môžu poslúžiť aj ďalšej generácii. A pritom to nemusí byť nákladné.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnite pekne od zeme

Betónový múrik je oporou nejedného plota. Obzvlášť, ak je pozemok v miernom teréne, z ktorého vystupuje vyvýšená predzáhradka a zarovnaný dvor. Škára medzi chodníkom a ním je neraz plná života. Semená burín a tráv naplavené pri daždi jej neodolajú. Ak sa ich chcete zbaviť nadobro, nezostaňte iba pri horúcej vode, ktorá porast zničí iba na niekoľko týždňov. Vyčistite ryhu od zeminy, prehĺbte ju a vyplňte ju betónom z jemného kameniva. Ten kúpite vo vreci hotový v stavebninách. Opäť budete mať na niekoľko rokov pokoj.

SkryťZatvoriť reklamu

Machy a lišajníky síce dodajú betónovému múriku punc vekov, nie vždy sú však ozdobou. Ak sa ich chcete zbaviť natrvalo, odstráňte ich oceľovou kefou, opláchnite tlakovou vodou a siahnite po vápennom hydráte, ktorým urobíte niekoľko opravných náterov. Ak vám jeho snehobiela farba nie je príliš po vôli, siahnuť môžete po tónovacej farbe pre vápenné nátery, ktorá ho priblíži odtieňom prírody. Chráni betón a priaznivo pôsobí na jeho vysúšanie. Navyše ide o jeden z najlacnejších materiálov so všestranným použitím.

Ak sa však z múrika po rokoch vysypali štrkové hniezda a posypová soľ s vlhkosťou a mrazom urýchlili jeho rozpad, nesnažte sa chyby schovať pod obklad, ktorý i tak po roku či dvoch odpadne. Sú iba tri možnosti ako mu prinavrátiť život. Schovať ho za primurovku, odzbíjať uvoľnené časti a na ukotvenú armatúru priliať novú vrstvu betónu alebo ho vymeniť za nový. Hoci aj z plotových tvárnic.

SkryťZatvoriť reklamu

Zbavte sa hrdze

Kovové brány, plotové dielce vyplnené pletivom či zvyškami z razenia súčiastok v strojárenských podnikoch. Neraz stačia drobné opravy na to, aby vyzerali ako pred rokmi. Výmena plechov v bráne či spodného rámu nie je nákladnou záležitosťou. Všetko sa točí okolo štetca a farieb, ktoré majú zaistiť, aby vyzeral rovnako dobre ako pri osadení.

Olupujúcu sa farbu a hrdzu sa nesnažte schovať pod novú vrstvu náteru, pretože na budúci rok budete mať opäť o prácu postarané. Snažte sa maľovanie rozplánovať na etapy, aby ste každý dielec precízne na maľovanie pripravili. Oceľová kefa, oscilačná brúska či kotúč do vŕtačky si s prípravou povrchu poradia a zoberú so sebou aj starý náter, aj hrdzu. Ak je však jedinou prekážkou hrdza, čas si ušetríte chemickým odhrdzovačom. Ten vo viacerých náteroch nielen odstráni koróziu, ale upraví povrch tak, aby jej lepšie odolával. Výhodou je, že zatečie do všetkých škár a nerovností, kam sa pri brúsení iba s ťažkosťami možno dostať. Odmastený a hrdze zbavený povrch bude vhodným podkladom pod základný náter.

SkryťZatvoriť reklamu

Jeden náter nestačí

Úlohou základného náteru je vytvoriť spojovací mostík medzi podkladom a krycou farbou. Od neho závisí, či sa krycia farba olúpe, alebo nie. Ak nemaľujete rovné plochy, rozlúčte sa s plochým štetcom a nahraďte ho okrúhlym. Nielenže sa ľahšie dostanete do všetkých zákutí, ale aj namáčať ho budete menej často.

Matná krycia farba lepšie skryje nerovnosti povrchu a pri rekonštrukcii neraz vyzerá lepšie. Voľte syntetickú a namiesto jedného krycieho náteru spravte dva. Dobrou voľbou sú farby určené na plechové strešné krytiny. Ak starý náter z plota nemožno odstrániť a nemáte vôbec tušenie o akú farbu šlo, rozhliadnite sa po syntetike vyrábanej staršou technológiou s ľahkými benzínovými riedidlami. Zabránite tomu, aby nové agresívne riedidlo rozpustilo podkladovú vrstvu.

SkryťZatvoriť reklamu

O uzavretí vrchov dutých stĺpikov či premazaní závesov brány vari hovoriť už netreba. S novým náterom a vynoveným múrikom je to už hotová vec.

A čo drevo? Vymeniť či renovovať?

Drevené latky v plote, ktoré neprichádzajú do styku so zemnou vlhkosťou, dokážu pri dobrej starostlivosti vydržať dlhšie, ako by ste si mysleli. Aj keď sa vplyvom poveternostných podmienok ich prírodná farba vytráca a čoraz intenzívnejšie odhaľujú svoju štruktúru, nátery ich dokážu tak oživiť, že opäť vyzerajú ako nové.

Ak používate napúšťacie lazúry, existuje jednoduchý spôsob, ako zistiť, či nadišiel správny čas na novú vrstvu. Ak sa kvapka vody do dreva vpije namiesto toho, aby skĺzla k zemi, pôvodný náter treba obnoviť. Napúšťacie lazúry sú zmesou vo vode rozpustných a nerozpustných olejov, ktoré prenikajú do vrchných vrstiev dreva. Ak vyschnú a odparia sa, stačí ich obnoviť.

SkryťZatvoriť reklamu

S farebnými nátermi je to však inak. Uzatvárajú v dreve vlhkosť a ak sú poškodené, voda stráca cestu von a urýchľuje skazu dreva. Pri ich obnove to bez odstránenia starej vrstvy nejde. Vždy je vhodné uskutočniť najprv ošetrenie prípravkom proti hubám a škodcom.

Dôslednosť sa však pýta aj vtedy, ak sa rozhodnete napúšťaciu lazúru vymeniť za farebný náter. Keďže základná farba nebude na mastnej lazúre držať dostatočne pevne, povrch je potrebné obrúsiť až na čistú vrstvu dreva.

Nechajte to na prírodu

Pri dreve je kľúčová pravidelná obnova povrchovej úpravy, ktorá je jedinou cestou k šetreniu časom. Ak je pôvodný povrch súdržný, bez prasklín a defektov, nová náterová hmota môže poputovať na jemne obrúsený povrch. Ak ho už nahlodal zub času, treba všetko zbrúsiť až po drevo.

SkryťZatvoriť reklamu

Existuje však spôsob, ako vybabrať s betónom, kovmi aj drevom. Skúste sa zamyslieť nad živým plotom, o ktorý sa budú starať iba vaše nožnice a príroda sama. Ak zvolíte voľnorastúci variant z drevín, možno budete mať na desiatky rokov pokoj od údržby a svojmu pozemku dodáte jedinečný ráz.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 246
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 677
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 530
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 381
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 997
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 859
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 668
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 427
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie