SME

Aby bola voda v bazéne vždy čistá

Bazén nemá samočistiace schopnosti a na rozdiel od prírodných vodných nádrží, odkázaný je na naše výkony. Výmena zakalenej vody za čistú problém nevyrieši.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Kde je voda, tam je aj život. Inak to nie je ani v bazéne za domom. Kým my robíme všetko pre to, aby v ňom bola krištáľovočistá voda vždy, keď máme chuť zaplávať si, život si hľadá cestičky, ako sa presadiť. Ak údržbu bazéna zanedbáme, využije príležitosť.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko sa točí okolo filtrovania, chémie a prevencie. Ako mať všetko pod kontrolou?

1. Prevencia nadovšetko

Chodník, záhradná sprcha a zakrývacia plachta. Tieto kľúčové prvky by nemali chýbať ani pri tom najmenšom bazéne.

Vydláždený vstup či drevený rošt zabránia tomu, aby sme na nohách vnášali do vody trávu a hlinu. Mali by však mať protišmykový povrch, aby sme si pri vychádzaní z bazéna neublížili.

SkryťZatvoriť reklamu

Záhradná sprcha odplaví z tela čiastočky, ktoré by sa rozpustili vo vode bazénu. Nejde iba o nečistoty, ktoré sa na nás nalepia pri športovaní, pikniku či leňošení v tráve. Tečúca voda zmyje aj kozmetiku, opaľovací krém či repelent, s ktorými si bazénová chémia ani filtrácia príliš neporadia.

Zabúdať netreba ani na zakrývaciu plachtu, ktorá zabráni tomu, aby vietor do bazéna navial nečistoty z okolia. Obzvlášť ak je v tieni stromu či na trávniku, po ktorom sa pravidelne preháňame pri údržbe s kosačkou.


Čo to stojí:
Solárna záhradná sprcha od 99 eur
Zakrývacia plachta (priemer 366 centimetrov) od 14 eur


2. Vodu treba upraviť

Aj to najmenšie množstvo živín v bazénovej vode stačí na to, aby mali živé organizmy odkiaľ čerpať energiu. Riasy využívajú slnečné žiarenie, baktérie a kvasinky si vystačia aj bez neho. Aby mali sťažené životné podmienky, ich rozmnožovanie a rast je možné spomaliť zmenou pH.

SkryťZatvoriť reklamu

Kým čerstvo napustená voda z vodovodu má hodnotu pH v rozmedzí 8,2 až 8,4, kompromis možno dosiahnuť úpravou kyslosti na 7,2 až 7,6 jednotiek. Pokožka a očné spojivky v takomto prostredí netrpia a organizmy žijúce vo vode sú pod kontrolou. Keďže voda neustále mení svoje vlastnosti, na jej pH treba dohliadať kvapkovým testerom a upravovať hodnoty podľa meraní chemickými prípravkami.

Vodné organizmy citlivo reagujú na prítomnosť chlóru, ktorý pôsobí ako dezinfekcia. Žiaľ nie je stály a slnečné žiarenie spôsobuje, že uniká z vody. Preto treba zaistiť jeho obnovovanie prípravkami s postupným uvoľňovaním. Tie sa postarajú o to, aby brzdil neviditeľný život bez toho, aby sme museli zabezpečiť každodenné dávkovanie. Ak organizmy v bazéne získajú prevahu, chlór možno šokovo dávkovať vo vyšších koncentráciách, aby situáciu napravil.

SkryťZatvoriť reklamu

Existujú alternatívy, ktoré dokážu zastúpiť chlór v situáciách, keď spôsobuje citlivej pokožke nepríjemnosti. Najobyčajnejšou je kuchynská soľ, ktorá znemožní život sladkovodným organizmom. Dostupné sú aj bezchlórové dezinfekcie, obzvlášť vhodné pre deti.


Čo to stojí:
Chlórová dezinfekcia, 1 kg 14 eur
Bezchlórová dezinfekcia, 1 kg 11 eur
Trio chémia (dezinfekcia, vločkovanie, stop riasam v jednom výrobku), 1kg 16 eur
Prípravok na úpravu pH, 1kg 6 eur
Účinné sú aj ióny striebra, ultrazvuk, ozón či ultrafialové žiarenie. Investícia do takejto výbavy je však o poznanie vyššia ako do chémie.
Kvapkový tester pH, Cl na 120 meraní 17 eur


3. Bez filtra to nepôjde

Filtrácia zaisťuje obeh vody v bazéne a jej úlohou je odstraňovať z nej mechanickou cestou znečistenie. Kým lapače nečistôt zachytia väčšie častice, samotný filter odstraňuje tie menšie.

SkryťZatvoriť reklamu

Lacnejšie systémy pre malé bazény využívajú kartušové filtre, ktoré zachytávajú čiastočky, ktoré sú väčšie ako ich póry. Ich nevýhodou je, že sa dokážu rýchlo zaniesť a vyžadujú si pravidelnú starostlivosť. Svojím výkonom sú uspôsobené pre bazény s objemom do 20 metrov kubických a zväčša nemajú dosť síl na to, aby preháňali vodu cez systémy ohrevu.

Výkonnejšou alternatívou je filtrácia, ktorá pretláča vodu cez pieskovú náplň. Tá vytvára bariéru pre nečistoty, ktoré sa v nej zachytávajú. Filtráciu v pravidelných intervaloch vyčistíte prepláchnutím. Piesková náplň má priemernú životnosť tri roky. Nezáleží na tom, či je filtračný systém ovládaný automatom, alebo manuálne. Dôležité je, aby udržal vodu v čistote.

Čím je jej teplota vyššia, tým rýchlejšie sa v nej organizmy rozmnožujú. Preto aj filtrácia musí bežať dlhšie. Denný prevádzkový čas vypočítate jednoducho. Teplotu vody stačí vydeliť tromi a výsledok udáva počet hodín prevádzky filtra. Kým pri 15-stupňovej vode postačí, ak pobeží filter päť hodín denne, pri 24-stupňovej to bude osem hodín.

SkryťZatvoriť reklamu

Čo to stojí:
Bazény je výhodnejšie kupovať v sadách s filtračným systémom a systémovým príslušenstvom.
Napríklad:

Samonosný nadzemný bazén s nafukovacou obručou a kartušovou filtráciou 3,66 x 0,91 metra 91 eur
Bazén s pevnou konštrukciou a kartušovou filtráciou 3,66 x 0,91 metra 220 eur
Náhradná náplň do pieskovej filtrácie, 25 kg 8 eur
Náhradná náplň do kartušovej filtrácie 13 eur


4. Keď filtrácia nestačí

Niektoré nečistoty sú však natoľko previazané s vodou, že ani filter si s nimi neporadí. Ak sa voda zakalí a nepomôže ani filtrácia, siahnuť treba po prípravkoch, ktoré spôsobia ich vyvločkovanie. Tie klesnú na dno a následne sa zachytia vo filtri.

Nie všetky látky však možno od vody oddeliť vyvločkovaním. Sú vo vode úplne rozpustné a jediným spôsobom, ako znížiť ich koncentráciu vo vode, je rozriediť ju.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak voda stráca na kvalite, pomôže odpustenie tretiny jej objemu a náhrada za čerstvú. To možno kombinovať vždy s čistením filtra.

Každý filter je však prikrátky na nečistoty, ktoré sa usadia na stenách a dne bazéna či na hmyz plávajúci na hladine. Obeh vody ich nedokáže strhnúť a tak znečisťujú vodu, ktorá vyteká z filtra von. Sú živnou pôdou pre organizmy a jediným spôsobom, ako sa ich zbaviť, je použiť nástroje na čistenie stien, sieťky a špeciálny vysávač určený na ich likvidáciu. Treba si uvedomiť, že v špinavej nádobe čistá voda nikdy nebude.


Čo to stojí:
Sieťka od 4,80 eura
Kefa od 4,40 eura
Vysávač:
Ručný aj s tyčou od 16 eur
Poloautomatický od 150 eur
Automatický od 380 eur
(orientačné ceny)

Rada servisu
T: Využite silu slnka

Kúpacia sezóna je taká dlhá, ako dlho sa podarí udržať vodu v prijateľnom rozsahu teplôt. Keďže bazény sú vždy svetlomodré, aby voda vyzerala lákavo a vždy bolo možné posúdiť jej čistotu, bez doplnkovej výbavy slniečko pri jej ohreve príliš nepomôže.

SkryťZatvoriť reklamu

K doplnkovej výbave patrí napríklad čierna zakrývacia plachta. Plní hneď dve úlohy. Kým na slnečnom svite zachytáva tepelnú energiu a odovzdáva ju vodnej hladine, po súmraku spomaľuje ochladzovanie vody. Súčasne bráni odparovaniu, ktoré spotrebúva časť tepelnej energie.

Čím lepšie sa podarí bazén uzavrieť pred okolitým prostredím, tým vyšší je jeho tepelný zisk. Pomôcť môže aj prístrešok z konštrukcie potiahnutej fóliou či polykarbonátom, obzvlášť v prechodnom jarnom a jesennom období. Pri umiestnení na kolieskach či koľajniciach nebude manipulácia príťažou.

Komerčné riešenia sú zväčša luxusom, šikovný majster si však dokáže poradiť. Výrazne napomôže aj vhodné umiestnenie bazéna k bariére zo severnej strany či na miesto, kde je závetrie.

SkryťZatvoriť reklamu

Solárne systémy využívajú čerpadlo filtračnej jednotky na to, aby časť vody prehnali cez solárny absorbér, ktorý pohlcuje tepelnú energiu slnka a odovzdáva ju pretekajúcej vode. Existuje mnoho systémov, či už hadicových, alebo panelových, všetky však majú čosi spoločné. Ich výkon sa odvíja od ich plochy, natočenia k uhlu dopadu lúčov a prietoku vody. Čím väčšiu výmeru majú, tým väčšie rezervy musí mať čerpadlo, aby zachovalo výkon filtrácie.

Čo to stojí:
Solárny ohrev 3,6 m2 so stojanom 385 eur

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 238
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 5 557
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 862
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 583
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 103
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 509
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 669
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 504
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie