SME

Osviežte byt novou maľovkou

Nie vždy treba investovať mnoho, ak vás omrzeli múry, medzi ktorými trávite väčšinu svojho života.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Nová maľovka oživí sivé steny, prevonia interiér, a nábytok uložený na nové miesta dokáže zmeniť atmosféru takmer na nepoznanie. Výhodou je, že sa zaobídete aj bez majstrov. Stačí iba vedieť ako na to.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak si prácu vopred naplánujete do detailu, možno sa zaobídete aj bez umývania a upratovania, ktoré dokáže znechutiť najviac.

Praskliny a diery

Žiadny náter nebude vyzerať dobre, ak stenu vopred nepripravíte. Nespoliehajte sa na to, že opadanú omietku prešpachtľujete sadrou alebo olupujúcu farbu prekryjete novou vrstvou. Všetky nedostatky treba odstrániť tak, aby spod nového náteru nevykukli.

SkryťZatvoriť reklamu

Praskliny, ryhy a vypadané kusy omietky najlepšie zamaskuje šľahaný maliarsky tmel. Je ľahký, pružný a po zaschnutí ho možno zabrúsiť tak, aby splynul s okolím. Ak je však rozsah poškodení priveľký, bez opravnej malty či omietkovej zmesi to nepôjde. Pri výbere tej správnej dokážete na opravenom povrchu dosiahnuť rovnakú štruktúru, akú má okolie.

Staré vrstvy farby nie sú bariérou pre nanesenie nových, rozhodujúce však je, aká je ich súdržnosť. To najlepšie overí test vodným rozprašovačom. Ak sa po navlhčení farba zvlní a vytvoria sa pod ňou bubliny, staré vrstvy musia preč. Ak je podklad súdržný a neoddeľuje sa ani pri niekoľkých zárezoch kancelárskym nožom, niet sa čoho obávať. Dnešné farebné nátery možno vrstviť takmer bez obmedzení.

Plesne a fľaky

Mastné fľaky v kuchyni, za sedačkou či nad posteľami a operadlami musia preč, inak nový náter na nich nevytvorí potrebnú vrstvu. Opakované opláchnutie saponátovou vodou problém odstráni.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak však na strope vidno mapy od vytopenia susedmi, hrdzavé výkvety alebo dechtové škvrny v okolí komína, bez hĺbkového napustenia to nepôjde. Výrobcovia ponúkajú podkladové nátery, ktoré problematické miesta zakonzervujú tak, aby nepresakovali do ďalších vrstiev. Treba ich však aplikovať s predstihom.

Osobitnú pozornosť treba venovať plesni, ktorá si bez odstránenia príčiny vždy nájde cestičku späť. Ak sa nechcete vrátiť späť k vápennému hydrátu, ktorý sa otiera, vyskúšať by ste mali farby s protiplesňovým prídavkom. Nie sú všemohúce, dokážu však opakovaný výskyt plesne potlačiť.

Možno maľovanie odkladáte iba preto, že máte na stenách staré tapety, ktoré by ste iba neradi odstraňovali zo stien. Aj pre takéto povrchy existuje riešenie. Štruktúrované farby s pridaným granulátom či drevenými trieskami dokážu vytvoriť atraktívny povrch bez toho, aby bolo spoje starých tapiet vidno. Niektoré farby možno špeciálnymi valčekmi plasticky vzorovať, aby ste dosiahli rovnaký efekt.

SkryťZatvoriť reklamu

Pod farbu patrí penetračný náter

Ani vysávač nezbaví steny prachu, ktorý sa na nich postupom času usadil. Aby farba kryla rovnomerne a farebné odtiene zostávali jednotné, treba investovať do základného náteru. Majú ho v ponuke všetci výrobcovia interiérových farieb a jeho úlohou je pripraviť povrch s dobrou priľnavosťou a rovnomernou nasiakavosťou.

Pod svetlú výmaľbu patrí biely, pod sýtu šedý. Ak ho použijete, budete mať istotu, že pri ďalšej maľovke sa predchádzajúca vrstva nebude lúpať.

Čítajte návody

Každý výrobca má na svojom webe vypracovaný návod, ako s jeho farbami dosiahnuť najlepšie výsledky. Obzvlášť v prípade, ak vám chýbajú skúsenosti. Ak dodržíte riedenie a miešanie farieb s obsahom pigmentov, potom stačí vedieť iba to najdôležitejšie.
Začínajte vždy stropom a sledujte, ktorým smerom sa do miestnosti dostáva rozptýlené svetlo. Podobne ako pri plávajúcej podlahe, aj tu majú smerovať ťahy smerom k zdroju svetla – k oknu.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri nových, hladkých povrchoch budete hotoví po nanesení dvoch vrstiev farby, pri starších a štruktúrovaných bude musieť byť vrstiev viac. Neponáhľajte sa. Pri riedení to nepreháňajte a medzi nanášaním jednotlivých vrstiev vyčkajte, kým náter definitívne zaschne. Čím vyššia teplota a nižšia vlhkosť v miestnosti bude, tým rýchlejšie budete s prácou hotoví.

Čím maľovať?

Niet nad kvalitnú štetku s dlhým prírodným vlasom. Ak vám však chýbajú skúsenosti a nechcete investovať do výbavy veľa peňazí, dobré výsledky dosiahnete aj s valčekom.
Krátky vlas patrí na stierky a sadrokartón, dlhý na štruktúrovaný povrch omietok. Kvalita sa výrazne premieta do ceny. Ak maľujete často, oplatí sa investovať – životnosť je niekoľkonásobná.

Aj keď valček spraví väčšinu práce sám, bez štetcov sa nezaobídete. Pomôžu vám pri hranách a spojoch stien. O ich kvalite vám napovie hustota a dĺžka vlasu. Na interiérové farby sú najvhodnejšie štetce z prírodných prasačích štetín. Veľmi dobré výsledky sa dajú dosiahnuť aj striekaním. Ak máte vo svojej blízkosti požičovňu náradia a techniky, môžete to skúsiť po novom.

SkryťZatvoriť reklamu

Farby na želanie

Nie je biela ako biela. Belosť je udávaná na obale a rozhodne by ste nemali šetriť tam, kde sú štruktúrované povrchy a miestnosti s malými oknami. Tónovacími farbami si dokážete farby namiešať aj sami, nikdy však nedokážete dvakrát po sebe vytvoriť rovnaký odtieň. Prenechajte túto prácu na farebné štúdio. Podľa vzorkovníka vám farebné odtiene namiešajú aj v malej predajni, lepšie je však vyhľadať takú, kde majú na miešanie digitálny stroj. Ten zaistí, že ak budete musieť prikúpiť farbu navyše, vždy vám ju namiešajú v rovnakom odtieni.

Ak požiadate o zamiešanie odtieňa v profi kvalite, zaplatíte síce viac, no sýtosť a prefarbenie budú hlbšie. Je to tým, že v takomto prípade sa použije viac pigmentu ako pri hobby objednávke.

SkryťZatvoriť reklamu

S dobrou prípravou upratovať netreba

Aby ste sa však vyhli zbytočnému neporiadku, pripravte každú miestnosť tak, aby fólie a pásky zakryli bezprostredné okolie stien. Kým nábytok odpočíva pod fóliou v strede miestnosti, maliarske pásky by nemali chýbať na zárubniach, vypínačoch, zásuvkách, parapetných doskách či okenných rámoch. Ak máte v byte položené nové podlahy, vyplatí sa použiť fóliové pásy so samolepiacou vrstvou, ktorými je možné olemovať spodné línie stien. Ak sa vám neprihodí nešťastie a nevylejete farbu, namiesto umývania budete iba odlepovať ochranné štíty.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 169
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 852
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 305
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 262
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 174
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 078
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 891
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie