Hoci sa na najväčšom svetovom dizajnérskom podujatí na Milánskom týždni dizajnu prezentovali aj farebné akcenty interiéru, Lalinský upozornil, že farebné trendy sa dajú definovať v móde a v oblečení, ktoré sa dá ľahko obmieňať. "Meniť ale každoročne v závislosti od módnych trendov čalúnenie sedačky alebo pohovky je nezmysel," dodal.
Definovanie farebných módnych trendov je obľúbenou témou dizajnových žurnalistov a ľudí, ktorí reflektujú nábytkový dizajn. Podľa odborníka však ide často o zjednodušovanie prístupu. "V roku 2006 bola veľmi módnou olivovo zelená farba, nasledovala ju fialová, ale konkrétne farebnostné kódy a ich sledovanie je v prípade dizajnu zbytočné," vysvetlil.
Zároveň dodal, že dnes v interiérovom dizajne paralelne funguje čierno-biela farebnosť do béžových alebo prepeličo-sivých odtieňov, ale zároveň je výrazne uplatňovaná primárna farebnosť veľmi jasných a jednoduchých odtieňov sýtych farieb, väčšinou nie v súlade, ale aj v kombinácii neočakávaných farebných tónov, ako napríklad červená s oranžovou.
V kontexte hodnotových prehodnotení v čase hospodárskej krízy a spytovania seba samého sú pri vnímaní farebnosti interiérových celkov farby v interiéroch tlmené do pokojných a pokorných kompozícií, čo súvisí aj s odporúčanou voľbou farieb v interiéri. K jednoduchým a tlmeným tónom patria napríklad odtiene béžovej, zlatistého odlesku, medu a iné jednoduché a tlmené tóny.
"Na druhej strane ľudia môžu voliť farbu, ktorá sa im páči. Pre multifokálnu dobu, ktorú v súčasnosti žijeme, je charakteristické, že existujú vedľa seba viaceré a často protikladné prúdy," uviedol Lalinský.
In sú podľa neho obnažené biele priestory až minimalistického charakteru rovnako ako barokový ornament na stenách. Všetko závisí od individuality a vkusu obyvateľa interiéru.

"Ľudia intuitívne vedia, v akom farebnom interiéri sa cítia dobre. Čo možno nevedia alebo netušia, sú možnosti vizuálnych a optických korekcií, ktoré dokáže farba v priestore urobiť," zdôraznil s tým, že napríklad príliš dlhá a úzka miestnosť sa dá správnou voľbou farieb skorigovať.
V posledných rokoch zažíva pri farebnej úprave interiérov svoju renesanciu tapeta. "Nie je to však tapeta, ktorú poznáme zo sedemdesiatych rokov minulého storočia z panelákových bytov. V súčasnosti sa vyrábajú veľmi kvalitné tapety a renesanciu zažíva aj textilná tapeta, ktorá je interiérovým dekoratívnym prvkom známym z klasicistických palácov," vysvetlil.
Pri grafickom stvárnení tapety fungujú rozmanité vzory ako štruktúra, figuratívne motívy v podobe kvetov, zvierat, siluet ľudí. "Toto všetko je akceptovateľné a je prijateľnou formou interiérového stvárnenia. Aj keď sa nedá povedať, že by šlo o trend, zvýšenie možností úpravy stien, napríklad aj v podobe tapiet alebo texturálnych omietok súvisí s tým, že súčasný konzument má neobmedzené množstvo možností, čo si môže do interiéru vybrať," povedal.
Pri voľbe farieb interiéru by si mali ľudia uvedomiť, že zásahy sú trvalejšieho charakteru a kvalitu prostredia budú ovplyvňovať dlhodobejšie. "Nemá zmysel voliť len to, čo je módne. Interiér nie je blúzka, ktorá sa dá nenosiť. Pri voľbe farieb stavaného interiéru, teda nie mobiliáru, by si mali zvážiť a byť zvlášť opatrní," upozornil s tým, že ak majú radi výraznejšie farby, môžu si ich zvoliť, ale je vhodnejšie, ak dajú prednosť jemnejším a pastelovým odtieňom.
"Dôležité je farby aj vhodne dopĺňať a nekombinovať ich veľké množstvo. Farebnosť skôr stavať na jednom odtieni doplnenom neutrálnymi farbami, akými sú čierna a biela a odtiene sivej alebo tlmených farieb," uzavrel Lalinský.