SME

Trávnik zakladáme pri teplote vyššej ako päť stupňov Celzia

Zakladanie trávnika si vyžaduje teplotu vzduchu viac ako päť stupňov Celzia a dostatok vlahy. Hoci sa trávnik môže pri týchto základných podmienkach zakladať počas celého roka, najvhodnejšie obdobie na tento proces je jar

(Zdroj: Stock.XCHNG)

.

V mesiacoch marec až jún alebo na jeseň, v mesiacoch september až október. Pre TASR to uviedol odborník na trávniky Vladimír Šmajstrla.

"Trávnik je umelé účelovo založené živé spoločenstvo niekoľkých trávnatých druhov, ktoré sú vyšľachtené a skombinované tak, aby vytvárali pevnú a hustú mačinu," vysvetlil.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trávniky delíme na intenzívne a extenzívne. "Do skupiny intenzívnych trávnikov zaraďujeme okrasné trávniky, parkové, športové a plochy trávnikov sídliskovej aj rodinnej výstavby," spresnil Šmajstrla a dodal, že skupinu extenzívnych trávnikov predstavujú plochy krajinných parkov, zatrávnenia okolo komunikácií a podobne, pričom v záhradách na Slovensku sa najčastejšie pestujú intenzívne typy trávnikov, so zvýšenou odolnosťou na ušľapávanie.

SkryťZatvoriť reklamu

Medzi zakladaním trávnika profesionálnymi špecialistami a laickým amatérskym postupom je podľa Šmajstrlu rozhodujúca solventnosť objednávateľa, jeho odborné vedomosti z oblasti trávnikárstva a v nemalej miere aj pracovná zručnosť a chuť pracovať. "Pri absencii odborných znalostí je vhodnejšie zadať zakladanie trávnika profesionálom," odporučil. "Ak sa záhradkár rozhodne pre svojpomocné založenie trávnika mal by ovládať základné znalosti z pedológie, biológie a čiastočne z techniky," dodal Šmajstrla.

Trávnik môžme založiť výsevom alebo položením hotovej predpestovanej mačiny. "Výhody zakladania trávnika výsevom sú najmä v nižšej cene realizácie a v možnosti presnejšie prispôsobiť zloženie porastu požiadavkám na jeho kvalitu z aspektu cieľového využívania. Nevýhodou výsevu je pestovanie mačiny pred začiatkom jeho využívania," vysvetlil.

SkryťZatvoriť reklamu

Za výhodu položenia predpestovanej trávnikovej mačiny považuje odborník okamžitý optický a estetický efekt pri pohľade na zatrávnený parter záhrady. "Plochy sa môžu využívať krátko po položení na cieľové účely. S hotovou trávnou mačinou kupujete okrem času a práce aj živiny, ktorými je mačina vyhnojená, a aj postrek, ktorým je ošetrená napríklad proti hubám," spresnil.

Pre zakladanie trávnika je, najmä z hľadiska ďalšieho využívania, limitujúcim faktorom kvalita pôdy. Veľmi zaťažované trávniky vyžadujú vodu priepustné pôdne substráty dobre zásobené živinami. Trávnikové porasty vyžadujú slabo kyslú pôdnu reakciu pH 5,5 až 6,5. Sú schopné rásť na všetkých typoch pôd, najvhodnejšie sú však pre ne hlinito piesčité hnedozeme a černozeme. Pri príprave plochy na zakladanie trávnika ju treba jemne skypriť, dôkladne urovnať a utužiť.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri zakladaní trávnika sejbou treba vybrať najvhodnejší termín, na jar zväčša v apríli alebo máji, na jeseň býva najvhodnejšie obdobie koncom augusta až do októbra. Dôležité je aj určenie hmotnosti osiva na štvorcový meter, spravidla sa seje 20 až 30 gramov osiva na jeden štvorcový meter v závislosti od druhu miešanky.

Zásadnou podmienkou je podľa odborníka rovnomerné rozprestretie osiva po ploche, ktoré sa dosahuje ručným siatím alebo trávnikárskou sejačkou, pre lepšiu rovnomernosť v dvoch smeroch kolmo na seba. Kvalitu osiva zaručuje jeho nákup u renomovanej a dlhodobo overenej firmy, pričom musí jeho zloženie zodpovedať požiadavkám na cieľový typ trávnikovej mačiny.

"Iný druh trávnikovej zmesi je vhodný pre založenie suchu vzdorného okrasného intenzívne nezaťažovaného trávnika tmavej farby, jemnej listovej textúry nenáročného na ošetrovanie s malým narastaním listovej hmoty a iná trávniková zmes dokáže vytvoriť intenzívne zaťažovaný ihriskový trávnik, ktorý vyžaduje intenzívne ošetrovanie a časté kosenie," upozornil odborník a dodal, že sortiment trávnikových zmesí je veľký a na dosiahnutie cieľovej kvality mačiny si treba vybrať správny typ osiva.

SkryťZatvoriť reklamu

Najvhodnejším spôsobom zavlažovania trávnika je podzemný rozvod s výsuvnými postrekovačmi. "Polievanie musí byť dostatočne účinné bezporuchové a spoľahlivé, najlepšie nezávislé na obsluhe, teda automaticky ovládané počítačom. Rozvody vody treba riešiť tak, aby nebránili plynulému ošetrovaniu mačiny," povedal.

Pri zakladaní trávnika položením predpestovanej mačiny sa musíme najskôr rozhodnúť, ako má trávnik, ktorý kupujeme vyzerať. Takýto trávnik objednávame na štvorcové metre, preto je potrebné ešte pred objednávkou predpestovanej mačiny presne zmerať plochu, na ktorú sa bude pokladať, pričom treba rátať s rezervou. "Podľa kvality mačiny a zručnosti pokladajúcich pracovníkov sa obyčajne počíta s 5 až 10-% rezervou," vysvetlil.

SkryťZatvoriť reklamu

Zároveň upozornil, že predpestovaný trávnikový mačinový koberec, ktorý kupujeme, musí byť farebne aj druhovo jednotný, kompaktný a dostatočne hustý. "Rozvinutý pás mačiny vyzdvihneme za kratšiu stranu do výšky tak, aby sa nedotýkal zeme a mačina sa nesmie narušiť roztrhnutím," odporučil odborník pri kúpe vyskúšať.

Pôda pri zakladaní trávnika predpestovanou mačinou musí byť, rovnako, ako pred sejbou, dostatočne utužená za sucha, keď pohyb pracovníkov nezanecháva na povrchu pôdy stopy. Ideálne je ukladanie mačiny realizovať za sucha, pretože pri rozmočenom povrchu sa musia na prechádzanie pracovníkov po ploche použiť široké dosky.

"Okamžite po pokládke sa musí trávová mačina zalievať. Samozrejme tak, aby sa nenarušil postup ďalšej pokládky. Po ukončení celej plochy sa spustí závlahový systém tak, aby bola celá plocha rovnomerne dostatočne zavlažovaná," spresnil Šmajstrla. Pri dobrých teplotných a vlahových podmienkach mačina zakoreňuje za päť až osem dní.

SkryťZatvoriť reklamu

Intenzita ošetrovania trávnika závisí od typu trávnikovej mačiny a poveternostných podmienkach. Trávniková mačina potrebuje v horúcich letných dňoch osem litrov vody denne na jeden meter svojej plochy. Trávniková plocha vyžaduje pravidelné prihnojovanie, najmä viaczložkovými NPK hnojivami.

"Veľmi dôležité je doplňovanie postupne uvoľňovaného dusíka a fosforu dlhodobo pôsobiacimi hnojivami, ktoré sa doplňujú v intervaloch 60 až 90 dní. Klasické hnojivá je potrebné aplikovať každých 6 až 10 dní," uviedol Šmajstrla s tým, že pekný, dobre zapojený trávnik nevyžaduje chemické ošetrenie, preto je treba maximálnu pozornosť venovať jeho kvalite.

Základná zásada pri kosení trávnika je dodržanie výšky a kvality strihu. Trávnik v rámci vegetačnej sezóny má obdobia, keď rastie intenzívnejšie ako inokedy. To je najmä v čase jarného odnožovania v apríli až máji a v čase jesenného odnožovania v septembri až októbri. Naopak, napríklad v auguste sa rast oproti priemeru spomaľuje.

SkryťZatvoriť reklamu

Porast trávnika sa musí kosiť, keď sa jeho výška zväčší o 40 % od požadovanej výšky, na ktorú sa má trávnik kosiť. Ak je napríklad požadovaná výška trávnika 60 milimetrov, trávnikový porast treba kosiť pri dorastení do výšky 100 milimetrov. "V období najintenzívnejšieho rastu treba trávnik kosiť aj viackrát do týždňa, pretože ak ho necháte prerásť, nebude mať po pokosení sýtozelenú farbu, ale žltozelený odtieň. Cez vysoké steblá sa totiž do spodných častí nedostane dostatok slnečného svetla, preto majú menší obsah chlorofylu," uzavrel Šmajstrla.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 142
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 180
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 553
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 032
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 894
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 500
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 138
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 914
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie