štyridsiatich rokov.
Najpestovanejší je fikus
Pozná ho asi každý. V bakalárskych príbehoch si ho niektorí samotári ozdobovali namiesto vianočného stromčeka a určite vystupoval v nejednej televíznej inscenácii. Raz mu dokonca hrdinka z pomsty budúcej svokre ostrihala všetky listy. Hoci sa fikus u nás udomácnil, pochádza z exotických krajín - z Ázie, Austrálie, Afriky a z južnej Európy.
Fikusy sú prevažne stálozelené kry a stromy a sú príbuzné figovníkom. Majú zaujímavé listy rozličných tvarov a farieb a pri poranení vylučujú biele mlieko. Pestujú sa rôzne odrody. Ficus elastika, tzv. gumovník, má stromovitý krovitý vzrast a podlhovasté eliptické, kožovité listy. Ficus elastika „Schrijveriana" má širšie červenkasté listy a kompaktnejší vzrast. Najobľúbenejším a najznámejším fikusom je však určite Ficus benjamina, pochádzajúci z južnej Ázie a Austrálie. Vyzerá ako stromček a v súčasnosti je často používaný ako dekorácia firemných priestorov - čím väčší fikus stojí v recepcii či vstupnej hale, tým bohatšia je aj firma.
Fikusy pestujeme pri nočnej teplote 18 - 20 °C, cez deň pri 20 - 25 °C. V zime je potrebná teplota 16 °C. Potrebujú svetlé miesto s letným tienením proti priamemu slnku, v zime je dobré postaviť rastlinu k oknu. Fikus potrebuje dostatok vody, neznáša však prelievanie, pretože mu opadajú listy.
S filodendronom je to jednoduché
Ani pestovanie filodendronov nie je náročné. Majú lesklé listy, ktoré znesú suchý vzduch aj iné
zhoršené podmienky. Hoci by sa zdalo, že filodendrony vyšli z módy, opak je pravda. Philodendron erubesens má nádhernú kresbu listov, Philodendron imbe sa zasa vyznačuje krásnym odtieňom listov, hrajúcim do purpurova. Výborne sa hodia na spestrenie nevýrazných bielych interiérov. Na verande alebo v obývačke s veľkými oknami je vhodnejšie zoskupiť ich viac, čo vytvorí dojem robustnej vegetácie.
Na filodendronoch je pekné, že tvoria liany a v dobrých podmienkach môžu mať dĺžku až stoosemdesiat centimetrov. Vyšplhajú sa na akúkoľvek oporu, najlepšie na vlhkú. Pestovatelia používajú machové stĺpiky, ktoré rastlina postupne obrastie a schová. Väčšinu času im stačí rosenie listov. Najpopulárnejším „filodendronom" je rastlina, ktorá sa na filodendron len podobá - je to Monstera deliciosa, ktorá letela v šesťdesiatych rokoch a bola ozdobou každej obývačky. Dnes sa opäť vracia do módy a jej lianovité výhonky a čudesne vykrojené listy sú pravou ozdobou obývačiek a spální.
Chlpatý kaktus
„Chlupatý kaktus mám tak rád, je to můj zelený kamarád..." Kto by si nepamätal známu pesničku Jirku Korna z čias, keď sa kaktusy doma hojne pestovali? Hovorilo sa, že ich vôbec netreba polievať, boli lacné, tak prečo nie? Zopár ich bolo povinne na každej parapetnej doske. Dnes zdobia moderné zimné záhrady pyšných majiteľov, vytvorené hoci aj z balkónov v panelákoch.
Hovorí sa, že dievčaťu sa nemá darovať kaktus, lebo sa nevydá, a možno máte obraz starej dievky opatrujúcej s láskou svoje kaktusy zakorenený hlboko v podvedomí, no zabudnite na to. Kaktusy nájdeme v suchých oblastiach všetkých kontinentov, nemajú len pichliače, ale aj kvety rôznych farieb a veľkostí. Medzi najobľúbenejšie kaktusy u nás určite patrí Vianočný kaktus (Schlumbergera truncata).
Táto nenáročná rastlina s mäkkými tŕňmi získala svoje pomenovanie vďaka tomu, že kvitne v zime, najmä v čase Vianoc, kedy svojou exotickou krásou tiež prispeje k sviatočnej atmosfére. Na jeho pestovanie nepotrebujete žiadne zvláštne vedomosti, kaktus treba polievať ale nepreliať, po kvitnutí mu treba dožičiť vegetačný pokoj a rozmnožuje sa odrezkami. Takže ak vaša suseda Vianočný kaktus má, určite nebude problém zopár odrezkov získať a pustiť sa do pestovania.
Všadeprítomné svokrine jazyky
Možno sa vám už prejedli, lebo svojho času boli doslova všade. Ale so svokrou nemajú nič spoločné, takže by ste ich pokojne mohli zobrať na milosť. Krajší je ich latinský názov - Sansevieria - a sú veľmi príjemným domácim spoločníkom. Majú totiž jednu skvelú vlastnosť, znižujú znečistenie vzduchu v miestnosti o viac ako 50 percent.
Vhodné je mať preto aspoň tri rastliny. Kvety na seba viažu prach elektrostatickým nábojom, treba ich teda rosiť a listy čistiť - zvyšujú v miestnosti vlhkosť, pohľad na ne upokojuje a zlepšuje náladu. Takmer ako pohľad na vašu svokru. Plusom tejto extravagantnej rastliny výborného dizajnu je, že je veľmi nenáročná na podmienky a je trvácna. Keďže pôvodne rastie v tropickej Afrike a Ázii, v oblastiach s obdobím sucha, dobre sa prispôsobí suchému ovzdušiu a je vhodná do teplých a svetlých priestorov najmä v panelákoch. Listy sú vhodným materiálom na aranžovanie. Nie je nič krajšie ako rozkvitnutý svokrin jazyk.