SME

Krása a sila striebra

Striebro poznáme už od staroveku. Vyrábali sa z neho šperky, peniaze a rôzne praktické veci do kuchyne, no už v časoch dávno minulých boli známe aj jeho liečivé účinky. Striebro je skrátka nielen krásne, ale aj užitočné.



Striebro bolo vždy v tieni zlata. Hovoriť je striebro, ale mlčať zlato. Zlatá princezná bola viac ako strieborná, zlaté dukáty boli viac ako strieborniaky a aj cena zlatých šperkov je neporovnateľne vyššia. No pozor - zlato nepristane každému a niekomu sa vyslovene hodí k pleti striebro, ale tento kov má v porovnaní so zlatom aj iné prednosti. Napokon, aj jeho nižšia cena je výhodou, ak sa chystáte kúpiť do daru šperk a nie ste práve najsolventnejší. Striebro je možno kov v poslednom čase neprávom zabudnutý, ale nič vám nebráni objaviť jeho krásu. Nie nadarmo sa tomu najcennejšiemu, čo doma máte, hovorí „rodinné striebro".

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťZatvoriť reklamu

Kov Mesiaca

Na našom území sa našli strieborné keltské mince z druhého - tretieho storočia pred Kristom. Prvé strieborné nádoby približne 484 až 430 rokmi pred Kristom používali už starí Gréci. Striebro však poznali aj Egypťania a Rimania a v strieborných nádobách uskladňovali víno, aby vydržalo dlhšie. Taviteľnosť, estetická krása a formovateľnosť striebra prispeli k jeho ťažbe po celom svete. Spolu so zlatom patrilo medzi prvé univerzálne platidlá. Žlté a lesklé zlato sa zvyčajne nazývalo kovom Slnka, striebro zasa kovom Mesiaca.

Strieborné šperky sa nosia dodnes, no začali sa vyrábať už mnoho rokov pred narodením Krista, aby krášlili ženy aj mužov. Zbožňovali ich už starovekí Rimania a Gréci. Miešali ho s inými kovmi, pričom vzniklo aj biele zlato. Všetky typy šperkov, ako náušnice, prstene, náramky, brošne či čelenky, však vznikli v Egypte - starovekí Egypťania ich vyrábali tepaním, rytím, cizelovaním a ozdobovali ich drahokamami.

SkryťZatvoriť reklamu

Chránilo pred epidémiami

V stredoveku už boli známe aj antibakteriálne účinky striebra, preto sa ním ľudia chránili pred morovými epidémiami. Zo striebra vyrábali taniere, misy, tácky či poháre. Čínski cisári jedli striebornými paličkami. V Austrálii zasa uchovávali v strieborných nádobách vodu, aby nestratila svoju kvalitu. Aj americkí cestujúci vkladali striebornú mincu do nádoby s vodou alebo s mliekom, aby im dlhšie vydržali na cestách.

Počas prvej svetovej vojny sa do rán vojakov dávali strieborné lístočky, aby sa zabránilo šíreniu infekcií. Liečenie poranení striebrom bolo bežné až do polovice 20. storočia, keď sa masívne rozšírilo používanie antibiotík.

Dodnes sa narodeným deťom oči ošetrujú striebrom na zabránenie infekcií. V nemocniciach používajú striebro na liečenie ťažko hojacich sa jaziev a poranení. Zo striebra sa vyrába aj chirurgické náradie a katéter je napríklad tiež potiahnutý striebrom na zabránenie infekcii. Niektoré spoločnosti dnes začali vyrábať obväzy s obsahom striebra.

SkryťZatvoriť reklamu

Vedľajší produkt

Striebro sa získava najčastejšie ako vedľajší produkt pri ťažbe zlata, zinku, olova a medi. Svetové náleziská sú v Nórsku a Nemecku, najväčšími svetovými producentmi striebra sú Mexiko, Kanada, Peru, Austrália a USA. Na Slovensku sa striebro vyskytuje v Štiavnických vrchoch, v okolí Banskej Štiavnice a Hodruše a ťaží sa tu už od desiateho storočia.

Ročná produkcia striebra na celom svete dnes predstavuje viac ako desaťtisíc ton. Okrem klenotníctva sa striebro používa aj v zubnom lekárstve, mincovníctve, kozmonautike, elektrotechnike - pri výroby CD a DVD nosičov, vo fotografickom priemysle, pri výrobe príborov či v sklárstve pri výrobe zrkadiel.

Z bežných kovov má najlepšiu elektrickú a tepelnú vodivosť. Z mechanickej a metalurgickej stránky je veľmi dobre spracovateľné - má dobrú kujnosť a dobre sa odlieva, slúži ako súčasť rôznych zliatin, čo ho predurčuje na rozsiahle využitie.

SkryťZatvoriť reklamu

Jedávate striebornou vidličkou?

Ak ste kedysi jedli strieborným príborom, svedčilo to o vašej dobrej výchove, ale aj o tom, že patríte k lepšej spoločenskej vrstve. Dnes, v čase fastfoodov, papierových tanierov a plastových vidličiek, je to azda aj znak istej kultúrnosti stravovania. Treba však povedať, že na túto kultúrnosť nezaútočil až dnes MacDonald's, ale už „súdruhovia z NDR" - spomeňme si len, ako sa ich kávové lyžičky z umelej hmoty vo filme Pelíšky v horúcej káve jednoducho roztiekli. To by sa vám so striebornou lyžičkou nikdy nestalo. Striebro tu bolo pred Kristom a ani tisícročia mu na kvalite a kráse neubrali.

Rady na údržbu

  • Strieborné príbory nikdy neskladujte v plastových či mikroténových vreckách, vnútri sa totiž drží vlhkosť. Radšej ich zabaľte do mäkkej látky.

  • Černeniu striebra v šperkovnici zabránite, ak do nej uložíte kúsok kriedy.

  • Strieborný príbor opäť získa lesk, ak na spodok nádoby, v ktorej striebro čistíme, rozprestrieme alumíniovú fóliu. Potom do nej vložíme príbor, posypeme ho dvomi až tromi polievkovými lyžicami soli a nalejeme naň teplú vodu, až kým nie je príbor celý ponorený. Necháme účinkovať hodinu.

SkryťZatvoriť reklamu

Ako očistiť strieborné šperky?

  • Do malého pohárika dajte studenú vodu, lyžičku octu a trošku jari. Šperky do roztoku ponorte a nechajte cez noc odstáť. Ráno ich opláchnite studenou vodou, osušte fénom a budú ako nové.

  • Použite profesionálnu čistiacu utierku 7 x 12 cm za dobrú cenu. Neperie sa a čistí a leští do vysokých leskov bez poškriabania.

  • Strieborné šperky najskôr umyte v roztoku saponátu, potom natrite zmesou čpavku a kriedy. Nechajte zaschnúť a napokon vyleštite mäkkou handričkou.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 199
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 048
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 007
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 120
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 178
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 542
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 029
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 632
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie