Chcem darovať rodičom digitálny fotorámik. Čo si mám pri jeho kúpe všímať?
Ak je k dispozícii aj internetové pripojenie, drahšie modely dokážu okrem zobrazenia času a kalendára nahliadnuť do aktualizovaných internetových albumov, či zobraziť predpoveď počasia. Znamená to, že starí rodičia budú mať pred očami vnúčatá bez toho, aby dokázali viac ako stláčať gombíky na diaľkovom ovládači. Má to však háčik. Fotorámik musí byť v dosahu zásuvky, iba niektoré modely totiž majú zabudovanú batériu.
Hlavným kritériom pri výbere je zobrazovací panel. Viac záleží na počte zobrazovacích bodov ako na jeho uhlopriečke. Lacné modely so sedempalcovou uhlopriečkou a rozlíšením 480 x 243 bodov majú mizerný obraz. Ich panely boli pôvodne určené pre prenosné DVD prehrávače.
Rozlíšenie 800 x 600 bodov by malo byť pri výbere spodnou hranicou. Displeje sa líšia aj rozsahom farebnej škály a kvalitou zobrazenia pri pohľade z bočných uhlov. Pouvažujte nad tým, z akého uhla sa naň budete pozerať.
Niektoré fotorámiky majú pomalý grafický čip, a tak prekresľovanie displeja s použitím efektov trvá dlho. Vyskúšajte si v predajni, ako rýchlo reaguje na povely, inak sa môžete dočkať nepríjemného sklamania. Slabo vybavený fotorámik sklame aj vtedy, keď chcete zmeniť režim zobrazenia na výšku, alebo máte chuť pozrieť si krátke video.